Austria otwiera rynek pracy dla Polaków
30.01.2011 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
Austria czeka m.in. na klenerów, kucharzy, pokojówki, sprzątaczki, magazynierów
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Czech?
- Zarezerwuj hotel w Czechach
- Wynajmij samochód w Czechach
- Podobne tematy:
- W Unii przybywa specjalistów IT. Budowlańcy w odwrocie
- Praca sezonowa za granicą – ciekawe propozycje
- Polacy za granicą przynoszą zysk państwu. Raport na temat europejskich migracji
- Czechy - inne artykuły:
- Miloš Zeman: „UE w przyszłości wstąpi do Rosji”
- „Poezjomat”, czyli literatura na spacerze
- Dlaczego Czesi boją się polskiej żywności?
W maju 2011 roku Austria otwiera swój rynek pracy dla Polaków. Rodacy, którzy będą legalnie pracować w Austrii, zarobią znacznie więcej niż w Polsce.
Zawody pilnie poszukiwane
Najbardziej poszukiwane zawody w Austrii to: kelner, kucharz, sprzedawca, pokojówka, pracownik magazynowy, pomoc kuchenna, elektroinstalator, personel sprzątający, personel sortujący towary i ogólny personel pomocniczy. Z tych danych wynika, że w Austrii brakuje głównie wykwalifikowanych robotników.
Najwięcej miejsc pracy, bo aż 8500, czeka w restauracjach na kelnerów. Drugim najbardziej poszukiwanym zawodem są sprzątaczki, na które czeka 5500 miejsc pracy. W naddunajskim kraju brakuje 5500 kucharzy, 3000 pomocy kuchennych, 5000 osób do sortowania towarów, 3000 sprzedawców, 5500 magazynierów, 3000 elektroinstalatorów, 2600 osób jako personel pomocniczy.
Austriackie zarobki
Nie jest tajemnicą, że Polak pracujący w Austrii, zarobi znacznie więcej niż jego rodacy w kraju. Przykładowo: kelner zarobi około 1200 euro, pomoc kuchenna 1100 euro, sprzedawca 1600 euro, magazynier 1300 euro. Dodatkowo austriaccy pracownicy otrzymują 13. pensję oraz dodatek z okazji świąt Bożego Narodzenia, który często jest uznawany za 14. pensję. Najwyższe wynagrodzenie można otrzymać w Wiedniu, a najniższe w Tyrolu.
W Austrii nie istnieje pojęcie „płacy minimalnej”. Jednak obowiązują układy zbiorowe pracy, które dokładnie określają minimalne wynagrodzenie w poszczególnych branżach. Dodatkowo w Austrii obowiązuje zasada równego traktowania pracowników w zakresie ich kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i wynagrodzenia.
Gdzie szukać pracy w Austrii?
Austriacy zakładają, że po otwarciu swojego rynku pracy, przyjedzie do nich wielu pracowników z sąsiednich państw: Czech, Słowacji i Węgier. Możliwe, że będą oni nawet codziennie dojeżdżać do pracy w Austrii, dlatego też Polacy mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w rejonach granicznych z tymi państwami. Najwięcej ofert pracy jest w Dolnej i Górnej Austrii, Styrii oraz Wiedniu.
Osoby, które zdecydują się pracować w Austrii od 1 maja 2011 roku, nie będą musiały posiadać specjalnego zezwolenia. W celu znalezienia pracy będą mogły skorzystać z pomocy prywatnej agencji zatrudnienia lub z ofert pracy, jakie są zamieszczane na europejskim portalu urzędów pracy EURES. Dobrym sposobem jest również poszukiwanie pracy przez odwiedzanie pracodawców lub zamieszczanie ogłoszeń w prasie.
Osoba szukająca pracy powinna ocenić, czy jej umiejętności językowe odpowiadają wymaganiom pracodawcy. Ten z kolei może sam ocenić znajomość języka przez telefon bądź podczas spotkania. Pracownik musi mieć przy sobie dowód osobisty, CV, zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje, które należy wcześniej przetłumaczyć na język niemiecki.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"