Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zasiłek rodzinny w Belgii

05.11.2010 Autor: Paulina Bogacz[ 16 komentarzy ]
Zasiłek rodzinny w Belgii wypłacany jest w zależnosci od liczby posiadanych dzieci oraz konkretnej sytuacji pracownika

Zasiłek rodzinny w Belgii wypłacany jest w zależnosci od liczby posiadanych dzieci oraz konkretnej sytuacji pracownika
Źródło: stock.xchng

Od 1 maja 2009 roku belgijski rynek pracy stoi dla nas otworem. Osobom legalnie zatrudnionym w Belgii przysługuje zasiłek rodzinny, który pokrywa część wydatków związanych z wychowaniem dziecka.

Zasiłek rodzinny w Belgii – komu przysługuje?


O zasiłek rodzinny w Belgii mogą starać się osoby, które przebywają i pracują w tym kraju legalnie, czyli pracownicy etatowi, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i prawnie pobierające belgijskie świadczenia społeczne (np. zasiłek dla bezrobotnych). Zasiłek przysługuje tym osobom, nawet jeśli ich rodziny przebywają w Polsce. Co ważne, miejsce pobytu dziecka nie jest ważne podczas ubiegania się o zasiłek rodzinny.
Rodzice oraz prawni opiekunowie dziecka mogą starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego do czasu, aż dziecko:
  • ukończy 18 rok życia (chyba, że kontynuuje naukę szkolną – wówczas do 25 roku życia dziecka),
  • ukończy 21 rok życia (w przypadku inwalidztwa dziecka).
Pamiętajmy jednak, że praca w Belgii na zasadach delegacji na podstawie dokumentu E101 lub E102 (czyli podleganie pod polskie ubezpieczenie społeczne) nie daje prawa do otrzymywania belgijskich świadczeń rodzinnych.

Wysokość zasiłku


Wysokość zasiłku zależy od konkretnej sytuacji rodzinnej. Oto stałe miesięczne kwoty zasiłku dla pracowników etatowych (stawki aktualne od 1września 2010 r.):
Stawki podstawowe:
  • 85,07 euro na pierwsze dziecko,
  • 157,41 euro na drugie dziecko,
  • 235,03 euro na trzecie i kolejne dziecko.
Osoby wykonujące działalność gospodarczą na własny rachunek (samozatrudnienie, współwłasność w spółce) otrzymują dodatki rodzinne podobne, jak w przypadku pracownika etatowego, z wyjątkiem np. stawki podstawowej na pierwsze dziecko, tj. 79,57 euro zamiast 85,07 euro.

Dodatki dla rodziców samotnie wychowujących dzieci:
  • 43,31 euro na pierwsze dziecko,
  • 26,85 euro na drugie dziecko,
  • 21,65 euro na trzecie i kolejne dziecko.
Stawka świadczenia społecznego dla sierot wynosi 326,82 euro na dziecko. Dzieciom niepełnosprawnym (do 21 roku życia) przysługują dodatkowe dopłaty, które zależą od skali choroby (od 74,60 do 497,36 euro).

Polskiemu pracownikowi zatrudnionemu u belgijskiego pracodawcy przysługuje również premia za narodziny dziecka. Kwota za pierwsze dziecko wynosi 1 152,57 euro, za każde kolejne - 867,17 euro.

Procedura ubiegania się o zasiłek rodzinny w Belgii


Aby otrzymać zasiłek, polski pracownik powinien najpierw złożyć odpowiednie dokumenty. Zaczynamy od wniosku o przyznanie dodatku rodzinnego (Model AA), który nasz pracodawca złoży w swojej instancji świadczeń rodzinnych. Następnie belgijski fundusz dodatków rodzinnych (np. ADMB Kinderbijslagfonds) przesyła do Polski następujące dokumenty: Model P12 – sytuacja rodzinna i zawodowa, Model E 401 – zaświadczenie dotyczące członków rodziny, Model W - przyznanie dodatku rodzinnego na dziecko – konto bankowe. Kiedy dokumenty są już wypełnione i podpisane przez odpowiednie osoby i instytucje w Polsce, wracają one do funduszu świadczeń rodzinnych w Belgii.
Kolejnym krokiem w staraniach o uzyskanie zasiłku jest przesłanie formularza E 411 przez fundusz belgijski do odpowiedniej instancji w Polsce (jednego z 16 Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej – w zależności od miejsca zamieszkania rodziny pracownika w Polsce). Jest to potrzebne w celu otrzymania informacji o ewentualnych wypłatach świadczenia rodzinnego w Polsce i konkretnych miesięcznych kwotach na poszczególne dziecko.
Po zakończeniu powyższych etapów, otrzymujemy decyzję o przyznaniu dodatku rodzinnego.

Osoby zainteresowane zapraszamy również do przeczytania artykułu: "Praca w Belgii - wybrane prawa pracowników".

Źródła:
www.admb.be
www.gazetka.be...

Odsłon: 22985 | ranking >>


Komentarze: 16 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Zasiłek rodzinny w Belgii :

Komentarz

rodzinne

2011-07-04, 23:34

Mój ojciec mieszka w Belgii.

Ma obywatelstwo belgijskie.

Nie mam z nim za dobrych stosunków placi na mnie alimenty.

Slyszalem o tym ze mozna pobierac w Belgii swiadczenia na dzieci mieszkajace w Polsce.

Chodzi mi o zasilek rodzinny.

Chcialbym sie dowiedziec czy moja matka nie moze jakos zalatwic tego swiadczenia w Belgii bez zadnej pomocy ojca.

Proszę o pomoc.


Komentarz

eM

2012-03-13, 23:09

Twoja matka nie ma prawa ubiegania się o zasiłek rodzinny z Belgii w imieniu Twojego ojca. Tylko i wyłącznie on sam może złożyc wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych na dziecko.


Komentarz

Karolina

2012-03-29, 15:08

stawka podstawowywch świadczeń rodzinnych uległa waloryzacji.
Obecnie na 1 dziecko przysługuje ponad 88Euro.


Komentarz

Bernadka

2012-03-29, 16:31

Mieszkam ciagle z konkubentem i mamy corke, chciala bym zostac sama.. zarazbiam 1200 euro misiecznie. chcialam sie dowiedziec czyt dam rade sie utrzymac w mieszkaniu ( miesiecznie koszt plus oplaty 800 eu) sama z corka.?. na czyją pomoc moge licvzyc? do kogo mam sie zwrocic? jakiej wysokosci "zasilek" bym mogla uzyskac? On nie interesuje sie mala, czesto jest agresywny dlatego chce zaczac zyc sama z corka.. corka ma 2 lata.. nie mam tu nikogo i bardzo prosze o pomoc. dziekuje..


Komentarz

komentarz do rodzinne

2012-05-03, 23:39

kto wam takie bzdury nagadal matka moze dostac swiadczenia rodzinne na 100 procent musi tylko zglosic sie do mopsu z odpowiednimi formularzami e401 e402 e411 lub inne i rozpoczec procedure ale na stowke moze znam to z autopsii


Komentarz

też mam rodzinne z Belgii

2012-05-10, 22:03

Wystarczy zgłosic sie do wydzialu Marszałkowskiego Polityki Społecznej i oni wszystko poprowadza w kazdym wiekszym miescie jest przy Marszalku Wojewodzkim.Ojciec nie wystepuje o swiadczenia rodzinne tylko jednym z waronkow jest by ojciec mieszkajacy w Belgii byl aktywny zawodowo czyli praca,,renta lub emerytura.Wszystkiego sie mozna dowiedziec jak wszczac procedure w wydziale polityki spolecznej w urzedzie marszałkowskim


Komentarz

agnes

2012-06-27, 15:58

witam,moje siostry mają meldunek w belgii i tam tez pracują,ja samotnie wychowuję 2 coreczki w polsce i pobieram tu zasilek rodzinny,i tu takze pracuje czy jedna z siostr moglaby pobierac zasilek rodzinny na moje dzieci w begii,gdym ja tu zaprzestala pobierania jego


Komentarz

Mirosław.

2012-09-14, 22:05

Witam! Moja żona pracuje w Belgii i stara się o zasiłek rodzinny dla naszej córki. Wypełniliśmy już dokumenty E401,E402,E411 i odesłaliśmy je do Acerty. Jednak papiery przychodzą nadal. Te dokumenty wypełnił-Gops,urząd Stanu Cywilnego i szkoła. Czy te dokumenty ma wypełnić jakaś instytucja? Tzw. Regionalny ośrodek polityki społecznej,czy jednak wystarczą te instytucje podane powyżej? Czekam na szybką pomoc. Z góry dziękuję.


Komentarz

Tango

2012-10-02, 10:41

Ubiegamy się o świadczenie rodzinne na jedno dziecko mieszkające w Polsce. Małżonek pracuje w Belgii.

Fundusz Ubezpieczeniowy z Belgii "Acerta" przysłał nam do Polski formularze do wypełnienia: Napisali aby wypełnić załączone formularze: P12, E401 i E411. Tyle tylko, że tego formularza E411 nie było w kopercie razem z resztą.

Jakiś pracownik Acerta w Belgii pomylił się i nie dołączył tego Formularza E411 do wypełnienia?


Komentarz

iwa

2012-10-02, 13:36

procedura jest strasznie skomplikowana.Mnie wiekszosc dokumentów wypełniał RCPS a częśc osobiscie.W zeszłym roku procedura się zaczeła a dopiero teraz otrzymałam decyzję o przyznaniu świadczeń,takze trzeba troszke poczekac.Kaski jeszcze nie otrzymałam,narazie tylko decyzje.


Komentarz

Ewa

2012-10-16, 08:56

Mam prośbę czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie czy długo od wydania decyzji czeka się na zwrot pieniędzy?ja dostałam już decyzje a w treści niej pisało że pieniądze przyjdą szybko ale nie napisane kiedy.Mąż pracuje w Belgii i podał im konto w Belgii czy na jego konto wpłyną te pieniądze?


Komentarz

2013-03-14, 08:52

Witam...Ja mam inna sytuacje...a mianowicie..jestem po rozwodzie...chcialam zlozyc wniosek o rodzinne w polsce...tu mieszkam wraz z dziecmi a ojciec dzieci w Belgii...ale moj wniosek o rodzinne wyslali do Urzedu Marszlkowskiego...po 6 miesiacach otzrymalam pismo..ze strona belgijska...jako 1 zaoferowala sie placic rodzinne...minely 7 miesiace i cisza...ile to moze potrwac...prosze o pomoc!!!


Komentarz

2013-03-27, 17:49

musisz sie udac do urzedu marszałkowskiego bo byc moze oni juz dostali odpowiednie formularze i tak rcps wszystko musi wypełnić sprawdzic i załatwic ale warto czekąć chodz to troche długo trwa


Komentarz

|

2013-06-01, 18:28

Witam.Mam taką sytuację: mąż pracuje w Belgii od 2011 u belgijskiego pracodawcy.Staramy się o rodzinne od tego roku,same problemy. Ciągle tylko wypełniam dokumenty i odsyłam do Mensury. Ostatnio mąż zadzwonił tam do nich i oni powiedzieli mu,że odsyłają wszystko do Polski bo ich nie stac na tłumacza. Dzwoniłam również w tej sprawie do ROPS-u i tam mi powiedzieli,ze to absurd,bo oni jak dostają dokumenty z Mensury to sobie tłumacza sami i przecież jesteśmy w unii i wszystkie dokumenty są europejskie.Myślałam,że już wszystko będzie dobrze,bo już Mensurze podawałam numer konta,a tu teraz taki problem. Pomóżcie,co teraz robić? Może ktoś miał podobną sytuację? Gdzie się udać,do kogo? Pozdrawiam.


Komentarz

Lidia

2013-10-25, 10:27

witam.Mam problem:mąż pracuje w Belgii ja z dziećmi mieszkam w Polsce.Staramy się o zasiłek rodzinny z Belgii,PARTENA wysyła druk E411 do ROPS-u(woj.opolskie)i z tym jest problem ponieważ ROPS nie wypełnia kompletnie pun.6 ponieważ jak oni twierdzą ja powinnam złożyć wniosek o rodzinne w Polsce co jest moim zdaniem bez sensu ponieważ nasze dochody przekraczają i decyzja bedzie odmowna.Czy ja muszę składać ten wniosek w Polsce,czy ROPS raczej powinien wypełnić ten pun.6 bez całej tej biurokracji? Wyjaśniam że ROPS ciągle zaznacza mi że "nie złożyła wniosku"co w pouczeniu jest napisane"W tym przypadku instytucja miejsca zamieszkania powinna podać kwotę świadczeń rodzinnych,które byłyby przyznane,gdyby został złożony wniosek.jeśli nie pośiada ona wystarczających informacji,aby to zrobić,powinna wpisać w pun.7 stawki według obowiązującego ustawodawstwa dla każdego z członków rodziny."proszę o pomoc.


Komentarz

Kasia

2014-03-12, 23:31

mam problem polega na tymPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Kryzys na Ukrainie wciąż niezażegnany Polityka Nowość Kryzys na Ukrainie wciąż niezażegnany

W Genewie o Ukrainie – czterostronne rozmowy w sprawie załagodzenia konfliktu

Niepokojąca sytuacja na Ukrainie – kraj na skraju wojny domowej

Program MOST – kładka do europejskich kierunków. Dziś rusza rejestracja!

Opieka zdrowotna w zasięgu ręki: uwolnienie potencjału mobilnego zdrowia

Rewanże ćwierćfinałów Ligi Mistrzów

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk wysokich napięć! 31.03.2014 Kraj: Niemcy Miasto: Kirchheim/Teck

Murarz - Niemcy 16.04.2014 Kraj: Niemcy

Pracownik produkcji (Holandia) 16.04.2014 Kraj: Holandia

Mechanik samochodów ciężarowych lub maszyn rolniczych – niemiecka umowa o pracę 08.04.2014 Kraj: Niemcy Miasto: Losheim am See

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

BEZPŁATNE SZKOLENIE „Sporządzanie świadectw energetycznych budynków” Organizator: Intacto 30.11.-1 Szczecin EFS

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiePoszukuję najlepszych kosmetyków w Europie - wizażystka Karina Zienkiewicz Wizaż pisze: W zawodzie wizażystki bardzo ważne są wysokojakościowe kosmetyki. Klientów >> 01.04.2014 15:02     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieŚlub w Rzymie, fotografia slubna w Rzymie Ślub w Rzymie, polski fotograf w Rzymie pisze: Zapraszam do Rzymu na sesje ślubną - profesjonalizm, piękne zdjęcia, dobre ceny. Pomoc >> 01.04.2014 08:20     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieDom Seniora ŻAR-MED ZAR-MED ZAR-MED pisze: Poszukuję osób które mają kontakty na tej płaszczyźnie. Nasz dom >> 13.03.2014 15:02     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna edukacja dla polskich dzieci Polskie Szkoły Internetowe Libratus pisze: Trwają zapisy do Polskich Szkół Internetowych Libratus! Zapisz swoje dziecko >> 12.03.2014 14:01     Studia i nauka za granicą

Pomoc w portalu TwojaEuropa.plAkceptacja artykułów Paulina Bogacz pisze: Witaj, teksty mogą oczekiwać na akceptację do kilku dni. W pierwszej kolejności, >> 11.03.2014 13:09     Pomoc w portalu TwojaEuropa.pl

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech Zniecierpliwiona: Ja czekam już ponad dwa lata, żadnej odpowiedzi, decyzji, wiadomości czy czegokolwiek....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... sasza: Nazywam się Sasza i pomagam zdobyć prawo jazdy na Ukrainie. Każda kategoria/zabrane/zatrzymane....

Sjesta - wymarzona przerwa w pracy?... seba: Witam, chciałbym opublikować infografikę na swojej stronie korzystając z informacji...

Pomysł na urlop - Batumi nina: Batumi to moim zdaniem miasto świetne na wypoczynek, rok temu byłam tam i bardzo...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Łódź, Polska, 26.04.2014 - 27.04.2014
V Ogólnopolski Kongres Mieszkaniczników

Bruksela, Belgia, 28.04.2014 - 29.04.2014
Pisanie wniosków: praktyczny start w Horyzont 2020

Poznań, Polska, 30.04.2014 - 30.04.2014
10 na 10. Unia Europejska - Samorząd - Obywatele

Poznań, Polska, 01.05.2014 - 05.04.2014
Gra Miejska - KRYPTONIM X

Cordoba / Andalusia, Hiszpania, 01.05.2014 - 31.05.2014
Festiwal Kwitnących Dziedzińców w Cordobie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy