Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Włoskie pociągi z imigrantami zatrzymane na granicy z Francją

18.04.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Jose Manuel Barroso:

Jose Manuel Barroso: "migracja nie jest rozwiązaniem problemów gospodarczych, ktorych obecnie doświadcza Tunezja. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest długotrwały rozwój społeczny i gospodarczy oparty na talentach i energii Tunezyjczyków."
Źródło: Wikimedia Commons

Wczoraj na granicy włosko-francuskiej zostały zatrzymane wszystkie pociągi pasażerskie jadące w kierunku Francji. W ten sposób władze francuskie chcą zapobiec fali imigrantów z Afryki.

Od stycznia 2011 do Włoch przybyło ponad 20 tysięcy nielegalnych imigrantów z krajów północnoafrykańskich - Tunezji, Libii i Egiptu, którzy po otrzymaniu wiz schengeńskich we Włoszech chcieli przedostać się do Francji.

Władze francuskie zapowiedziały, że przepuszczą jedynie imigrantów posiadających paszporty oraz środki pieniężne niezbędne do niezależnego życia we Francji.
Wiele osób przybyłych do Włoch wraz z ponad dwudziestotysięczną falą imigrantów nie posiada paszportów, co nie było przeszkodą dla władz włoskich w przyznaniu wiz.
Francja wskazuje, że imigranci nie są uchodźcami, a jedynie osobami przybyłymi z powodów ekonomicznych, co nie kwalifikuje ich do otrzymania dokumentów przysługujących osobom uciekającym od prześladowań.


Podział na łonie UEPodczas specjalnej konferencji z udziałem ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej 11.04, Włochy poprosiły o udzielenie większej pomocy unijnej na zapobieżenie przybyciu nowych imigrantów oraz w rozwiązaniu problemu z już przybyłymi. Przed rozpoczęciem spotkania włoska dyplomacja próbowała przekonać inne państwa unijne, że problem nielegalnej imigracji jest problemem całej Unii Europejskiej, a nie tylko państw bezpośrednio nią dotkniętych.
Według doniesień dyplomatów, podczas spotkania, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, państwa podzieliły się według kryterium geograficznego - na południe i północ - które to państwa nie są bezpośrednio dotknięte tym zjawiskiem. Przede wszystkim Niemcy i Austria wskazywały, że problem powinien zostać rozwiązany przez Włochy samodzielnie, poprzez bardziej restrykcyjną politykę względem nielegalnych przybyszów.
"Nie możemy zaakceptować tak wielu imigrantów przybywających jedynie z powodów ekonomicznych", powiedział niemiecki Minister Spraw Zagranicznych Hans Peter Friedrich i wezwał Włochy do wypełnienia swych prawnych obowiązków.

Natomiast Minister Spraw Wewnętrznych Hiszpanii, Alfredo Perez Rubalcaba wnioskował o utworzenie wspólnej europejskiej polityki imigracyjnej.

Francja wstrzymuje ruch na granicy z WłochamiFrancja, która jest celem większości uchodźców tunezyjskich odpowiedziała dziś wstrzymaniem ruchu kolejowego i wzmocnieniem kontroli dokumentów na granicy. W tym kraju żyje wielu Tunezyjczyków, którzy przybyli tu we wcześniejszych latach w poszukiwaniu lepszego życia i to właśnie do nich udają się teraz nowi przybysze - zgodnie z włoskimi danymi około 80% z nich zadeklarowało chęć udania się do Francji. Tunezja do 1956 roku była kolonią francuską.
Prezydent UE, Herman Van Rompuy, w niedzielnym wystąpieniu ostrzegł państwa członkowskie przez wyolbrzymianiem zagrożenia nielegalną imigracją. Zaznaczył też, że o ile Francja i Włochy nie uczyniły niczego nielegalnego, to niebezpieczne jest lekceważenie 'ducha Schengen' przez te państwa.

Pomimo aktualnych problemów, Włochy i Francja porozumiały się w sprawie ochrony przed przybyciem nowych imigrantów i uruchomiły wspólne patrole wybrzeża północnoafrykańskiego.

Stanowisko Komisji EuropejskiejWcześniej, 12 kwietnia Przewodniczący Komisji UE, Jose Manuel Barroso zapowiedział przekazanie dodatkowych 140 mln euro na walkę z nielegalną emigracją. Wezwał rząd tunezyjski do aktywnego przeciwdziałania nielegalnej imigracji, uruchomienia szybkich działań oraz wywiązania się z umowy o readmisji. W odpowiedzi Tunezja zobowiązała się do odbierania 60 osób dziennie. W oświadczeniu Barosso powiedział także, że "migracja nie jest rozwiązaniem problemów gospodarczych, których obecnie doświadcza Tunezja. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest długotrwały rozwój społeczny i gospodarczy oparty na talentach i energii Tunezyjczyków."


Migracja do Europy problemem w przyszłościObecne wydarzenia są precedensem jeśli chodzi o skalę imigracji w Europie w tak krótkim czasie w jednym miejscu. Masowe przyznawanie wiz przez Włochy osobom, które tylko powoływały się na azyl, bez sprawdzenia tych informacji wzbudziło protesty wielu państw unijnych, które prezentowały stanowisko przeciwne - imigranci nie są uchodźcami, a jedynie przybyli z powodów ekonomicznych.
Same działania Włoch wydają się dość spontaniczne - protesty państw UE były do przewidzenia, a dramatyczny w skutkach i dyskusyjny sposób rozwiązania problemu poprzez natychmiastowe wydanie wiz wydaje się leczeniem objawów, a nie choroby. Co jest dość zaskakujące w świetle faktu, że Włochy są permanentnie celem transportów z afrykańskimi imigrantami, choć nie zdarzyło się to jeszcze na tak dużą skalę.
Najbliższe wydarzenia, reakcje państw pokażą jak ukształtuje się polityka unijna względem imigracji, która w najbliższych latach może stać się problemem przyciągającym wiele uwagi z racji światowych trendów demograficznych.

Źródła: bbc.co.uk, Deutsche Welle

...

Odsłon: 2892 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Włoskie pociągi z imigrantami zatrzymane na granicy z Francją nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy