Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak odzyskać podatek z Holandii?

12.01.2011 Autor: Marta Węglewska[ 8 komentarzy ]
Średni zwrot podatku za pracę w Holadnii wynosi około 2700 zł

Średni zwrot podatku za pracę w Holadnii wynosi około 2700 zł
Źródło: stock.xchng

Każdy, kto pracował w Holandii, może się ubiegać o odzyskanie podatku z tego kraju. Średni zwrot wynosi około 2700 zł. Zdarzają się wyższe zwroty – nawet 5600 zł.

Zwroty podatku


Z podatku mogą się rozliczać wszystkie osoby legalnie pracujące w Holandii. Odzyskują one średnio 2700 zł. Zdarzają się wyższe zwroty – nawet 5600 zł. Ubieganie się o zwrot podatku najlepiej zgłosić przez polską firmę zajmującą się rozliczaniem podatku za pracę za granicą. Mamy wówczas pewność, że cały proces będzie przebiegał prawidłowo i będziemy mogli bez problemu dowiadywać się o postępy w naszej sprawie. Ubiegając się o zwrot podatku, należy pamiętać, że będą nam potrzebne odpowiednie dokumenty i informacje m.in. druki od pracodawcy, numer SOFI lub BSN, kserokopia dokumentu tożsamości.

Potrzebne dokumenty


Zagraniczny pracodawca ma obowiązek przekazania nam dokumentu, który umożliwia odzyskanie nadpłaconego podatku. W Holandii takim dokumentem jest Jaaropgave. To odpowiednik naszego druku PIT-11. Rozliczenia można robić także na podstawie Salarisów. Są to miesięczne lub tygodniowe podsumowania wypłat wraz z potrącanymi podatkami.

SOFI i BSN to odpowiedniki naszego numeru NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Każda osoba legalnie pracująca w Holandii, posiada jedno z tych oznaczeń. Większość Polaków, rozliczających się z podatku za pracę, ma numer SOFI. BSN będą posiadać tylko te osoby, które po 2007 roku zameldują się w gminie holenderskiej. Jeśli posiadamy pismo potwierdzające nadanie numeru identyfikacji podatkowej, należy je zachować. Gdyż w trakcie rozliczania podatku, urząd holenderski może poprosić o jego kopię.

Terminy


Rok podatkowy w Holandii trwa od 1 stycznia do końca grudnia danego roku. Pracownik otrzymuje Jaaropgave od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego – do końca marca. Urząd holenderski nie ma ściśle wyznaczonych terminów rozliczeń. Jednak istnieje zasada, że klienci zgłoszeni do urzędu do końca czerwca, otrzymują zwrot między wrześniem a grudniem. Osoby, których zgłoszenia do urzędu nastąpiły po czerwcu – muszą liczyć się z tym, że urząd na rozpatrzenie ich wniosków ma od 6 miesięcy do 3 lat. Jednak nie należy się obawiać odległych terminów. Jak wynika z obserwacji firmy CUF, specjalizującej się w rozliczeniach zagranicznych podatków, w roku 2010 wielu klientów udało się rozliczyć w urzędzie holenderskim w 2-3 miesiące, nawet w przypadku osób zgłaszanych już po czerwcu.

Rozłąkowe i inne ulgi


W Holandii przysługują różne dodatki. Jedną z form rozliczenia, mogącą podwyższyć odzyskaną kwotę podatku, jest rozłąkowe. Z rozłąkowym mogą rozliczać się osoby spełniające określone warunki:
  • Trzeba posiadać tzw. partnera fiskalnego. Mogą nim być np. mąż, żona, konkubenci, rodzeństwo (pod warunkiem, że nie posiada małżonka). Partnerem fiskalnym będzie zarówno osoba, która pracuje w Polsce lub w innym kraju, jak i pozostająca na bezrobociu.
  • Od każdego partnera fiskalnego potrzebne będą dokumenty od pracodawcy poświadczające jego zarobki w Polsce lub za granicą. Jeśli osoba, z którą chcemy się rozliczyć, była na bezrobociu w Polsce, wymagany będzie PIT lub inny druk z urzędu skarbowego potwierdzający zerowe dochody.
  • Ważne jest, by osoby te posiadały wspólny meldunek w Polsce, który mogą poświadczyć w swoim urzędzie miasta i gminy.
Rozłąkowe może zostać przyznane już przy zarobkach 7600 euro – dotyczy to przynajmniej jednego partnera fiskalnego. Natomiast największe prawdopodobieństwo, że zwrot rozliczany jako rozłąkowe opłaci się, można mieć, gdy jeden z partnerów zarobił przynajmniej 15 tysięcy euro.

Oprócz rozłąkowego, podatnik może także otrzymać ulgę na dziecko. Jej wysokość jest zależna od zarobków. Orientacyjnie można uznać, że jeśli zarobki każdego z partnerów wynoszą tyle, że przekraczają oni próg podatkowy wyznaczony na dany rok, wówczas zniżka będzie uwzględniona przez urząd. Sumy te są rozpatrywane w euro – więc jeśli jeden z rodziców pracował w Polsce, jego zarobki zostaną przeliczone po średnim rocznym kursie za dany rok.


Kalkulator i inne informacje


Rozliczenie podatku w Holandii nie jest obowiązkowe. Można ubiegać się o to do 5 lat wstecz. Zwrotowi nie podlega cały zapłacony podatek, tylko jego nadpłacona część. Jednak zważywszy na wysokość średniego zwrotu, który wynosi 2700 zł – może to być opłacalne. Dodatkowe pieniądze przydadzą się zawsze. By zorientować się, ile pieniędzy ktoś otrzyma, można skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku umieszczonego na np. www.cuf.com.pl. Dobrym rozwiązaniem jest też zgłoszenie się do wybranego biura czy firmy zajmujących się rozliczeniem podatku z zagranicy.


...

Odsłon: 12404 | ranking >>


Komentarze: 8 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Jak odzyskać podatek z Holandii?:

Komentarz

wojtek

2011-06-13, 16:48

w cuf nie warto przeplacac, lepsze oferty mozna znalexc np na i-tax.eu


Komentarz

gomes26

2013-07-30, 10:39

Ja proponuje wszystkim firmę Tax-Pol rozliczają najszybciej, pobierają tylko 7% prowizji, oraz wchodząc z tego linku www.tax-pol.pl/formularz.php?kod=4939 i wpisując kod rabatowy 4939 kazdy otrzyma 10% rabatu na rozliczenie podatkowe.


Komentarz

Robert

2013-10-19, 17:04

CUF w 3 miesiące? Chyba ktoś śmie sobie żartować. 8 miesięcy czekania i nawet po otrzymaniu pieniędzy na konto, nie potrafią przelać ich w wyznaczonym przez SIEBIE terminie. :)
Rok wcześniej robiłem przez EU tax service, czy jakoś tak i teraz mega tego żałuję, bo miałbym taniej i szybciej...


Komentarz

Robert

2013-10-19, 17:06

Rok wcześniej robiłem przez EU tax service, czy jakoś tak i teraz mega tego żałuję, że z nich nie skorzystałem, bo miałbym taniej i szybciej...

tak to powinno wyglądać, żeby każdy wiedział o co mi chodziło ;)


Komentarz

Kendziorka

2014-01-28, 21:19

A ja cały czas przez EU Service robie i wydaje mi się, że z tym mega żalem kolega przesadza. U mnie poszlo szybko bardzo. Nie wiem od czego to zalezy, ale ja nie mialam zadnego problemu:)


Komentarz

nutria

2014-02-15, 18:38

EU service jak najbardziej są spoko, moge to potwierdzic. Szybko i sprawnie dzialaja


Komentarz

mirekfan

2014-02-27, 22:05

też korzystałem z eu service i potwierdzam opinie


Komentarz

onena

2014-03-16, 14:45

a po ilu dostaliscie zwrot z Eu Service? Bedzie tak w 2 miechy?:)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Węglewska Marta Węglewska Kierownik działu B2B i marketingu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Fizjoterapeuta 13.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: DÜSSELDORF

Fizjoterapeuta 19.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aachen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy