Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Droga Polski do UE: Przygotowania do negocjacji

22.05.2009 [ 0 komentarzy ]


Źródło: stock.xchng

Polska mogła rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, dzięki deklaracji jaką uchwaliła Rada Europejska w Kopenhadze w czerwcu 1993 roku. Deklaracja ta mówi o możliwości przyjęcia do UE krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Dokument ten sprecyzował również warunki, jakie państwa te powinny spełnić, tzw. kryteria kopenhaskie.

8 kwietnia 1994 roku w Atenach, minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski przedłożył, kontrasygnowany przez premiera Pawlaka, formalny wniosek o członkostwo Polski.

Szczyt w Essen


W dniach 9 -10 grudnia 1994 roku podczas szczytu Rady Europejskiej w Essen, przyjęta została strategia rozszerzenia. Najważniejszym jej akcentem był tzw. dialog strukturalny, którego celem było „zapewnienie państwom kandydującym szybkich i wszechstronnych informacji na temat ich przygotowań do członkostwa w UE oraz stałego monitorowania tego procesu przez Komisję Europejską” ( J. Barcz „Prawo UE. Zagadnienia systemowe” s. 489).
Państwa kandydujące uzyskały możliwość uczestniczenia w posiedzeniach organów decyzyjnych UE.

Biała Księga


3 maja 1995 roku, Komisja Europejska ogłosiła tzw. Białą Księgę, która dotyczyła integracji stowarzyszonych państw Europy Środkowej i Wschodniej z rynkiem wewnętrznym UE. Biała Księga koncentrowała się głównie na dostosowaniu prawa, budowaniu instytucji i korektach infrastruktury gospodarczej w krajach dążących do członkostwa. Dokument ten był zaopatrzony w załącznik, w którym opisane były zmiany, jakie trzeba wprowadzić w Polsce w różnych sektorach gospodarki i życia społecznego, w dochodzeniu do członkostwa.
Rząd polski przygotował w odpowiedzi na Białą Księgę – harmonogram działań dostosowujących polski system prawny do jej zaleceń. Równocześnie przygotowano, opublikowaną w styczniu 1997 roku „Narodową Strategię Integracji”, która dotyczyła dostosowania prawa oraz gospodarki, a także zmian w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Szczyt w Madrycie


W dniach 15-16 grudnia 1995 roku, podczas szczytu madryckiego, Rada Europejska podjęła decyzję w sprawie rozpoczęcia przygotowań do negocjacji akcesyjnych z państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Wyznaczono także datę rozpoczęcia tego procesu, na 30 marca 1996 roku. W trakcie tego szczytu Rada Europejska zaleciła Komisji wydanie opinii na temat wniosków złożonych przez te państwa. Poza tym Komisja miała opracować raport dotyczący skutków, jakie prawdopodobnie przyniesie rozszerzenie UE, zwłaszcza w zakresie wspólnej polityki rolnej i polityki strukturalnej.
26 kwietnia 1996 roku Komisja Europejska wystosowała specjalny kwestionariusz do wszystkich państw kandydujących. Zawierał on pytania dotyczące 23 obszarów życia politycznego, gospodarczego i społecznego. Rząd polski przygotował, a następnie przesłał do Komisji odpowiedzi na kwestionariusz, po czym KE, w lipcu 1997 roku, wydała opinię, w której za kryterium oceny przyjęto średniookresową zdolność kraju do sprostania warunkom członkostwa. Komisje oceniła pozytywnie polskie przygotowania.

Agenda 2000


Agenda 2000 był to dokument programowy, określający propozycje reform dostosowawczych, którego adresatem była UE. Zawierała również wnioski na temat przygotowań państw Europy Środkowo – Wschodniej do członkostwa w UE.
Agenda została przedłożona Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Europejskiej, czego efektem było podjęcie decyzji o zwołaniu kilkunastu dwustronnych Międzyrządowych Konferencji Akcesyjnych. W pierwszej kolejności miały to być te kraje, które mają szanse na najszybsze wejście do Unii Europejskiej. W tej grupie znalazła się Polska.
Rada podjęła także decyzję o wzmocnieniu strategii przedakcesyjnej UE, która została ujednolicona i przedstawiona w dokumencie programowym „Partnerstwo dla członkostwa”. Dokument ten zawierał konieczne reformy oraz określał cele krótko i średnioterminowe. Podstawowym instrumentem strategii był program PHARE.

Szczyt w Helsinkach


Podczas szczytu Rady Europejskiej w Helsinkach, w dniach 10 – 11 grudnia 1999 roku, przyjęto szczegółową strategię rozszerzenia UE. Przyjęta została zasada deferencjacji, która polegała na negocjowaniu członkostwa osobno, z każdym państwem kandydującym, ale na równych prawach.

Kolejne szczegóły strategii ustalane były podczas szczytów w Göteborgu (czerwiec 2001 rok), Laeken (grudzień 2001), Sewilli (czerwiec 2002), Kopenhadze (grudzień 2002).

Źródło: J. Barcz "Prawo UE. Zagadnienia systemowe" 2003.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykułach:
Droga Polski do członkostwa w UE: Układ Europejski
Droga Polski do UE: Negocjacje akcesyjne
Droga Polski do UE: Instytucje negocjacji akcesyjnych


...

Odsłon: 6145 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Droga Polski do UE: Przygotowania do negocjacji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy