Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Opieka zdrowotna w Irlandii

15.11.2010 Autor: Anna Manouchery[ 0 komentarzy ]
Royal City of Dublin Hospital

Royal City of Dublin Hospital
Źródło: wikimedia commons

Opieka zdrowotna w Irlandii przysługuje jej mieszkańcom oraz turystom – każda z tych grup ma inny dostęp do bezpłatnych usług. Za co trzeba zapłacić, co otrzymamy za darmo?

Opieka zdrowotna w Irlandii - informacje dla turystów


Prawo do opieki zdrowotnej w Irlandii na podstawie przepisów unijnych mają wszyscy mieszkańcy państw europejskich przybyli tu w celach turystycznych, o ile posiadają ubezpieczenie zdrowotne w którymkolwiek z krajów europejskich. Zakres usług, jakie oferowane są bezpłatnie regulują przepisy krajowe. Podczas rejestracji musimy okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy się o nią postarać zanim wyjedziemy za granicę. Karta jest potwierdzeniem, że posiadamy ubezpieczenie zdrowotne oraz uprawnia nas do skorzystania z niezbędnej opieki lekarskiej podczas pobytu w Irlandii na koszt polskiego ubezpieczyciela. Można się o nią ubiegać w najbliższej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli nie posiadamy karty i musimy skorzystać z opieki lekarskiej, koszty leczenia pokrywamy z własnej kieszeni. Po powrocie do Polski możemy starać się o zwrot wydatków. Trzeba przy tym upewnić się, że lekarz, u którego będziemy się leczyć, ma podpisaną umowę z PCRS (Primary Care Reimursment Service). Jeśli nie posiada takowej, albo jest to lekarz prywatny, to nie dostaniemy zwrotu pieniędzy. Adresy przychodni i lekarzy znajdują się na stronach internetowych Health Service Executive. Można również spytać się o adres najbliższej przychodni w punktach informacji turystycznej.

Lekarz pierwszego kontaktu, czyli tzw. GP (General Practicioner) może skierować nas do specjalisty, jeśli uzna, że jest to konieczne. Trzeba powiedzieć, że chcemy korzystać z publicznej opieki, co może oznaczać w praktyce dłuższą kolejkę, ale nie zapłacimy za usługę. Receptę wypisaną przez lekarza na specjalnym formularzu zrealizujemy bezpłatnie.
Jeśli mamy problem z zębem, który wymaga natychmiastowej pomocy, należy znaleźć najbliższą klinikę dentystyczną. Zasady są takie same, jak w przypadku korzystania z innych usług medycznych. Musimy poprosić o wizytę u dentysty, który podpisał umowę z PCRS i podkreślić, że jest to pilne, potrzebujemy tzw. „emergency treatment”.
Jeśli ulegniemy wypadkowi lub nagle zachorujemy i musimy wezwać pomoc, numer telefonu na pogotowie jest taki sam, jak w Polsce - 999 lub 112. Przewóz karetką do szpitala jest bezpłatny, leczenie szpitalne następstw wypadku również. Transport do Polski opłacamy sami. Przyda się prywatne ubezpieczenie pokrywające koszty przewozu.
Pozostałe wizyty w szpitalu i specjalistyczne terapie wymagają skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Generalną zasadą jest to, że przypadek musi być uznany za nagły i wymagający natychmiastowej pomocy. Nie można przyjechać do Irlandii z zamiarem leczenia bez druku E112, wydanego przez NFZ w Polsce, potwierdzającego, że ubezpieczalnia zgadza się pokryć koszty leczenia za granicą.

Pracując w Irlandii


Dostęp do opieki lekarskiej w Irlandii przysługuje rezydentom tego kraju. Kryteria jakie stosuje służba zdrowia, aby zdecydować, do której grupy należy pacjent, to miejsce zamieszkania – Irlandia oraz sytuacja materialna pacjenta, a nie fakt płacenia podatków czy składek ubezpieczenia. Pacjenci mogą znaleźć się w kategorii 1 lub 2. W kategorii 1 znajdują się posiadacze karty medycznej, tzw. medical card. Są to osoby o niskich dochodach i przysługuje im pełen dostęp do bezpłatnych usług medycznych. Osoby z kategorii 2 nie posiadające karty medycznej, mogą korzystać w ograniczonym stopniu z bezpłatnej opieki, część kosztów muszą pokryć z własnej kieszeni.
Osobom z pierwszej kategorii przysługują bezpłatne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu (GP), okulisty, dentysty, opieka szpitalna, opieka w czasie ciąży i nad noworodkiem; koszty te są pokrywane przez ubezpieczalnię. Leki na receptę kosztują jedynie 50 centów. Dostęp do opieki społecznej również jest bezpłatny.
Osoby z drugiej kategorii płacą za pobyt w szpitalu bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu oraz za niektóre usługi opieki społecznej. Płacą również za porady lekarskie, chyba, że posiadają kartę wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, tzw. GP Visit Card.

W przypadkach chorób przewlekłych oraz opieki zdrowotnej nad dziećmi, usługi medyczne, porady i wizyty są nieodpłatne dla wszystkich bez względu na to, w której znajdują się kategorii.
Aby dowiedzieć się czy przysługuje nam karta medyczna należy udać się do najbliższego oddziału Health Office i wypełnić odpowiedni formularz, który można również znaleźć na stronie internetowej: www.sspcrs.ie. Można tu znaleźć wiele użytecznych informacji o tym, jak uzyskać kartę, można również wypełnić aplikację online lub sprawdzić czy jest rozpatrywana.

Aby móc skorzystać z usług publicznej opieki zdrowotnej musimy spełniać kilka warunków. Po pierwsze, Irlandia musi być naszym miejscem zamieszkania i pracy, po drugie - musimy przedstawić dowód, że tak jest, czyli umowę kupna lub wynajmu mieszkania albo domu, wyciągi z banku, wizę lub kartę rezydenta – to zależy od osoby nas rejestrującej. Urzędnik sprawdzi naszą sytuację majątkową i jeśli nasze dochody netto są poniżej pewnego poziomu, otrzymamy kartę medyczną. Od zarobków zostaną odliczone koszty kredytu mieszkaniowego, dojazdów do pracy i opieki nad dziećmi. Czas wydania karty to około dwa tygodnie licząc od momentu wypełnienia aplikacji.

...

Odsłon: 7424 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Opieka zdrowotna w Irlandii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Manouchery Anna Manouchery Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy