Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Konkurencyjność w UE

09.01.2011 Autor: Aleksandra Chmiel[ 0 komentarzy ]
Konkurencja ułatwia życie każdemu z nas

Konkurencja ułatwia życie każdemu z nas
Źródło: Wikimedia Commons

Konkurencja jest ważna dla gospodarki światowej, tym bardziej dla gospodarki UE. Powinna być zdrowa i wspierać nowe pomysły. Pieczę nad tym sprawuje Komisja Europejska.

Prawidłowo funkcjonująca konkurencja na rynku towarów i usług kreuje lepsze ceny dla zwykłych obywateli. Wzrasta jakość usług i towarów, a my mamy większy wybór. Sprzyja to powstawaniu lepszych miejsc pracy, nowszych fabryk i rozwojowi technologicznemu.

Komisja Europejska


Komisja Europejska nie jest prokuratorem, który szuka nieuczciwych przedsiębiorców. Komisja nadzoruje, ale również pomaga i wspiera nowe pomysły, małe przedsiębiorstwa oraz reguluje normy, aby prowadzenie firmy było również przyjemnością. W niektórych przypadkach Komisja dzieli się swymi uprawnieniami z władzami i sądami państw członkowskich, w innych (takich jak np. kontrola fuzji przedsiębiorstw czy monitorowanie pomocy państwa) działa sama. Ma prawo nakładać na firmy nieprzestrzegające wspólnotowych reguł konkurencji grzywny, których wysokość zależy od wagi stwierdzonego naruszenia prawa i czasu trwania takiego procederu.

Czarna lista


Lista grzechów jest dość długa i należy bardzo uważać, aby nie naruszyć jakiegokolwiek z punktów. W Polsce ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym obowiązuje od 21.12.2007 r. Wprowadziła ona do polskiego prawa dyrektywę 2005/29/WE dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym.

Komisja Europejska dążyła do całkowitej harmonizacji we Wspólnocie Europejskiej prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji, jednakże podejmowane działania miały charakter wyłącznie fragmentaryczny, m.in. ze względu na trudności w uzyskaniu kompromisu między Państwami Członkowskimi. Komisja Europejska postanowiła przygotować akt prawny z zakresu dziedziny uznawanej obecnie za priorytetową – polityki ochrony konsumentów i dzięki temu, działania potoczyły się bardzo szybko.

Nieuczciwe działania przedsiębiorstw to:
  • Wyzyskiwanie kontrahentów
  • Narzucanie im wyłączności
  • Wprowadzenie zakazu importu lub eksportu
  • Przyznawanie innym rabatów za wierność
  • Odmowa dostaw

Konkurencyjność w UE i jej kontrolaUE ściśle nadzoruje procesy łączenia się firm. Swobodnej konkurencji zagrażają nie tylko monopolistyczne zamiary firmy, ale też wszelkie rodzaje pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Co ważne, UE zakazała wspierania biznesu z państwowej/samorządowej kasy.

Lokalne przedsiębiorstwa są wspomagane, ale nie mogą być faworyzowane. Każdy program pomocy należy zgłosić w Brukseli.
W Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma uprawnienia do rewidowania firm podejrzanych o praktyki monopolistyczne.

Nieuczciwa konkurencja - karyKary są dość surowe. Komisja Europejska może nawet kazać oddać cały majątek firmy, jeśli uzna, że był on zgromadzony na zasadach nieuczciwej konkurencji. Karę można otrzymać za brak kompletnych dokumentów - nawet do 50 tys. euro. Microsoft został ukarany za sprzedawanie różnych programów komputerowych w pakietach, a nie osobno. Komisja uznała, że firma pozbawia konsumentów możliwości wyboru, utrzymuje ceny na zawyżonym poziomie i ogranicza innowacyjność w sektorze programów komputerowych.

Szczególne traktowanie należy się silnie dotowanemu rolnictwu, górnictwu i dla przemysłu stoczniowego, ale ten ostatni przykład przestaje być aktualny, ponieważ Komisja Europejska nie zgodziła się z planami restrukturyzacyjnymi i nakazała oddanie wcześniejszych dotacji.


...

Odsłon: 4776 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Konkurencyjność w UE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Chmiel Aleksandra Chmiel Tutor, koordynator, organizator,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy