Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dowiedz się, czy możesz pozyskać dla swojej firmy dofinansowanie z PO KL

13.02.2011 Autor: boomway.pl [ 1 komentarz ]
PO KL w największym stopniu ukierunkowany jest na rozwój ludzi, wzrost ich aktywności zawodowej oraz zapobieganie zjawiskom wykluczenia społecznego.

PO KL w największym stopniu ukierunkowany jest na rozwój ludzi, wzrost ich aktywności zawodowej oraz zapobieganie zjawiskom wykluczenia społecznego.
Źródło: www.efs.gov.pl

Możliwość korzystania z funduszy unijnych jest dla małych i średnich przedsiębiorców ogromną szansą i daje im duże perspektywy rozwoju oraz poprawy konkurencyjności.

Atutem finansowania bądź współfinansowania realizacji projektu przy pomocy środków unijnych jest fakt, iż dotacje te stanowią dodatkowe źródło finansowania dla firmy i są bezzwrotne.

Polska może do końca 2013 r. wykorzystać 11,4 mld euro na rozwój kompetencji zawodowych swoich obywateli. Z tego 1,3 mld euro przeznaczone jest na podnoszenie kwalifikacji pracowników i kadry kierowniczej przedsiębiorstw, testowanie nowych rozwiązań systemowych, jakość usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu i sektor szkoleniowy oraz badanie trendów na rynku pracy. PO KL zawiera w sobie zarówno komponent centralny, jak i regionalny. W ramach priorytetów od I do V realizowane będą projekty o zasięgu ponadregionalnym, a w ramach priorytetów od VI do IX zawierają się projekty o zasięgu regionalnym.

Dla kogo i na co dofinansowanie z PO KL?


Spośród wszystkich obecnie realizowanych w Polsce programów, Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) w największym stopniu ukierunkowany jest na rozwój ludzi, wzrost ich aktywności zawodowej oraz zapobieganie zjawiskom wykluczenia społecznego. W ramach PO KL przewiduje się finansowanie działań skierowanych do pracowników przedsiębiorstw, w szczególności tych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Celem tych działań jest wzmocnienie ich potencjału i kwalifikacji, w tym wspieranie transferu wiedzy w ramach współpracy pracowników przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczo – rozwojowych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać wsparcie na szkolenia zamknięte i otwarte oraz ogólne i specjalistyczne (w przypadku działania 2.1.1 również na organizację studiów podyplomowych). Dofinansowanie mogą otrzymać również projekty doradcze oraz zawierające komponent związany z doradztwem. Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na koszty związane z realizacją szkoleń i doradztwa – koszty osobowe, koszty wynajmu pomieszczeń, środków dydaktycznych i materiałów szkoleniowych, jak również kosztów promocji i zarządzania projektem.

PO KL dla przedsiębiorstw i pracowników


Beneficjentami PO KL są przedsiębiorstwa, natomiast ostatecznym odbiorcą szkoleń są pracownicy tych przedsiębiorstw. Firma może uzyskać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z następujących działań:
  • poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach,
  • poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
Małe i średnie przedsiębiorstwa delegujące pracowników na szkolenia otwarte, realizowane w ramach PO KL otrzymają dofinansowanie w wysokości 80 % zwrotu kosztów. Natomiast w przypadku projektów realizowanych przy współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego (z wyjątkiem przedsiębiorców delegujących pracowników na szkolenia lub subsydiujących zatrudnienie), środki publiczne pokrywają 100 % kosztów poniesionych na realizację tych projektów.

Strategia Lizbońska i jej wyzwania


PO KL stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie odnowiona Strategia Lizbońska stawia przed państwami członkowskimi UE: rozwijanie wiedzy i innowacji, uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z celami polityki spójności krajów unijnych oraz założeniami Strategii Lizbońskiej rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki oraz pełniejszego wykorzystania zasobów pracy.

Uwaga na firmy doradcze!


Rzeczą kluczową dla beneficjenta jest wybranie rzetelnej firmy doradczej przy składaniu wniosku o dotację unijną. Wiele firm piszących wnioski o dotacje stosuje nieuczciwe praktyki. Mimo, że projekt nie ma szans na spełnienie wymogów i uzyskanie akceptacji komisji konkursowej, piszą wnioski, które następnie nie przechodzą pozytywnej oceny merytorycznej. A zarabiają na tym niemało. Przedział stawek cenowych za przygotowanie dokumentacji konkursowej waha się od 3 000 zł do 10 000 zł. Dodatkowo firmy doradcze pobierają również opłatę za sukces (succes fee) w wysokości 2% -10% wartości przyznanej dotacji.

Małe i średnie przedsiębiorstwa chcące uzyskać obiektywne i rzetelne informacje na temat: realnych szans otrzymania dotacji unijnej z PO KL, terminów naboru wniosków aplikacyjnych, wymogów, które muszą zostać spełnione aby otrzymały dotację unijną, obowiązków, które muszą zostać spełnione po otrzymaniu dotacji unijnej, przedziału stawek na rynku wynagrodzenia dla firm zewnętrznych za przygotowywanie wniosku aplikacyjnego, prowizji od przyznanej dotacji unijnej, rozliczania projektu pod kątem inwestycji itp., mogą skorzystać z wiedzy eksperckiej poprzez wysłanie zapytania z internetowego doradcy biznesowego www.boomway.pl.

Autor: Agnieszka Gugała


...

Odsłon: 4141 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Dowiedz się, czy możesz pozyskać dla swojej firmy dofinansowanie z PO KL:

Komentarz

TriciaHUFFMAN24

2011-09-13, 01:17

Some time before, I really needed to buy a car for my organization but I didn't earn enough money and could not purchase anything. Thank heaven my dude proposed to try to take the credit loans from trustworthy bank. Hence, I did that and used to be happy with my sba loan.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

boomway.pl boomway.pl Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy