Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zakupowa świąteczna zamieć

23.12.2010 Autor: Aleksandra Chmiel[ 1 komentarz ]
Schadow-Arkaden Düsseldorf

Schadow-Arkaden Düsseldorf
Źródło: Wikimedia commons

Mikołaje, Grange Precinct, Birkenhead, England.

Mikołaje, Grange Precinct, Birkenhead, England.
Źródło: Wikimedia commons

Boże Narodzenie coraz bliżej, można by rzec, że świąteczna atmosfera puka od kilku dni przede wszystkim do naszych portfeli, a karta płatnicza nie "stygnie".

Świąteczne usługiMożna zadać sobie pytanie, czy choinka, prezenty i nocne gotowanie jest ważniejsze niż sam fakt łamania się opłatkiem i spędzenia kilku chwil razem, bez konieczności odpisywania na maile, sms-y i odbierania nowych połączeń, bo to z całą pewnością szef ze świąteczną nowiną o podwyżce. Są i takie osoby, które nie wyobrażają sobie przepuszczenia okazji do zarobku, chociażby mało znaczącego dziś euro; to stąd różnego rodzaju oferty ubierania choinek, mycia okien, gotowania, sprzątania grobów, odkurzania i wielu innych świątecznych usług.

Fast&FoodZ drugiej strony, ktoś musi sprzedawać świąteczne drzewka i ozdoby, ale zrzucanie wszelakich obowiązków na osoby trzecie jest w większości brakiem chęci świętowania lub pokuszę się o stwierdzenie, rozrzutności. Ma być szybko, tanio i bez zbędnych ceregieli. Okazuje się, że Europejczycy zaczynają wypierać tradycję kupowania prezentów. Wyszukują specjalne firmy, które poprzez krótką ankietę i charakterystykę odbiorcy, wiedzą co kupić. Tak więc tę „przyjemność” mamy za sobą.

Zakupy świąteczneŚwięta to czas kiedy nie liczymy ile wydajemy na potrawy, owe usługi prezentowe czy choinkę. Panie muszą wyglądać pięknie w ten dzień, więc przyda się nowa kreacja. Jeśli nie, to warto kupić chociażby nowy akcent, jak naszyjnik lub bransoletka. Oczywiście fryzjer, kosmetyczka, manicure itp. są koniecznością. Niektórzy korzystają ze świątecznych promocji, kupując pralki, lodówki czy telewizory. Inwestują w nowe komputery, samochody, remontują mieszkania, bo pewnie w nowym roku będzie drożej. Jest to zapewne nic innego jak zabieg marketingowy stosowany przez sieci handlowe, a w styczniu wszelkie promocje i nadwyżki przeistoczą się w wielkie wyprzedaże.

Gdy jesteśmy tak przygotowani do świąt, zdajemy sobie sprawę że to nie wszystko. Przecież należy kupić karpia. Cena ryby z roku na rok jest przedstawiana w czarnych barwach, będzie drożej albo ekolodzy wywalczą immunitet i ochronią biedne stworzenie przed pójściem pod nóż. Ludzie stoją w kilometrowych kolejkach, a sprzedawcy karpia prześcigają się, która cena będzie o 10 groszy niższa. Cena za karpia w mieście z ok. 30 tys. mieszkańców na opolszczyźnie wynosi 14zł. Wielu z nas wybierze super- lub hipermarkety aby zaoszczędzić czas i kupić wszystko w jednym miejscu, mimo że codzienne zakupy odbywają się w małym sklepiku za rogiem, bo bliżej. Nie jest ważne jakie są potrawy, tylko czy są ekologiczne, modne, dobrej jakości. Sztuczna choinka jest już passe, więc wypada kupić żywą. Popularna jodła, jest bardziej urodziwa niż zwyczajny, polski świerk, tak samo produkowane masowo bombki, w porównaniu z ręcznie malowanymi nie mają szans.

Dobry PR wchodzi w ostatnią fazę jeśli chodzi o wystrój okien, witryn sklepowych, domów, rynków oraz wysyłanie ogromu życzeń do klientów banków. Ten zwyczaj przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, co możemy zauważyć w filmach emitowanych w grudniu. Tańczące mikołaje, renifery i kolędy już od 1 grudnia można napotkać wzdłuż ulic większych miast. Pięknie rozświetlone stolice prześcigają się, która będzie jaśniejsza i czyja choinka będzie większa. Jak wiadomo - to kosztuje. Zmieniamy tapety w telefonach komórkowych, melodie, wybieramy życzenia zamieszczone w Internecie. Jednym słowem ulegamy nastrojowi masowych świąt.

Handel kwitniePewne jest to, że okres przedświąteczny to doskonały czas dla handlarzy. Każdy skwerek jest zajęty przez sezonowych biznesmenów, którzy stojąc na mrozie chcą powiększyć saldo na koncie. Jak się okazuje, wydatki przedświąteczne dla większości są ważniejsze niż sama Wigilia i Boże Narodzenie. Zysk w roku 2009 obliczono na 2 mld zł. Bezapelacyjnie rośnie obrót finansowy w firmach takich jak: Empik, Amazon, Merlin, Allegro, Apple, Samsung, LG, Asus, i Philips i wiele innych zajmujących się branżą odzieżową i jubilerską. Wielkie korporacje od wakacji budują plan marketingowy aby „wstrzelić” się w okres świąteczny. Przez cały rok wydawane są karty na punkty, karty lojalnościowe, które są chętnie wykorzystywane w bożonarodzeniowych zakupach. W całą tę machinę zaangażowanych jest ok. 200 tysięcy pracowników, co daje kolosalne zyski. Jak pokazują sondaże, Niemcy w okresie Bożego Narodzenia wydadzą ok. 300 mld zł.

Najczęściej kupowane prezentyOgólna klasyfikacja:
 • książka - ok 30-100zł
 • perfumy - ok 100-200zł
 • ubranie - ok 100 zł
 • płyta z muzyką - ok 50zł
 • biżuteria - ok 100zł
Jakie prezenty świąteczne są najbardziej popularne w poszczególnych krajach Europy? Wygląda to różnie, w zależności od państwa. Co ciekawe, Niemcy kupują rodzime produkty i to w większości przez Internet. Anglicy również kupują w sieci i z reguły są to ubrania lub tekstylia. Francuzi, Włosi i Hiszpanie obdarowują się biżuterią, ekspresami do kawy i łakociami. Natomiast Polacy podążają w kierunku technicznym: konsole do gier, komputery, aparaty i kamery cyfrowe.

Oszczędzamy, aby wydawać w grudniuWiele miesięcy oszczędzania i wyrzeczeń, aby w grudniu móc kupić droższy alkohol i lepsze łakocie - to częste zachowanie wśród konsumentów. Na szczęście odnotowano wzrost płac, ale mimo to wielu z nas czeka na wyprzedaże i promocje. W tym roku taniej kupimy przedmioty użytkowe, jak laptopy czy konsole do gry. Nowinek technologicznych jest dużo na rynku, stąd rozpiętość cenowa i obycie klientów. Każdy może wybrać coś dla najbliższych według zasobności portfela. Światowy kryzys nie jest w stanie powstrzymać świątecznych szaleństw, może przyglądamy się im bardziej, ale wielkiego spadku na pewno nie odnotujemy.

W Stanach Zjednoczonych popularne są tzw. gift cards, wiele sklepów sieciowych jak Reserved lub H&M wprowadza je na terenie Polski. Karty podarunkowe mogą być realizowane przez wiele miesięcy, ale finalizacja ma miejsce do końca stycznia. Dlatego świąteczna machina może trwać nawet do 2 miesięcy.

Około 70% Europejczyków prezenty kupuje poprzez promocje. Wielu z nas święta organizuje na kredyt. Coraz częściej wybieramy zakupy w sieci, aby zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Zabawki można kupić o 20% taniej w sklepie internetowym, jest to szczególnie korzystne, jeśli mamy więcej niż jedno dziecko do obdarowania.

Kolejna dyskusja jest podejmowana w związku z godzinami pracy w Wigilię. Trudno dopatrzyć się sensu pracy do późnych godzin. Niełatwo określić kto powinien pracować, a kto nie. Z zakupami można czekać do ostatniej chwili i wtedy domagamy się rzetelnej obsługi. Czy ZUS, agencje ubezpieczeniowe i inne firmy usługowe są tak bardzo potrzebne w ten jeden dzień? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z drugiej strony mamy kolejne 2 dni wolnego i rosnący deficyt budżetowy. Wyważenie racji klientów, państwa i przedsiębiorców jest bardzo kłopotliwym zadaniem i rodzi szereg pytań każdego roku.

Ogólne świąteczne wydatki


W czasie świąt najwięcej naszych oszczędności wydajemy na:
 • Choinkę - ok 70-150zł
 • Ozdoby - ok 100zł
 • Jedzenie i napoje - ok 400-1000zł
 • Prezenty - ok. 300zł
 • Ubranie, kosmetyczkę, fryzjera - 300zł
Polska rodzina wyda średnio ok 2000 zł na świąteczne przygotowania (według firmy Deloitte). Podsumowując, z roku na rok zatracamy magię świąt. Nadmuchiwana jest otoczka szybkości i bylejakości. Wszystko jest gotowe - choinka, kolędy, uszka, barszcz z torebki, zabity karp. Monotonia jest obecna zewsząd, te same świąteczne piosenki w radio, powtarzane kilka razy dzienne oraz ten sam repertuar telewizyjny, bezapelacyjnie - „Kevin sam w domu”.

Kila przydatnych rad, aby rozważnie kalkulować wydatkiWarto pamiętać, aby:
 • nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę, możesz natrafić na wiele promocji już 1 grudnia,
 • zaplanuj ile chcesz przeznaczyć na prezenty, zrób listę upominków,
 • użyj ozdób z lat ubiegłych, pozwoli ci to zaoszczędzić ok. 100zł,
 • nie organizuj świąt na kredyt, trzeba będzie go spłacić, a za rok kolejne święta,
 • zaplanuj dania i produkty, które musisz kupić,
 • miej przygotowane pieniądze na drobne wydatki, takie jak taksówka,
 • używaj gotówki, będziesz łatwiej kontrolować swoje wydatki,
 • wyłączajmy światełka choinkowe, jeśli nie ma nas w domu.
Okres rozliczeń i podsumowań rozpoczyna się po drugim dniu świąt. Zaczynają się przemyślenia, co zrobić z nietrafionym prezentem i jak spędzić sylwestra. Tak większość z nas spędzi drugą połowę grudnia. Wniosek jest jasny - pęd zakupowy niszczy tradycję i zwiększa deficyt w naszym portfelu.


...

Odsłon: 3993 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Zakupowa świąteczna zamieć:

Komentarz

daria

2010-12-28, 13:49

ja teraz ruszam na wyprzedaze, po swietach to piekny okres, karta getin banku w kieszeni jest, wiec sie obkupie co nie miaraPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aleksandra Chmiel Aleksandra Chmiel Tutor, koordynator, organizator,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) w centrum ogrodniczym 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Nordhorn

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

PRACOWNIK PRODUKCJI (K/M) - BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA - RÓWNIEŻ DLA PAR - NIEMCY 08.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren/Wietze (Dolna Saksonia)

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii KdXmLPzfMISlja: PKnuisQHVhLJX

W centrum Polski głośno o biotechnologii... mzyZCXRgOTbpkcIe: HlJNcSmRYQu

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... eIvBDEhjywdt: qaSDsiJkpMT

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... oLfQUVisW: DSnMhxWlsRH

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy