Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Oczekiwania pracodawców a system edukacji ekonomicznej

06.04.2011 Autor: Agnieszka Komla[ 0 komentarzy ]
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: www.efs.gov.pl

W dniach 30 - 31 marca bieżącego roku w Centrum szkoleniowym „Twins” w Warszawie odbyła się konferencja, pt.: „Oczekiwania pracodawców a system edukacji ekonomicznej”.

Konferencja to już kolejny etap realizacji Projektu „Efektywny Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych”. Projekt skierowany jest do nauczycieli przedmiotów ekonomicznych oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu. Naszym celem jest podniesienie poziomu kwalifikacji praktycznych i dydaktycznych nauczycieli, jak również wskazanie jak ważne jest ustawiczne rozwijanie swoich umiejętności na przestrzeni lat. Uczestnicy Projektu będą mieli niepowtarzalną szansę odbyć dwutygodniowe praktyki w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Głównym celem konferencji było stworzenie wspólnych rekomendacji dotyczących wymagań programu dwutygodniowych praktyk w przedsiębiorstwach dla nauczycieli biorących udział w Projekcie.

Na konferencję zaproszono zatem przedsiębiorców aktywnie działających na rynku pracy, dyrektorów szkół o profilu ekonomicznym, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz Kuratorów Oświaty.
Swoją obecnością, zaszczycili nas m.in. Pani Barbara Iwanowska - wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Pani Barbara Żochowska reprezentująca Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie, przedstawiciele szkół zawodowych o profilu ekonomicznym, nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz przedsiębiorcy.

Przebieg konferencji


Wstępem do debaty było wystąpienie dr Edyty Borys z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – specjalistki ds. monitoringu i ewaluacji. W swoim wykładzie przedstawiła merytoryczne i dydaktyczne kompetencje nauczycieli przedmiotów ekonomicznych w ocenie uczniów i samoocenie nauczycieli. Zaprezentowane dane zostały zebrane w trakcie rejestracji lekcji 44 Uczestników Projektu.

Następnie głos zabrał pan Jacek Błoński – wiceprezydent europejskiej organizacji Aniołów Biznesu (EBAN), ekspert kluczowy Projektu. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił wyniki diagnozy wiedzy i umiejętności nauczycieli, biorących udział w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych”.

Wystąpienia prelegentów stały się punktem wyjścia do burzliwej dyskusji. Zaproszeni przedsiębiorcy przedstawili swoje spostrzeżenia i oczekiwania dotyczące kierunków kształcenia zawodowego oraz umiejętności praktycznych absolwentów szkół zawodowych. Pracodawcy zwrócili uwagę na niedostateczne przygotowanie praktyczne absolwentów. Przedsiębiorcy wymieniali także najważniejsze braki, które dostrzegają w postawach i umiejętnościach absolwentów szkół zawodowych. Dla wielu stanowisk pracy niezbędne jest posiadanie kompetencji kluczowych. Szczególną uwagę w tym zakresie zwrócono na: poprawne posługiwanie się językiem ojczystym, znajomość języków obcych, znajomość technologii IT czy zachowania pro biznesowe.

Następnie swoje oczekiwania, a także bariery na drodze efektywnego nauczania zawodu zaprezentowali przedstawiciele szkół zawodowych. Zwrócono uwagę na niewielkie zaangażowanie przedsiębiorców w proces kształcenia uczniów szkół zawodowych. Wymieniono również zbyt niskie nakłady finansowe między innymi na praktyki zawodowe czy niewystarczający udział praktyków w procesie przygotowania zawodowego.
Uczestnicy konferencji niemal jednogłośnie stwierdzili potrzebę nawiązania realnej współpracy teoretyków i praktyków nauczania zawodowego przedmiotów ekonomicznych.

Podsumowaniem pierwszego dnia spotkania było przedstawienie wspólnych rekomendacji dotyczących programu dwutygodniowych praktyk dla nauczycieli biorących udział w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych”. Uczestnicy konferencji chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi zarówno organizacji, dwutygodniowych praktyk jak i sposobu realizacji i warunków ich odbywania.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od burzliwej dyskusji, której efektem było dopracowanie wcześniej przedstawionych rekomendacji programu praktyk.
Następnie dr Edyta Borys przeprowadziła warsztaty „Nauczyciele przedmiotów ekonomicznych a kwestia płci.” W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano rolę nauczycieli w procesie wrastania dziewcząt i chłopców w kulturowe role płciowe. Konferencja zakończyła się ożywioną dyskusją z zakresu społecznego funkcjonowania kobiet i mężczyzn.

Organizowana przez nas konferencja „Oczekiwania pracodawców a system edukacji ekonomicznej” była cenną okazją do upowszechnienia w środowisku edukacyjnym i biznesowym tematyki związanej ze szkolnictwem zawodowym.

Dzięki konferencji, realizatorom udało się spojrzeć na Projekt oczami nauczycieli przedmiotów zawodowych jak i przedsiębiorców. Opinie i pomysły Uczestników spotkania z pewnością pomogą w opracowaniu finalnych programów praktyk dla nauczycieli biorących udział w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych”.

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za przybycie i za merytoryczną dyskusję, pomysły i zaangażowanie!

Projekt wspierany przez UEProjekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt zrealizowano w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Edukacji Narodowej przez Fundację na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.4 „Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie”, Poddziałanie 3.4.3 „Upowszechnienie uczenia się przez całe życie – projekty konkursowe”....

Odsłon: 3068 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Oczekiwania pracodawców a system edukacji ekonomicznej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Komla Agnieszka Komla Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Fizjoterapeuta 01.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burg Saksonia Anhalt

Brukarz (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: północno-zachodnie Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy