Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Szwecja – bezstresowe wychowanie dzieci prawdą czy mitem?

06.02.2011 Autor: Agnieszka Woźniak[ 3 komentarze ]
Szwedzi uważają, że nic nie zastąpi dzieciom zabawy na świeżym powietrzu

Szwedzi uważają, że nic nie zastąpi dzieciom zabawy na świeżym powietrzu
Źródło: sxc.hu

Myśląc o wychowywaniu dzieci w Szwecji, pierwsze co przychodzi na myśl, to zakaz stosowania kar cielesnych i wynikające z tego nieposłuszeństwo dzieci. Czy tak jest naprawdę?

Po pierwsze informować


Szwecja od 30 lat prowadzi szeroką akcję informacyjną w zakresie uświadamiania młodych ludzi, w tym także świeżych rodziców, w temacie rodzicielstwa. Już w 8 klasie szkoły podstawowej dzieci uczęszczają na przedmiot „wiedza o dzieciach”. Uczą się o przebiegu ciąży, o porodzie, o wychowywaniu dziecka, ale także o sposobach antykoncepcji. Nikogo nie dziwi, że 7-letnie szwedzkie dziecko doskonale wie, co to jest prezerwatywa i do czego służy, a także, co ciekawe, potrafi o tym mówić bez zażenowania.

Rodzicielstwo na półwyspie skandynawskim


Amerykańska organizacja opieki nad dziećmi „Save the children” co roku tworzy tzw. Mothers Index, który przedstawia listę krajów, gdzie matkom i dzieciom żyję się najlepiej. W ubiegłym roku Szwecja zajęła 1. miejsce, natomiast Polska dopiero 32. – jedno z ostatnich w grupie krajów rozwiniętych. Oczywiście na korzyść Szwecji przemawia bardzo długa, bo 30–letnia edukacja społeczeństwa, która specjalny nacisk kładzie na aspekt wychowywania dzieci, kontaktów z nimi, uświadamiania kobiet i prowadzenia profilaktyki informacyjnej
w zakresie antykoncepcji. Uświadamia się kobietom, że ciąża jest to stan naturalny i nie przeszkadza w prowadzeniu takiego życia jak wcześniej.

Szwedzkie matki mają łatwiej?Podczas ciąży, a szczególnie po narodzinach dziecka, Szwedki mogą liczyć na bardzo znaczącą pomoc ze strony państwa. Nie ogranicza się ona wyłącznie do wypłacenia jednorazowej zapomogi – kobiety czują realną pomoc. W trakcie ciąży mogą liczyć na bezpłatną i ogólnie dostępną opiekę lekarską. Darmowe są także szkoły rodzenia. Po urodzeniu dziecka, Szwedka nie musi być skazana na dobrą wolę matki bądź teściowej, które mogą, lecz nie muszą pomóc przy maleństwie. Matce pomaga bowiem pielęgniarka, która przychodzi do domu i uczy, jak opiekować się nowym członkiem rodziny, po wizycie można się z nią także skontaktować telefonicznie. Gmina zapewnia młodym matkom także specjalne darmowe kursy, podczas których omawiane są problemy związane z wychowywaniem dziecka na danym etapie rozwoju.

Nie bijW latach 70 Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz bicia dzieci. Dzisiaj, 40 lat później, wychowywanie dzieci beż używania siły odbywa się w wielu rodzinach europejskich, lecz w tamtych czasach np. w Polsce nikt nie zastanawiał się nawet nad słusznością czy skutkami tzw. klapsa. Badania pokazują, że 90% Szwedów popiera ten zakaz i twierdzi, że nigdy nie ukarało w ten sposób dziecka. Już w przedszkolu dzieci uczą się swoich praw, mają świadomość własnej nietykalności. Tzw. „wychowanie bezstresowe” w Polsce kojarzy się z pozwalaniem dziecku na wszystko, natomiast w Szwecji jest przeciwnie – uważa się, że dziecko jest nieszczęśliwe, gdy nie zna jasno określonych reguł i zasad postępowania. Szwedzi są zdania, że z dziećmi należy postępować tak, jak samemu chciałoby się być traktowanym. Dziecku należy się więc rozmowa, tłumaczenie, poświęcanie czasu. Zachęca się dziecko do aktywności, zamiast „nie umiesz”„dasz radę”. Gdy rodzic zabrania czegoś, nigdy nie mówi „nie, bo nie”, zawsze uzasadnia dziecku swoją decyzję.

Druga strona medaluOchrona prawna dziecka prowadzi tu niestety także do bardzo przykrych sytuacji. Rocznie w Szwecji 20 tysięcy dzieci jest odbieranych swoim rodzicom. Powody, dla których tak się dzieje nie należą do skrajnie patologicznych, czasami wystarczy, że pracownik socjalny oceni rodziców na niewystarczająco inteligentnych i w związku z tym nie radzących sobie z wychowywaniem dzieci. Ruby Harrold-Claesson ze Skandynawskiego Komitetu Praw Człowieka twierdzi, że opieka społeczna ma w Szwecji niezwykle mocną pozycję, a sądy niejednokrotnie podporządkowują jej opinii swoją decyzję w sprawie dziecka. To, z jaką łatwością dzieci są odbierane rodzicom może być ściśle związane z bardzo dużymi sumami, jakie dostają od państwa rodzice zastępczy na każde przygarnięte dziecko. Jest to nawet 4 tysiące złotych za dobę na jedno dziecko. Zdarza się niestety, że opieka społeczna mając powiązania z rodzicami zastępczymi i wizję sumy od państwa na utrzymanie każdego dziecka, szybciej podejmuje decyzję o odebraniu go biologicznym rodzicom.


...

Odsłon: 10684 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Szwecja – bezstresowe wychowanie dzieci prawdą czy mitem?:

Komentarz

Piotr Wojnowski |

2011-02-10, 11:37

Bezstresowe wychowanie to mit... Jak w ogóle wychowanie może być bezstresowe? To jest podwójne zaprzeczenie...

Ja dostawałem klapsy i jakoś mi to nie siadło na psyche... Jestem normalnym, dorosłym facetem...

Dziecko nie rozumie uzasadniania nieważne jakie ono by nie było proste...


Komentarz

Weri

2012-01-21, 22:32

Jesteś pewny? Siada na psychę, bo albo człowiek uzmysłowi sobie że każdy, także dziecko zasługuje na szacunek, taki jakiego się pragnie dla siebie, albo powiela się utarte wzorce tym razem na własnych dzieciach. Fakt, ciężko oddać szacunek jeśli się go w kwestiach zasadniczych nie dostało od rodziców. Bo czym jest bicie? Słabością, nieporadnością, brakiem umiejętności prowadzenia rozmów, w końcu pokazywaniem swoim zachowaniem że przemoc, przymus i władza jest słuszną metodą w takie też sam sposób uczą rozwiązywać konflikty swoje dzieci. Bo jak oddać coś czego się nigdy nie zaznało? Za to łatwiej przejść z roli ofiary w dzieciństwie do roli sprawcy, umniejszyć to co było by w końcu uznać to z słuszność i stać się oprawcą własnych dzieci. Przemoc rodzi przemoc, zawsze! Jedyna droga i szansa o uświadomienie sobie, że te metody które stosowali rodzice nie były zawsze dobre. Ja nigdy nie dostałam nawet klapsa. Nie ma większego upokorzenia dla człowieka niż krzywdzenie przez najbliższe osoby. Szczerze Ci współczuję, jeśli twardo zamierzasz trzymać się takich poglądów, że nawet klapsy są ok. Polecam literaturę Alice Miller, dokładnie obrazuje schemat.


Komentarz

Alex |

2013-01-27, 01:02

Guwno prawda co do instytucji opieki nad matkami,dziecmi,mieszkam w Szwecji 7 lat,muj syn ma 11 ,corka 7,cale zycie mialam meza ktory pil i czasami bil,nigdy nie pracowal,dzieci najlepiej do pokoju ja do kuchni a on TVturbo cala dobe i piwko,harowalam jak wol,wracalam autobusem o 4ej rano z pracy trzy zmianowej bo auta mi nie dal 4 km na piszo a potem 3km z dziecmi na pieszo do szkoly,a on spal,rozwiodlam sie,mam stala prace tone dlugow,wlasny dom ale nie mam dzieci!sa tak zastraszone przez ojca,nie maja swojego zdania,siedzi w domu pije piwo i bierze kase z socjalu,nie zna jezyka,ma setki tys dlugow,dlaczego zostaly z nim?bo dzieci powiedzialy ze nie chca sie przeprowadzac ale chca byc z mam!GSZIE SA KURWA TE INSYTUCJE!!!!ze dzieci widze pokryjomu na przerwie w szkole bo on mi nie pozwala,zabral im tel,internet,przez rok probuje to zmienic nikt nie chce mi pomoc,a dzieci placza mamo zabierz nas,jak mam im spojrzec w oczy co mam powiedziec,nie stac mnie na adwokata a co dopiero dobrego!nikt mi nie pomogl nie pomaga i nie pomoze mysle,jak mnie pobil,zdemolowal dom,szwedzka policja go zabrala i co na drugi dzien wypuscila i jeszcze dostalam za to za zadzwonilam,wwyzucil mnie z domu o pierwszej w nocy na krotki rekaw w zime policja mi nie pomogla.social tez!zajmuja sie klapsem w tylek a nie ludzmi ktorzy ich potrzebuja.

Kobieta sponiewieran,dzieci karta przetargowa-zrobie je po zlosci,bo co tatus kasiasty!!!!nikt ci nie pomoze wiem to na wlasnym przykladzie!!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Woźniak Agnieszka Woźniak Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Brukarz (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy