Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zasiłek rodzinny w Belgii

05.11.2010 Autor: Paulina Bogacz[ 22 komentarzy ]
Zasiłek rodzinny w Belgii wypłacany jest w zależnosci od liczby posiadanych dzieci oraz konkretnej sytuacji pracownika

Zasiłek rodzinny w Belgii wypłacany jest w zależnosci od liczby posiadanych dzieci oraz konkretnej sytuacji pracownika
Źródło: stock.xchng

Od 1 maja 2009 roku belgijski rynek pracy stoi dla nas otworem. Osobom legalnie zatrudnionym w Belgii przysługuje zasiłek rodzinny, który pokrywa część wydatków związanych z wychowaniem dziecka.

Zasiłek rodzinny w Belgii – komu przysługuje?


O zasiłek rodzinny w Belgii mogą starać się osoby, które przebywają i pracują w tym kraju legalnie, czyli pracownicy etatowi, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i prawnie pobierające belgijskie świadczenia społeczne (np. zasiłek dla bezrobotnych). Zasiłek przysługuje tym osobom, nawet jeśli ich rodziny przebywają w Polsce. Co ważne, miejsce pobytu dziecka nie jest ważne podczas ubiegania się o zasiłek rodzinny.
Rodzice oraz prawni opiekunowie dziecka mogą starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego do czasu, aż dziecko:
  • ukończy 18 rok życia (chyba, że kontynuuje naukę szkolną – wówczas do 25 roku życia dziecka),
  • ukończy 21 rok życia (w przypadku inwalidztwa dziecka).
Pamiętajmy jednak, że praca w Belgii na zasadach delegacji na podstawie dokumentu E101 lub E102 (czyli podleganie pod polskie ubezpieczenie społeczne) nie daje prawa do otrzymywania belgijskich świadczeń rodzinnych.

Wysokość zasiłku


Wysokość zasiłku zależy od konkretnej sytuacji rodzinnej. Oto stałe miesięczne kwoty zasiłku dla pracowników etatowych (stawki aktualne od 1września 2010 r.):
Stawki podstawowe:
  • 85,07 euro na pierwsze dziecko,
  • 157,41 euro na drugie dziecko,
  • 235,03 euro na trzecie i kolejne dziecko.
Osoby wykonujące działalność gospodarczą na własny rachunek (samozatrudnienie, współwłasność w spółce) otrzymują dodatki rodzinne podobne, jak w przypadku pracownika etatowego, z wyjątkiem np. stawki podstawowej na pierwsze dziecko, tj. 79,57 euro zamiast 85,07 euro.

Dodatki dla rodziców samotnie wychowujących dzieci:
  • 43,31 euro na pierwsze dziecko,
  • 26,85 euro na drugie dziecko,
  • 21,65 euro na trzecie i kolejne dziecko.
Stawka świadczenia społecznego dla sierot wynosi 326,82 euro na dziecko. Dzieciom niepełnosprawnym (do 21 roku życia) przysługują dodatkowe dopłaty, które zależą od skali choroby (od 74,60 do 497,36 euro).

Polskiemu pracownikowi zatrudnionemu u belgijskiego pracodawcy przysługuje również premia za narodziny dziecka. Kwota za pierwsze dziecko wynosi 1 152,57 euro, za każde kolejne - 867,17 euro.

Procedura ubiegania się o zasiłek rodzinny w Belgii


Aby otrzymać zasiłek, polski pracownik powinien najpierw złożyć odpowiednie dokumenty. Zaczynamy od wniosku o przyznanie dodatku rodzinnego (Model AA), który nasz pracodawca złoży w swojej instancji świadczeń rodzinnych. Następnie belgijski fundusz dodatków rodzinnych (np. ADMB Kinderbijslagfonds) przesyła do Polski następujące dokumenty: Model P12 – sytuacja rodzinna i zawodowa, Model E 401 – zaświadczenie dotyczące członków rodziny, Model W - przyznanie dodatku rodzinnego na dziecko – konto bankowe. Kiedy dokumenty są już wypełnione i podpisane przez odpowiednie osoby i instytucje w Polsce, wracają one do funduszu świadczeń rodzinnych w Belgii.
Kolejnym krokiem w staraniach o uzyskanie zasiłku jest przesłanie formularza E 411 przez fundusz belgijski do odpowiedniej instancji w Polsce (jednego z 16 Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej – w zależności od miejsca zamieszkania rodziny pracownika w Polsce). Jest to potrzebne w celu otrzymania informacji o ewentualnych wypłatach świadczenia rodzinnego w Polsce i konkretnych miesięcznych kwotach na poszczególne dziecko.
Po zakończeniu powyższych etapów, otrzymujemy decyzję o przyznaniu dodatku rodzinnego.

Osoby zainteresowane zapraszamy również do przeczytania artykułu: "Praca w Belgii - wybrane prawa pracowników".

Źródła:
www.admb.be
www.gazetka.be...

Odsłon: 45818 | ranking >>


Komentarze: 22 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Zasiłek rodzinny w Belgii :

Komentarz

rodzinne

2011-07-04, 23:34

Mój ojciec mieszka w Belgii.

Ma obywatelstwo belgijskie.

Nie mam z nim za dobrych stosunków placi na mnie alimenty.

Slyszalem o tym ze mozna pobierac w Belgii swiadczenia na dzieci mieszkajace w Polsce.

Chodzi mi o zasilek rodzinny.

Chcialbym sie dowiedziec czy moja matka nie moze jakos zalatwic tego swiadczenia w Belgii bez zadnej pomocy ojca.

Proszę o pomoc.


Komentarz

eM

2012-03-13, 23:09

Twoja matka nie ma prawa ubiegania się o zasiłek rodzinny z Belgii w imieniu Twojego ojca. Tylko i wyłącznie on sam może złożyc wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych na dziecko.


Komentarz

Karolina

2012-03-29, 15:08

stawka podstawowywch świadczeń rodzinnych uległa waloryzacji.
Obecnie na 1 dziecko przysługuje ponad 88Euro.


Komentarz

Bernadka

2012-03-29, 16:31

Mieszkam ciagle z konkubentem i mamy corke, chciala bym zostac sama.. zarazbiam 1200 euro misiecznie. chcialam sie dowiedziec czyt dam rade sie utrzymac w mieszkaniu ( miesiecznie koszt plus oplaty 800 eu) sama z corka.?. na czyją pomoc moge licvzyc? do kogo mam sie zwrocic? jakiej wysokosci "zasilek" bym mogla uzyskac? On nie interesuje sie mala, czesto jest agresywny dlatego chce zaczac zyc sama z corka.. corka ma 2 lata.. nie mam tu nikogo i bardzo prosze o pomoc. dziekuje..


Komentarz

komentarz do rodzinne

2012-05-03, 23:39

kto wam takie bzdury nagadal matka moze dostac swiadczenia rodzinne na 100 procent musi tylko zglosic sie do mopsu z odpowiednimi formularzami e401 e402 e411 lub inne i rozpoczec procedure ale na stowke moze znam to z autopsii


Komentarz

też mam rodzinne z Belgii

2012-05-10, 22:03

Wystarczy zgłosic sie do wydzialu Marszałkowskiego Polityki Społecznej i oni wszystko poprowadza w kazdym wiekszym miescie jest przy Marszalku Wojewodzkim.Ojciec nie wystepuje o swiadczenia rodzinne tylko jednym z waronkow jest by ojciec mieszkajacy w Belgii byl aktywny zawodowo czyli praca,,renta lub emerytura.Wszystkiego sie mozna dowiedziec jak wszczac procedure w wydziale polityki spolecznej w urzedzie marszałkowskim


Komentarz

agnes

2012-06-27, 15:58

witam,moje siostry mają meldunek w belgii i tam tez pracują,ja samotnie wychowuję 2 coreczki w polsce i pobieram tu zasilek rodzinny,i tu takze pracuje czy jedna z siostr moglaby pobierac zasilek rodzinny na moje dzieci w begii,gdym ja tu zaprzestala pobierania jego


Komentarz

Mirosław.

2012-09-14, 22:05

Witam! Moja żona pracuje w Belgii i stara się o zasiłek rodzinny dla naszej córki. Wypełniliśmy już dokumenty E401,E402,E411 i odesłaliśmy je do Acerty. Jednak papiery przychodzą nadal. Te dokumenty wypełnił-Gops,urząd Stanu Cywilnego i szkoła. Czy te dokumenty ma wypełnić jakaś instytucja? Tzw. Regionalny ośrodek polityki społecznej,czy jednak wystarczą te instytucje podane powyżej? Czekam na szybką pomoc. Z góry dziękuję.


Komentarz

Tango

2012-10-02, 10:41

Ubiegamy się o świadczenie rodzinne na jedno dziecko mieszkające w Polsce. Małżonek pracuje w Belgii.

Fundusz Ubezpieczeniowy z Belgii "Acerta" przysłał nam do Polski formularze do wypełnienia: Napisali aby wypełnić załączone formularze: P12, E401 i E411. Tyle tylko, że tego formularza E411 nie było w kopercie razem z resztą.

Jakiś pracownik Acerta w Belgii pomylił się i nie dołączył tego Formularza E411 do wypełnienia?


Komentarz

iwa

2012-10-02, 13:36

procedura jest strasznie skomplikowana.Mnie wiekszosc dokumentów wypełniał RCPS a częśc osobiscie.W zeszłym roku procedura się zaczeła a dopiero teraz otrzymałam decyzję o przyznaniu świadczeń,takze trzeba troszke poczekac.Kaski jeszcze nie otrzymałam,narazie tylko decyzje.


Komentarz

Ewa

2012-10-16, 08:56

Mam prośbę czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie czy długo od wydania decyzji czeka się na zwrot pieniędzy?ja dostałam już decyzje a w treści niej pisało że pieniądze przyjdą szybko ale nie napisane kiedy.Mąż pracuje w Belgii i podał im konto w Belgii czy na jego konto wpłyną te pieniądze?


Komentarz

2013-03-14, 08:52

Witam...Ja mam inna sytuacje...a mianowicie..jestem po rozwodzie...chcialam zlozyc wniosek o rodzinne w polsce...tu mieszkam wraz z dziecmi a ojciec dzieci w Belgii...ale moj wniosek o rodzinne wyslali do Urzedu Marszlkowskiego...po 6 miesiacach otzrymalam pismo..ze strona belgijska...jako 1 zaoferowala sie placic rodzinne...minely 7 miesiace i cisza...ile to moze potrwac...prosze o pomoc!!!


Komentarz

2013-03-27, 17:49

musisz sie udac do urzedu marszałkowskiego bo byc moze oni juz dostali odpowiednie formularze i tak rcps wszystko musi wypełnić sprawdzic i załatwic ale warto czekąć chodz to troche długo trwa


Komentarz

|

2013-06-01, 18:28

Witam.Mam taką sytuację: mąż pracuje w Belgii od 2011 u belgijskiego pracodawcy.Staramy się o rodzinne od tego roku,same problemy. Ciągle tylko wypełniam dokumenty i odsyłam do Mensury. Ostatnio mąż zadzwonił tam do nich i oni powiedzieli mu,że odsyłają wszystko do Polski bo ich nie stac na tłumacza. Dzwoniłam również w tej sprawie do ROPS-u i tam mi powiedzieli,ze to absurd,bo oni jak dostają dokumenty z Mensury to sobie tłumacza sami i przecież jesteśmy w unii i wszystkie dokumenty są europejskie.Myślałam,że już wszystko będzie dobrze,bo już Mensurze podawałam numer konta,a tu teraz taki problem. Pomóżcie,co teraz robić? Może ktoś miał podobną sytuację? Gdzie się udać,do kogo? Pozdrawiam.


Komentarz

Lidia

2013-10-25, 10:27

witam.Mam problem:mąż pracuje w Belgii ja z dziećmi mieszkam w Polsce.Staramy się o zasiłek rodzinny z Belgii,PARTENA wysyła druk E411 do ROPS-u(woj.opolskie)i z tym jest problem ponieważ ROPS nie wypełnia kompletnie pun.6 ponieważ jak oni twierdzą ja powinnam złożyć wniosek o rodzinne w Polsce co jest moim zdaniem bez sensu ponieważ nasze dochody przekraczają i decyzja bedzie odmowna.Czy ja muszę składać ten wniosek w Polsce,czy ROPS raczej powinien wypełnić ten pun.6 bez całej tej biurokracji? Wyjaśniam że ROPS ciągle zaznacza mi że "nie złożyła wniosku"co w pouczeniu jest napisane"W tym przypadku instytucja miejsca zamieszkania powinna podać kwotę świadczeń rodzinnych,które byłyby przyznane,gdyby został złożony wniosek.jeśli nie pośiada ona wystarczających informacji,aby to zrobić,powinna wpisać w pun.7 stawki według obowiązującego ustawodawstwa dla każdego z członków rodziny."proszę o pomoc.


Komentarz

Kasia

2014-03-12, 23:31

mam problem polega na tym


Komentarz

BOCHNIAK

2014-06-28, 09:24

Mieszkam w Polsce mam syna Niepełnosprawnego. Siostra z mężem mieszka i pracuje w Belgii. Ma większe warunki niż z synem. Jej pensja miesięczna tak jak u nas roczna raczej pomaga więcej bratankowi który zarabia 3000 zł i pracuje w szkole francuskiej mojemu dziecku który jest niepełnosprawny wcale nie pomoże żeby pomóc na rehabilitację. Przysłać pieniądze dla swojego chrześniaka chorego. Ani nas nie zaprosi do Belgii. Ma dom ogród taras. A ja z moim dzieckiem nie mam to co jest Belgii. Oraz nie ma żadnej sprawiedliwości Polacy zagranicą są bardzo chytrzy i pomagają bogatym ludziom zamiast potrzebującym. Może obcy ludzie mnie synem zaproszą i będą życzliwi niż moja siostra oraz zwiedzimy Belgię oraz Holandię będę z synem niepełnosprawnym bardzo wdzięczna gościnności którzy będą życzliwi i pogodni niż własna siostra.


Komentarz

Rodzinne a umowa o pracę

2014-08-25, 17:50

Moja córka zamierza iść do pracy na umowę zlecenie czy nadal będzie przysługiwało mi rodzinne?


Komentarz

Pomocy

2015-11-05, 15:52

Witam . Chłopak pracuje w Belgii i chcemy starac sie o zasiłek rodzinny na dziecko tylko nie wiemy jak ..
Gdzie mamy isc zeby sie wszystkiego dowiedziec ?


Komentarz

Magdalena

2016-01-12, 14:31

Witam!

Mojej córce przyszło pismo do wypelnienia na uczelni na rok szkolny 2015/2016. Jak mozna cofnac ''naliczanie'', poniewaz moje dziecko zakonczylo juz edukacje.


Komentarz

Gość18

2016-06-20, 10:16

Warto przeczytać: http://blog.intransfer24.com/aktualnosci/zasilki-na-dzieci-w-eu-gdzie-polak-moze-dostac-najwiecej


Komentarz

basia

2016-07-25, 08:46

witam.my tez ubiegamy sie o rodzinne belgijskie wszystko bardzo dlugo idzie pani z ROPS co chwile mowi ze czegos brakuje wiecznie cos jej odsylam i tak mija juz 10 miesiecy..co najlepsze papiery trzeba wznawiac co pol roku.wszystko leci do PARTENY.moje pytanie jest takie...czy jest mozliwosc zeby jakas osoba-firma na tym etapie zalatwiania moze sie tym jeszcze zajac?moze poszloby sprawniej..bo ta pani to chyba w kulki z nami leci..co chwile tlumaczy ze zmieniaja sie procedury itd..mamy juz powoli dosc..Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 08.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: WILHELMSHAVEN

ELEKTRYK BUDOWLANY 23.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hannover

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 19.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aachen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy