Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Plan ratunkowy dla Irlandii. Co z pracą?

25.11.2010 Autor: Anna Manouchery[ 0 komentarzy ]
W Dublinie rozpoczyna się rozbudowa szpitala i miasteczka uniwersyteckiego

W Dublinie rozpoczyna się rozbudowa szpitala i miasteczka uniwersyteckiego
Źródło: Wikimedia Commons

W tym tygodniu Irlandia otrzymała pakiet pomocowy z Unii, a Wielka Brytania zadeklarowała chęć udzielenia pożyczki sąsiadowi. Jak to się przekłada na możliwość znalezienia pracy w tym kraju?

Plan pomocy


Unia Europejska zdecydowała przyjść z pomocą finansową zadłużonej Irlandii, w zamian za przyjęcie przez nią restrykcyjnego planu redukcji wydatków publicznych i zwiększenia dochodów państwa. Kwota, o której rozmawiają urzędnicy, może sięgnąć 90 miliardów euro i ma być wypłacona w transzach przez kolejne trzy lata.

Jeszcze trzy lata temu gospodarka irlandzka kwitła, a kraj był nazywany „tygrysem Europy”. Zależność gospodarki od wahań na rynku nieruchomości oraz zmniejszone wpływy z podatków spowodowały obecne kłopoty. Niespłacone kredyty bankowe zaciągnięte przez deweloperów spowodowały konieczność ratowania banków. Pomoc państwa udzielona sektorowi bankowemu wyniosła 45 miliardów euro, a jej efektem była dziura budżetowa. Banki też będą poddane restrukturyzacji i mają być mniejsze.

Nasze oszczędności


Posiadacze kont oszczędnościowych w bankach irlandzkich z pewnością nie raz zadawali sobie pytanie o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Wypłaty lokat i innych oszczędności z irlandzkich banków są gwarantowane przez państwo. Wysokość gwarancji wynosi 100 tys. euro. Możemy rozlokować oszczędności w kilku bankach, każdy z nich ma osobną licencję gwarantującą wypłatę oszczędności do takiej kwoty, w razie popadnięcia przez bank w tarapaty finansowe.

Cięcia budżetowe


Plan cięć wydatków rządowych to oszczędności rzędu 15 miliardów euro w ciągu najbliższych 4 lat. Rząd zobowiązany jest zrealizować ten plan w zamian za pomoc otrzymaną od UE. 10 miliardów pochodzić będzie z redukcji wydatków, 5 miliardów z wyższych podatków i dochodów państwowych. 40% planowanych cięć ma być zrealizowanych w 2011 roku.
330 milionów ma pochodzić z dwukrotnie wyższego podatku od emisji dwutlenku węgla. Podatek korporacyjny pozostanie bez zmian - na poziomie 12,5%. Cięcia ubezpieczeń społecznych mają przynieść państwu 1,2 miliarda oszczędności.

Kto na tym straci?


Dochody państwa mają wzrosnąć również dzięki zniesieniu ulg podatkowych i obniżeniu kwoty wolnej od podatku. Do tej pory każdy podatnik zarabiający poniżej 18300 euro rocznie był zwolniony z podatku. Teraz ta kwota ma być znacznie niższa i wyniesie 15300 euro rocznie. W efekcie osoby o najniższych dochodach zaczną płacić podatek od części swych zarobków.
Obniżona zostanie minimalna płaca o 1 euro za godzinę i wyniesie 7,65 euro. Podatek VAT wzrośnie o 1% w roku 2013 i o kolejne 1% w 2014, osiągającym tym samym poziom 22%.
Pracę straci około 25 000 pracowników sektora publicznego, pozostali otrzymają znacznie niższe świadczenia emerytalne, nowo zatrudnieni otrzymają pensje niższe o 10% od dotychczasowych.
Studenci 3 poziomu zaczną płacić czesne w wysokości 2000 euro rocznie, a każdy kurs PLC będzie kosztował 200 euro.
Rząd planuje wprowadzić wodomierze do roku 2014, mieszkańcy Irlandii będą więc płacić za wodę według jej zużycia. Każde gospodarstwo domowe będzie musiało uiścić podatek w wysokości 100 euro począwszy od roku 2012, który zostanie zamieniony na podatek od nieruchomości w roku 2013 i wyniesie 200 euro.

Eksperci ostrzegają, że wprowadzone zaostrzenia będą miały negatywny wpływ na poziom życia obywateli, jako że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci 3000 euro dodatkowego podatku rocznie oraz powiększy się drastycznie bezrobocie. Jednak ze względu na zobowiązania wobec Unii Europejskiej, rząd ma niewielki wybór. Plany przewidują wzrost gospodarczy na poziomie 2,75% do 2014 roku, a bezrobocie ma spaść poniżej 10%.

Gdzie szukać pracy?


Wcześniej rząd w Irlandii zapowiadał stworzenie do 2020 roku 4 tysięcy nowych miejsc pracy w rolnictwie, rybołówstwie oraz przetwórstwie. Według rządowego raportu, sektor rolniczy miałby pomóc w przezwyciężeniu kryzysu, dzięki planowanemu wzrostowi eksportu żywności o 30% do 2020 roku. W tej chwili w Irlandii sektor rolniczy i rybołówstwo zatrudniają 150 000 pracowników bezpośrednich i przynoszą gospodarce 4 miliardy euro rocznie. Jest to optymistyczna wiadomość, tym bardziej, że w tych sektorach w ciągu ostatniej dekady straciło pracę około 1500 osób.

Plany potężnej, ponad 4,5-miliardowej inwestycji na południu Irlandii mają stworzyć kolejne 4000 nowych miejsc pracy. W tej chwili projekt jest we wstępnej fazie, jednym z jego założeń jest otwarcie Światowego Farmaceutycznego Centrum Doskonałości w Tralee, Kerry. Jeśli projekt dojdzie do skutku, wielu absolwentów studiów medycznych i farmaceutycznych znajdzie zatrudnienie. Rozpoczęcie budowy ma mieć miejsce we wrześniu 2012 roku.

W północnym Dublinie rozpoczęły się prace nad rozbudową szpitala i miasteczka uniwersyteckiego, które mają zapewnić pracę kolejnym 4000 osób, głównie z sektora budowlanego. Ambitny projekt, który ma podwyższyć jakość usług medycznych i zwiększyć możliwości edukacji w stolicy, potrwa przez kolejne 10 lat. W najbliższym tygodniu zatrudnienie znajdzie 450 pracowników budowlanych.

Żródła:
www.independent.ie
www.breakingnews.ie
www.irishexaminer.com
www.bbc.co.uk...

Odsłon: 5736 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Plan ratunkowy dla Irlandii. Co z pracą? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Manouchery Anna Manouchery Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu - Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik produkcji (k/m) – Dla par i singli! 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego (k/m) bez znajomości języka niemieckiego 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy