Konkurencyjność w UE
09.01.2011 | Autor: Aleksandra Chmiel | [ 0 komentarzy ] |
Konkurencja ułatwia życie każdemu z nas
Źródło: Wikimedia Commons
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce
- Tablica wyników dla rynków konsumenckich 2016
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
- Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA
Konkurencja jest ważna dla gospodarki światowej, tym bardziej dla gospodarki UE. Powinna być zdrowa i wspierać nowe pomysły. Pieczę nad tym sprawuje Komisja Europejska.
Komisja Europejska
Komisja Europejska nie jest prokuratorem, który szuka nieuczciwych przedsiębiorców. Komisja nadzoruje, ale również pomaga i wspiera nowe pomysły, małe przedsiębiorstwa oraz reguluje normy, aby prowadzenie firmy było również przyjemnością. W niektórych przypadkach Komisja dzieli się swymi uprawnieniami z władzami i sądami państw członkowskich, w innych (takich jak np. kontrola fuzji przedsiębiorstw czy monitorowanie pomocy państwa) działa sama. Ma prawo nakładać na firmy nieprzestrzegające wspólnotowych reguł konkurencji grzywny, których wysokość zależy od wagi stwierdzonego naruszenia prawa i czasu trwania takiego procederu.
Czarna lista
Lista grzechów jest dość długa i należy bardzo uważać, aby nie naruszyć jakiegokolwiek z punktów. W Polsce ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym obowiązuje od 21.12.2007 r. Wprowadziła ona do polskiego prawa dyrektywę 2005/29/WE dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym.
Komisja Europejska dążyła do całkowitej harmonizacji we Wspólnocie Europejskiej prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji, jednakże podejmowane działania miały charakter wyłącznie fragmentaryczny, m.in. ze względu na trudności w uzyskaniu kompromisu między Państwami Członkowskimi. Komisja Europejska postanowiła przygotować akt prawny z zakresu dziedziny uznawanej obecnie za priorytetową – polityki ochrony konsumentów i dzięki temu, działania potoczyły się bardzo szybko.
Nieuczciwe działania przedsiębiorstw to:
- Wyzyskiwanie kontrahentów
- Narzucanie im wyłączności
- Wprowadzenie zakazu importu lub eksportu
- Przyznawanie innym rabatów za wierność
- Odmowa dostaw
Konkurencyjność w UE i jej kontrola
UE ściśle nadzoruje procesy łączenia się firm. Swobodnej konkurencji zagrażają nie tylko monopolistyczne zamiary firmy, ale też wszelkie rodzaje pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Co ważne, UE zakazała wspierania biznesu z państwowej/samorządowej kasy.
Lokalne przedsiębiorstwa są wspomagane, ale nie mogą być faworyzowane. Każdy program pomocy należy zgłosić w Brukseli.
W Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma uprawnienia do rewidowania firm podejrzanych o praktyki monopolistyczne.
Nieuczciwa konkurencja - kary
Kary są dość surowe. Komisja Europejska może nawet kazać oddać cały majątek firmy, jeśli uzna, że był on zgromadzony na zasadach nieuczciwej konkurencji. Karę można otrzymać za brak kompletnych dokumentów - nawet do 50 tys. euro. Microsoft został ukarany za sprzedawanie różnych programów komputerowych w pakietach, a nie osobno. Komisja uznała, że firma pozbawia konsumentów możliwości wyboru, utrzymuje ceny na zawyżonym poziomie i ogranicza innowacyjność w sektorze programów komputerowych.
Szczególne traktowanie należy się silnie dotowanemu rolnictwu, górnictwu i dla przemysłu stoczniowego, ale ten ostatni przykład przestaje być aktualny, ponieważ Komisja Europejska nie zgodziła się z planami restrukturyzacyjnymi i nakazała oddanie wcześniejszych dotacji.