Równość szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy
| 20.01.2011 | Autor: Paulina Bogacz | [ 0 komentarzy ] |
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczyna kampanię promocyjną poświęconą promocji zasady równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy
Źródło: stock.xchng
Kobiety pracujące w zawodach stereotypowo przypisanych mężczyznom, spotykają się z barierami w awansie
Źródło: Wikimedia Commons
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Strategia Lizbońska - zatrudnienie drogą do wzrostu konkurencyjności gospodarki
- Komisja Europejska ostrzega: uwaga na kredyt przez Internet
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki - inwestujmy w ludzi
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Europejski Plan Odbudowy Gospodarczej - bliżej wyjścia z kryzysu?
- Staż dziennikarski w Parlamencie Europejskim
- Strategia Lizbońska - liberalizacja telekomunikacji i polityki transportowej
Ruszyła kampania, która ma na celu promocję zasady równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w kontekście działań wspieranych przez Program Kapitał Ludzki. Przedsięwzięcie potrwa do końca roku.
Intrygujący spot reklamowy
W kampanii promującej równość szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy wykorzystano spot reklamowy przedstawiający rozmowę kwalifikacyjną, podczas której mężczyźnie zadawane są nietypowe pytania o jego życie osobiste, np. czy zamierza mieć dzieci. Celem filmiku jest zwrócenie uwagi społeczeństwu na fakt, że tego typu pytania nie powinny padać bez względu na to, czy odpowiada mężczyzna czy kobieta. Spot jest efektem konkursu dla młodych twórców zorganizowanego przez Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w 2010 roku. Wspomniany spot reklamowy będzie można zobaczyć w telewizji, kinach i Internecie.
Równość kobiet i mężczyzn w Unii - analiza KE
W marcu 2010 roku Komisja opublikowała analizę pt. „Men and gender equality”, w której podkreśla się fakt, że nadal istnieją zawody stereotypowo przypisywane do określonej płci. W dokumencie poruszone zostały też takie problemy, jak różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn czy znaczne obciążenie kobiet obowiązkami domowymi.
Mimo że poziom zatrudnienia kobiet wzrasta, ich obciążenie obowiązkami domowymi wcale nie maleje. Z badań wynika, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej średni czas, jaki zatrudniona kobieta poświęca na obowiązki domowe jest trzykrotnie dłuższy, niż czas poświęcany przez zatrudnionych mężczyzn. Nierówności te mają jednak różny stopień nasilenia w poszczególnych krajach UE. Najmniejsza różnica w podziale obowiązków między kobietami a mężczyznami ma miejsce w Szwecji, gdzie kobiety są obciążone tylko 70 minut dziennie więcej niż mężczyźni. Z kolei najmniej czasu na obowiązki domowe poświęcają mężczyźni w Hiszpanii, Włoszech oraz Polsce, gdzie kobiety poświęcają ponad 2 godziny czasu więcej od nich na gotowanie, opiekę nad dziećmi itp. By zmienić istniejący stan rzeczy, coraz częściej promuje się urlopy ojcowskie czy elastyczne formy zatrudnienia dla mężczyzn, tak by mieli oni więcej czasu na zajmowanie się dziećmi.
W badaniu zaprezentowanym przez Komisję Europejską zwrócono też uwagę na fakt, że mężczyźni zatrudnieni w zawodach stereotypowo przypisanych kobietom doświadczają efektu „szklanych ruchomych schodów”, co oznacza, że bardzo łatwo awansują. Z kolei kobiet pracujących w zawodach, które z reguły przypisane są mężczyznom dotyka efekt „szklanego sufitu”, czyli bariery w awansie.
Działania mające na celu wyrównanie szans
Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowane są projekty, które mają na celu wyrównanie szans obu płci na rynku pracy czy też ograniczenie stereotypowego postrzegania płci. Do tego typu projektów można zaliczyć m.in.:
- projekty rozwijające aktywność ekonomiczną kobiet i mężczyzn – wspieranie przedsiębiorczości,
- zwiększanie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi i osobami zależnymi,
- wspieranie zwiększenia zatrudnienia kobiet i mężczyzn,
- działania podnoszące kwalifikacje zawodowe kobiet oraz mężczyzn (szczególnie pomoc kobietom w powrocie na rynek pracy po urlopach macierzyńskim czy wychowawczym).
Źródła:
www.efs.gov.pl
Treść raportu „Men and gender equality” (po angielsku):
http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=5532&langId=en



