Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dublin - miasto nowoczesności i średniowiecznych zabytków w oczach turysty

12.04.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 2 komentarze ]
The Spire (Szpila)- miejsce spotkań Dublińczyków

The Spire (Szpila)- miejsce spotkań Dublińczyków
Źródło: http://www.everystockphoto.com/

'Wall of fame'-wielu artystów w jednym miejscu

'Wall of fame'-wielu artystów w jednym miejscu
Źródło: http://www.everystockphoto.com/

Dublin to europejska stolica łącząca w sobie elementy nowoczesności i innowacyjności z zabytkami sięgającymi rodowodem średniowiecza. Jest miejscem, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Dublin - zabytki i ciekawe miejscaDublin założony przez wikingów około 840 roku, liczy dziś prawie milion mieszkańców i jest największym miastem w Irlandii. Nowoczesność łączy się tam ze średniowiecznymi zabytkami. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest centrum handlowe The Square na Old Belgard Road, gdyż ma ono 3 piętra i z każdego z nich można wyjść na ulicę bez konieczności używania windy czy schodów. Konstruktorzy wykorzystali różnicę poziomów terenu z każdej ze stron budynku. Będąc na drugim piętrze nie trzeba schodzić na parter żeby wyjść na ulicę, gdyż ulica na wysokości drugiego piętra jest na wyższym poziomie niż parter.
Obok szklanych drapaczy chmur zwiedzić możemy katedrę św. Partyka oraz zamek dubliński z XIII wieku. W parku obok katedry znajduje się kamienna tablica upamiętniająca miejsce, w którym patron Irlandii, św. Patryk chrzcił Dublińczyków. Natomiast na Trinity College jedną z atrakcji jest tzw. Book of Kells, czyli Księga z Kells, najstarsze irlandzkie źródło pisane, pochodzące z około 800 r.
Dublin jako ośrodek kulturalny, może pochwalić się dużą liczbą muzeów. W Muzeum Narodowym turyści podziwiać mogą gromadzone tam cenne zabytki i dzieła sztuki.
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem i symbolem Dublina jest jednak słynna 'Szpila' (The Spire), czyli ogromna metalowa iglica, która znajduje się na O’Connell Street. Wybudowano ją z okazji obchodów milenium roku 2000. Jest tak ogromna, że daje cień, w którym można się ochłodzić w słoneczne dni. Jest także miejscem wielu spotkań i punktem odniesienia w stosunku do innych miejsc w Dublinie.
W centrum miasta, na Temple Lane South, znajduje się 'Wall of fame', czyli 'Ściana sławy', na której umieszczone są fotografie słynnych muzyków i zespołów związanych z Dublinem, np. Sinead O’Connor, Joe Cocker, U2 czy Thin Lizzy. Można tam spotkać wielu turystów fotografujących się na tle słynnych muzyków. Wielu młodych ludzi odwiedza także Trinity College, najsłynniejszy dubliński uniwersytet oraz Dublin Castle.


Funkcjonalność i wygoda przede wszystkimDublin jest podzielony na około 30 dzielnic, które nie mają jednak nazw, ale numery. Dzielnice położone po jednej stronie rzeki Liffey mają parzyste numery, a po drugiej stronie - nieparzyste. Niewątpliwie ułatwia to turystom odnalezienie się w mieście. Do centrum Dublina mogą oni dojechać autobusem lub tramwajem (LUASem). Dublińczycy nie mają kiosków ani rozkładów jazdy na przystankach (rozkłady tylko w Internecie), a bilety na tramwaj kupują przy pomocy automatów umieszczonych na przystankach. Na każdej stacji umieszczona jest tablica świetlna informująca o tym, za ile minut przyjadą trzy kolejne tramwaje, co jest bardzo wygodne dla podróżnych. Kolejnym udogodnieniem jest umieszczenie wewnątrz wagonów tramwajowych nazw kolejnych przystanków, w języku angielskim i irlandzkim oraz podawanie tych nazw przez speakera, także w tych językach. Podwójne nazewnictwo występuje także w nazwach ulic, firm, często też na bilbordach reklamowych, z tym że nazwa angielska zapisana jest większą czcionką i umieszczona jest nad nazwą irlandzką.
Wewnątrz tramwajów, pod tradycyjnymi poręczami, umieszczone są także miękkie oparcia dla osób, które w tramwaju stoją. Dzięki temu LUAS jest bardzo wygodnym środkiem komunikacji miejskiej.
Bilet na przejazd autobusem można kupić tylko u kierowcy, który otwiera tylko przednie drzwi dla osób wsiadających i jeśli uzna, że autobus jest przepełniony wówczas nie zatrzyma się na najbliższym przystanku, chyba że ktoś wewnątrz autobusu sygnalizuje, że chce wysiąść. Pasażerowie czekający na przystanku muszą zasygnalizować machaniem ręki chęć skorzystania z nadjeżdżającego autobusu, w przeciwnym wypadku nie zatrzyma się on.
W Irlandii panuje zwyczaj dziękowania kierowcy za wspólnie odbytą podróż i życzenie sobie miłego dnia, co niewątpliwie wpływa na przyjazną atmosferę wśród zwiedzających.

Kim są Dublińczycy?Mieszkańcy Dublina to w dużej mierze Polacy, którzy stanowią najliczniejszą grupę emigrantów a także Rumuni i Litwini, którzy przyjechali na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu pracy.
Irlandczycy to bardzo uczynni i mili ludzie. Pewnego dnia wybrałem się do centrum na zakupu, lecz nie wiedziałem jak trafić do jednego ze sklepów. Stałem wpatrzony w mapę, kątem oka zobaczyłem kogoś kto minął mnie na rowerze. Po chwili rowerzysta zawrócił i zapytał czy może mi jakoś pomóc. Zaprowadził mnie nawet do miejsca, którego szukałem na mapie.
Mieszkańcy miasta prowadzą na ogół statyczny tryb życia. Często padający deszcz sprawia, że wielu z nich wieczory spędza w domu lub w pubach. Bardzo mało ludzi uprawia sport, wiele dzieci jest otyłych. Dublińczycy zaczynają weekend już w piątek popołudniu. Po skończonej pracy udają się między innymi do centrum miasta, do pubów. Życie towarzyskie w Dublinie toczy się głównie na The Temple Bar Street. Można tam spotkać licznych muzyków i mimów, których występy gromadzą licznych widzów. Miejsce to obfituje w liczne bary i restauracje i jest obok O’Connel Street, najbardziej znanej i najczęściej odwiedzanej ulicy miasta. Dublińczycy bawią się na ulicy, bardzo często wychodzą z piwem na zewnątrz i dyskutują, m.in. na temat swojego sportu narodowego (hurling), który jest połączeniem hokeja na trawie i piłki nożnej. Jest to jedna z najbarwniejszych rozrywek Dublińczyków. Mecze odbywają się głównie w niedziele a miasto zalewa wówczas fala rozśpiewanych i kolorowo ubranych kibiców obu drużyn, którzy wspólnie udają się na stadion. Łączy ich pasja do sportu i przyjaźń.

Gdzie udać się na spacer?Bardzo duże wrażenie mogą na turystach wywrzeć parki Dublina, których jest bardzo dużo. Największym parkiem miejskim w Europie jest dubliński Phoenix Park, do którego można szybko dojechać LUASem wysiadając na stacji Houston. Jest to przykład funkcjonalnego zagospodarowania ogromnej przestrzeni połączonego ze znalezieniem miejsca dla natury. Na jego terenie znajdują się między innymi ambasada Stanów Zjednoczonych, szpital oraz rezydencja prezydenta Irlandii. Taka lokalizacja pozwala zarówno urzędnikom jak i pacjentom na spokojną pracę lub odpoczynek. Ponadto park, dzięki licznym ścieżkom, jest przystosowany do wycieczek rowerowych oraz do ruchu samochodów - przez jego środek biegnie ruchliwa ulica. W parku można także aktywnie spędzić czas bawiąc się na koncertach i różnego rodzaju imprezach odbywających się na specjalnie przygotowanych do tego scenach. Można także spotkać tam stado kilkunastu jeleni zamieszkujących tamtejszy lasek i korzystających z miejscowego strumyka. Dzika przyroda w centrum wielkiego miasta! Niesamowity widok. Charakterystyczne dla miasta są również liczne pola golfowe.

Na podstawie:
Ryan Hackney, Amy Hackney Blackwell, 101 things you didn’t know about Ireland, Avon 2007.

...

Odsłon: 5660 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Dublin - miasto nowoczesności i średniowiecznych zabytków w oczach turysty :

Komentarz

Katarzyna Bogdanowicz |

2011-04-13, 09:56

szkoda, że u nas tak przyjaznej komunikacji miejskiej nie ma- niestety:/


Komentarz

KeithMuriel18

2011-11-04, 14:03

The loan seem to be very useful for guys, which would like to start their own career. As a fact, this is comfortable to receive a student loan.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 21.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Velbert Dusseldorf

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy