Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Droga Polski do UE: Negocjacje akcesyjne

22.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Negocjacje akcesyjne to najważniejszy etap długiej drogi Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Jak wyglądały negocjacje? Czego dotyczyły? Kto je prowadził? Nasz artykuł wyjaśnia te kwestie.

Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się 31 marca 1998 roku. Podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy tzw. screening, polegał na dwustronnym i wielostronnym przeglądzie ustawodawstwa, które obowiązywało w poszczególnych sektorach gospodarki. Drugi etap to przedstawienie stanowiska negocjacyjnego Polski, które na początku tajne, od 2000 roku było upowszechnione, w ramach polityki informacyjnej rządu.

Organizacja polskich negocjacji


Stanowisko Polski zostało opracowane w oparciu o struktury polityczne i administracyjne państwa. Wszystkie te działania były nadzorowane i koordynowane przez Komitet Integracji Europejskiej.
Najważniejszym uczestnikiem negocjacji był premier, minister spraw zagranicznych, sekretarz KIE i Główny Negocjator. Ta grupa osób podejmowała decyzje polityczne, we wszystkich obszarach negocjacji akcesyjnych. Ostatecznie sformułowane stanowisko negocjacyjne musiało zostać zaakceptowane przez KIE, a następnie przyjęte przez Radę Ministrów.
Ważną rolę pełnił także Sejm i Senat. W 1997 roku w Sejmie powołano dwie komisje zajmujące się sprawami zagranicznymi w obszarze negocjacji i integracji europejskiej. Połączono je później w jedna komisję. Taka sama komisja funkcjonowała w Senacie.
Poza tym powołano Komisję Prawa Europejskiego w Sejmie i Nadzwyczajną Komisję Legislacji Europejskiej w Senacie, ze względu na nowy tryb postępowania w procesie legislacyjnym.

Etapy negocjacji:


Etap I – Screening:
Polegał na dwustronnym i wielostronnym przeglądzie ustawodawstwa. Uczestniczyli w nim Komisja Europejska, a ze strony Polski, Międzysektorowy Zespół Zadaniowy do spraw Przygotowania Negocjacji Akcesyjnych z UE i Grupa Robocza ds. Negocjacji.

Etap II - Formułowanie stanowisk negocjacyjnych:
Etap ten polegał na formułowaniu przez Grupę Roboczą ds. Negocjacji stanowiska negocjacyjnego, które następnie było zatwierdzane przez Radę Ministrów RP. Z kolei Rada UE i państwa członkowskie, w oparciu o propozycję Komisji, formułowały wspólne stanowisko. Na tym etapie negocjacje toczyły się podczas Spotkań Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej w Brukseli lub Luksemburgu.

Etap III – Negocjacje w oparciu o stanowiska negocjacyjne:
Na tym etapie wymieniano informacje i przedstawiano objaśnienia na piśmie, co miało prowadzić do uzgodnienia stanowiska negocjacyjnego i porozumienia. Spotkania odbywały się na szczeblu Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej w Brukseli lub Luksemburgu. Udział w nich brała Rada UE i ze strony polskiej Rada Ministrów i Grupa Robocza ds. Negocjacji.

Etap IV – Porozumienia dotyczące Traktatu Akcesyjnego:
Na tym etapie zawierano porozumienia w pozostałych sprawach, stanowiących jeden pakiet negocjacyjny, a także przyjęto wyniki negocjacji w Traktacie Akcesyjnym. Spotkania odbywały się na tym samym szczeblu co w poprzednich etapach. Brała w nich udział Rada UE i Grupa Robocza wraz z Radą Ministrów.

Etap V – Ratyfikacja Traktatu Akcesyjnego
Na tym etapie odbyło się ostatnie spotkanie Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej w Brukseli i Luksemburgu, w których udział wzięli: Parlamenty krajowe państw członkowskich UE i polski Sejm i społeczeństwo (referendum).


Zakończenia negocjacji


Ostatnie rozdziały negocjacyjne zamknięte zostały podczas szczytu w Kopenhadze 12-13 grudnia 2002 roku. Na szczycie tym ustalono, że Polska przystąpi do UE 1 maja 2004 roku. Traktat akcesyjny z 10 państwami kandydującymi, w tym Polską, podpisany został 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
W Polsce traktat ten wymagał ratyfikacji, poprzedzonej referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. 77% obywateli opowiedziało się za przystąpieniem do UE.

Okres przejściowy


W momencie zamknięcia negocjacji Polska została objęta procedurą informowania i konsultacji. Polegało to na tym, że za pośrednictwem Stałego Przedstawiciela RP w Brukseli, polskie urzędy otrzymywały wszystkie dokumenty robocze UE. Poza tym Polska mogła wyrażać opinie w poszczególnych sprawach i składać wnioski o modyfikację środków proponowanych przez Unię.
Po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego, Polska zyskała status aktywnego obserwatora, do czasu przystąpienia do UE – 1 maja 2004 roku. Oznaczało to, że polscy przedstawiciele mogli uczestniczyć w grupach roboczych i komitetach Rady, a także posiedzeniach Rady UE i Rady Europejskiej, COREPER II, a jego zastępcy w posiedzeniach COREPER I.

Źródło: J. Barcz, „Prawo UE. Zagadnienia systemowe”, 2003.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykułach:
Droga Polski do członkostwa w UE: Układ Europejski
Droga Polski do UE: Przygotowania do negocjacji
Droga Polski do UE: Instytucje negocjacji akcesyjnych


...

Odsłon: 16671 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Droga Polski do UE: Negocjacje akcesyjne nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Potrzebny Kierowca C+E do Kolbermoor z j. niemieckim 26.06.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Kraków

Budowlaniec - bez niemieckiego 09.07.2018 Kraj: Niemcy

KAMIENIARZ NAGROBKOWY - NIEMCY, Heidenheim 13.07.2018 Kraj: Niemcy

LAKIERNIK MEBLOWY – NIEMCY 17.07.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

lyuiDSPt Organizator: YBwgwSASjcdzPFSrt 30.11.-001 napocDodHVftTr

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Własna firma we Włoszech krok po kroku Własna firma we Włoszech krok po kroku KATARZYNA BUDZINSKA: http://studiogambini.com/servizi

Fundusze unijne szansą na szybki... Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Szwecja, 10.08.2018 - 10.08.2018
PREBARYKACJA BETONU - Szwecja

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy