El Camino de Santiago – szlak Europy
13.01.2011 | Autor: Aleksander Andrzej Plewa | [ 1 komentarz ] |
Pielgrzymi w drodze do Santiago de Compostela
Źródło: Wikimedia Commons
Cała trasa oznaczona jest znakami, na których przedstawiona jest muszla - symbol el Camino
Źródło: Wikimedia Commons
Katedra w Santiago de Compostela
Źródło: Wikimedia Commons
Droga do Santiago de Compostela - różne szlaki
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Hiszpanii?
- Zarezerwuj hotel w Hiszpanii
- Wynajmij samochód w Hiszpanii
- Podobne tematy:
- 850 lat Katedry Notre Dame w Paryżu!
- Ania Golędzinowska - polska show girl i pisarka, która zna Silvio Berlusconiego
- Łotewska stolica - Ryga
- Hiszpania - inne artykuły:
- Polska uczestnikiem europejskiego projektu Coach4U
- Katalonia: opcja separatystyczna wygrywa wybory
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
Jeśli kochasz piesze wędrówki oraz odczuwasz potrzebę osobistej odmiany i ucieczki od dnia codziennego, to z całą pewnością musisz wyruszyć na El Camino de Santiago – drogę świętego Jakuba.
Przetarcie szlaków
Początek pielgrzymowania do Santiago sięga czasów średniowiecza, kiedy to w miejscowej katedrze złożono ciało świętego Jakuba. Od tej pory wielu pątników, głównie z Hiszpanii, wyruszało w samotną podróż, by odpokutować swoje winy i występki. To właśnie oni zapoczątkowali wyznaczenie kilku tras pielgrzymowania w samej Hiszpanii. Jednak w ostatnim czasie wytyczono również szlaki biegnące przez całą Europę, w tym także przez Polskę.
Prawdziwy pielgrzym wyrusza z progu własnego domu, jednak większość zaczyna podróż w małej francuskiej miejscowości Sean-Jean-Pied-de-Port. Jest to symboliczny początek el Camino. Stamtąd przez przepiękne i wyjątkowo zielone obszary biegnie kilka tras – trudniejszych bądź łatwiejszych, górzystych bądź nizinnych. Warto tutaj wspomnieć, że trasę tę można przebyć w trojaki sposób: pieszo, na rowerze lub konno. Przeważa oczywiście opcja piesza (ta „najprawdziwsza”) jednak, jako zapalony rowerzysta nie widzę problemu, by ją przebyć na dwóch kółkach.
Sezon pielgrzymowania trwa od kwietnia do połowy listopada. Najlepiej jednak wyruszyć poza okresem lipca i sierpnia, kiedy to żar leje się z nieba oraz o miejsce na szlaku trudno, ze względu na duży tłok.
Paszport pielgrzyma
Bardzo ciekawym dodatkiem do samego pielgrzymowania, jest Credencial – swoisty paszport pielgrzyma. Zbiera się w nim pieczątki z mijanych miejscowości, by na końcu w samym już Santiago uzyskać świadectwo ukończenia szlaku św. Jakuba. Paszport ułatwia również znalezienie miejsca w schronisku na szlaku, jak i redukuje opłaty. Warto więc mieć go przy sobie przez całą podróż.
Muszla – symbol El Camino
Zastanawiające jest, jak nie zgubić szlaku przemierzając w końcu połowę Hiszpanii? Otóż nic prostszego. Cała trasa została oznaczona znakami, na których przedstawiona jest muszla - symbol el Camino. Niezbędne jest również posiadanie przy sobie swojej muszli, usytuowanej w widocznym dla wszystkich miejscu np. na plecaku - jest to znak rozpoznawczy pelegrinos (hiszp. pielgrzymi).
Dość duże rozpowszechnienie el Camino w ostatnich kilku latach, to bez wątpienia zasługa książki znanego na cały świat autora Paulo Coelho – „Pielgrzym”. Powieść opowiada o zmaganiach autora, który przemierzył całą tę drogę w czasach swojej młodości, by jak to powiedział „odkryć, że to co niezwykłe znajduje się na drodze zwykłych ludzi.” Czas pielgrzymki był więc dla niego okresem, który pomógł mu odnaleźć swoje własne „camino” – swoją własną drogę.
W Internecie można znaleźć bardzo dużo informacji o El Camino, także bardzo wiele reportaży o polskich pielgrzymach, oto przykłady: Polski Klub EL Camino de Santiago lub Camino de Santiago.
Janina Bronowska |
2011-01-17, 21:16
Szlak jest absolutnie przepiękny, przeżycia niezwykłe... Odrodzenie duchowe - gwarantowane.
Polecam...