Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zakup domu w Anglii - shared ownership

10.12.2010 Autor: Anna Manouchery[ 0 komentarzy ]
Własny dom w Anglii? To może okazać się łatwiejsze, niż sądzisz.

Własny dom w Anglii? To może okazać się łatwiejsze, niż sądzisz.
Źródło: wikimedia commons

Zazwyczaj, aby kupić pierwszą nieruchomość potrzebujemy sporo gotówki na wkład własny. Czy jest możliwe kupno własnego mieszkania, mając do dyspozycji niewielkie oszczędności?

Co to jest shared ownership?


W Wielkiej Brytanii od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje kilkanaście programów rządowych, umożliwiających osobom o niskich zarobkach i posiadających skromną kwotę na wkład własny zakup domu. Jedną z proponowanych opcji jest shared ownership, czyli współwłasność. Polega ona na zakupie części nieruchomości, za pozostałą część płacimy czynsz. Możliwy jest zakup minimum 25% udziałów lub maksimum - 75%.
Czynsz ustalany jest odgórnie, ale nie może przekroczyć pewnego progu, może to być 3% wartości nieruchomości, ale tylko tej części, która należy do spółdzielni. Im więcej mamy udziału w nieruchomości, tym niższy płacimy czynsz, który pokrywa z reguły koszty naprawy i utrzymania części wspólnych.
W miarę jak poprawia się nasza sytuacja materialna, możemy wykupować kolejne udziały. Za każdym razem możemy dokupić minimum 10% wartości domu lub mieszkania, wycenionego w momencie zakupu. Koszty wyceny ponosimy my, a zależą one od spółdzielni.
Takiej nieruchomości nie możemy wynajmować, ale możemy sprzedać udziały innej osobie.

Zalety i koszty shared ownership


Główną zaletą takiej formy zakupu jest niski wkład własny, jakiego będziemy potrzebować, aby dostać kredyt. Załóżmy, że znajdziemy mieszkanie o wartości 130 tys. funtów i możemy kupić 25% udziałów. W tym wypadku będziemy ubiegać się o kredyt mieszkaniowy w wysokości 32,5 tys. funtów. Wymagany wkład własny to 3250 funtów.
Odpowiednio na dom za 230 tys. będziemy musieli uzbierać 5750 funtów. Do tego dojdą koszty wyceny, koszty prawnika i w niektórych bankach opłaty dodatkowe, tj. prowizja czy opłaty administracyjne oraz wydatki związane z samą przeprowadzką. Na to trzeba przygotować około 2-3 tys. funtów i zawsze warto negocjować opłaty z bankiem oraz porównać ceny usług u kilku prawników.
Najczęściej mieszkania i domy są w nowym budownictwie, nie musimy więc martwić się o wykończenie mieszkania. Standardem będą wykładziny, kuchnia i łazienka - najczęściej wyposażone w niezbędne meble, ceramikę sanitarną i urządzenia np. kuchenkę.

Kto buduje takie domy i gdzie szukać informacji?


Domy budowane są przez Housing Associations, czyli rodzaj spółdzielni mieszkaniowych lub przez prywatnych deweloperów. Ci z kolei muszą zagwarantować, że część wybudowanych przez nich zasobów będzie przeznaczona na potrzeby mieszkalnictwa socjalnego. Czasami można znaleźć oferty na rynku wtórnym, gdy ktoś zdecyduje się na odsprzedanie swoich udziałów.
Trzeba zapisać się na listę oczekujących, co wiąże się z wypełnieniem aplikacji przez Internet lub możemy poprosić o wysłanie papierowej wersji. Potem pozostaje nam intensywne poszukiwanie domu w okolicy. Trzeba pamiętać, że takich ofert jest znacznie mniej, niż w przypadku pozostałych nieruchomości.
Wiele przydatnych informacji o programie znajdziemy na stronach internetowych www.shared-ownership.org.uk. W zależności od tego, w jakim rejonie mieszkamy zostaniemy przekierowani na strony lokalnych spółdzielni. Można też popytać w urzędach miast, wydziały mieszkaniowe powinny mieć listę agentów i aktualnych programów z regionu.
Nieruchomości sprzedawanych za zasadzie współwłasności możemy szukać w popularnych wyszukiwarkach internetowych, np. www.rightmove.co.uk, www.findapropety.com czy www.zoopla.co.uk. Agencje nieruchomości będą miały informacje o domach i mieszkaniach sprzedawanych na rynku wtórnym. Poza tym, po wypełnieniu aplikacji organizacja lub agent udostępnią nasze dane deweloperom i spółdzielniom, więc wkrótce z pewnością nasza skrzynka pocztowa wypełni się broszurami i ulotkami.

Komu przysługuje taki program?


Misją tych programów jest pomoc osobom posiadającym niewielki wkład własny na zakup pierwszego domu i nie mających innej możliwości kupienia własnego lokum. Pierwszeństwo będą miały osoby, które są na liście oczekujących na mieszkania lub domy kwaterunkowe tzw. council flat lub council house. Jeśli nigdy nie byliśmy zainteresowani mieszkaniem socjalnym i nie zapisaliśmy się na nie, nie przekreśla to naszych szans na shared ownerhip, zawsze też możemy wypełnić obie aplikacje. Niektóre spółdzielnie będą ograniczać listę do osób mających powiązania z okolicą, może to być nasza praca, szkoła lub najbliższa rodzina mieszkająca w pobliżu.
Musimy też być w stanie spłacać kredyt oraz płacić czynsz, więc ważne, żebyśmy mieli dobrze udokumentowane źródła dochodów, jest to równie istotne kryterium dla spółdzielni.
Będziemy musieli przedstawić zarówno w banku, jaki i w spółdzielni informacje o zatrudnieniu, tzw. payslips, wyciągi z banku, potwierdzenie posiadania oszczędności, a osoby samozatrudnione będą musiały przedstawić rachunki z trzech ostatnich lat. Potrzebne nam będą dwa zestawy dokumentów, które w większości przypadków będą takie same.

Kupienie nieruchomości na zasadach współwłasności jest z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem, czasem jedynym dla stawiających pierwsze kroki na „drabinie nieruchomości”. Może się okazać zbawienne w miejscach, gdzie ceny domów są bardzo wysokie, a mieszkać tam musimy, ponieważ mamy pracę w okolicy.


...

Odsłon: 18092 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zakup domu w Anglii - shared ownership nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Manouchery Anna Manouchery Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Fizjoterapeuta 31.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aitrang

Fizjoterapeuta 06.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aachen

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) – instalacje wewnętrzne 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy