Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca w Belgii – wybrane prawa pracowników

25.10.2010 Autor: Paulina Bogacz[ 2 komentarze ]
Praca w Belgii - dowiedz się czy przysługuje Ci prawo do urlopu wychowaczego

Praca w Belgii - dowiedz się czy przysługuje Ci prawo do urlopu wychowaczego
Źródło: stock.xchng

Od 1 maja 2009 roku belgijski rynek pracy stoi dla nas otworem. Dowiedzmy się, czy praca w Belgii jest opłacalnym przedsięwzięciem. Jakie urlopy i zasiłki przysługują pracownikom?

Praca w Belgii – urlopy tematyczne


W Belgi pracownicy mają prawo do urlopów tematycznych, które udzielane są z konkretnego powodu. Do tego typu urlopów należą:
 • Urlop wychowawczy – z tego urlopu można skorzystać do 12 roku życia dziecka. Trwa on: 3 miesiące (nie muszą one następować kolejno po sobie, ale okres urlopu musi trwać min. 1 miesiąc), 6 miesięcy (w tym przypadku czas pracy zostaje zmniejszony do pół etatu, okres urlopu może być podzielony na 3 okresy po 2 miesiące), 15 miesięcy (czas pracy zmniejszony do 4/5 etatu).
  Warunkiem uzyskania urlopu wychowawczego jest przepracowanie u tego samego pracodawcy minimum 1 roku w okresie 15 miesięcy przed złożeniem prośby o tenże urlop.
  Pracodawca co do zasady nie może odmówić pracownikowi prawa do urlopu wychowawczego, ale może odroczyć jego termin (maksymalnie do 6 miesięcy). Warunkiem odroczenia jest troska o funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
 • Urlop ze względu na opiekę nad ciężko chorym członkiem rodziny - jeśli członek rodziny wymaga stałej opieki, osoba zatrudniona na umowę o pracę może starać się o urlop ze względu na opiekę. Za osobę ciężko chorą uważa się cierpiącego na pewne schorzenie członka rodziny, który według opinii lekarza potrzebuje wsparcia emocjonalnego i rodzinnego mającego wpływ na jej powrót do zdrowia. Z urlopu można skorzystać w pełnym wymiarze (trwa max. 1 rok), ½ (max. 24 miesiące) lub 1/5 (max. 24 miesiące). Jeśli osoba pracuje w przedsiębiorstwie zatrudniającym mniej niż 50 osób, pracodawca może ograniczyć urlop w pełnym wymiarze do 6 miesięcy oraz do 12 miesięcy w wymiarach ½ i 1/5.
 • Urlop ze względu na opiekę nad osobą umierającą – w Belgii istnieje również możliwość skorzystania z urlopu w celu zaopiekowania się osobą umierającą. Urlop ten może trwać maksymalnie miesiąc (ewentualnie może zostać przedłużony o jeszcze jeden miesiąc). Urlop ze względu na opiekę nad osobą umierającą jest prawem pracownika i osoba nie musi czekać na zgodę pracodawcy.

Zasiłek dla bezrobotnych


Zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostaje osobom, które straciły pracę nie ze swojej winy (zostały zwolnione, wygasła umowa). Osoby, które zwolniły się same muszą wziąć pod uwagę fakt, że przez pewien czas nie otrzymają zasiłku dla bezrobotnych.
Ubiegając się o zasiłek dla bezrobotnych należy skontaktować się z najbliższym sekretariatem ACV/CSC, gdzie można uzyskać najważniejsze informacje dotyczące procedury otrzymania zasiłku. Warunki jakie należy spełnić przy staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych w Belgii to:
 • pozostawanie bez pracy i bez wynagrodzenia,
 • aktywne poszukiwanie pracy,
 • bycie zdolnym do pracy,
 • zamieszkanie na terenie Belgii (dopuszczalne są wyjątki).
Na wysokość zasiłku mają wpływ: sytuacja rodzinna, wysokość zarobków otrzymywanych w utraconej pracy, okres bezrobocia oraz fakt czy osoba pracuje jako wolontariusz, prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą, działa w stowarzyszeniach itp. Zasiłek wypłacany jest za sześć dni w tygodniu.
Niezbędnym warunkiem otrzymywania zasiłku jest dostarczanie raz w miesiącu do ACV/CVC karty kontrolnej, którą otrzymujemy przy pierwszym zgłoszeniu bezrobocia.
W Belgii mamy również do czynienia z bezrobociem przejściowym – jest to okres, podczas którego będąc zatrudnionym, przez krótki okres nie możemy wykonywać pracy z przyczyn od nas niezależnych (awarie, brak zleceń, czynniki pogodowe). W tym wypadku pracodawca powinien zgłosić to do RVA/ONEM i w ten sposób zapewnić pracownikom dochód za dni, w których nie pracują nie z własnej winy. W przeciwnym wypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikom normalną pensję.

Pracownicy w Belgii mają tez prawo ubiegać się o pewne dodatki rodzinne. W następnym artykule przedstawione zostaną informacje na temat zasiłku rodzinnego w Belgii.

Źródła:
www.brukselakg.polemb.net
www.gazetka.be


...

Odsłon: 16428 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Praca w Belgii – wybrane prawa pracowników :

Komentarz

barbus

2013-06-03, 21:46

Ja czekam na zasiłek rodzinny już 4 lata!!! Syn już ukończył dawno szkołę,mąż zjechał z Belgii już 2 lata temu a ja nadal nie mam zasiłku!!?? Związki zaw.ACV miały nam pomagać w załatwieniu sprawy a tylko chcą że byśmy płacili rzekomo? zaległe składki to nam pomogą tylko że mąż już nie osiąga dochodów z Belgii i nie mamy z czego płacić tych składek! z resztą jak pracował w Belgii to płacił składki i w tym czasie powinniśmy dostać zasiłek!Wygląda na to że ktoś przeciąga całą tą procedurę my tylko płacimy ponosimy koszty wypełniamy druki,tłumaczymy i nic.Już nie mam sił walczyć(tym bardziej że nie znam języka),nie wiem do kogo się zwrócić o pomoc w załatwieniu tej sprawy raz na zawsze!!!


Komentarz

Jola

2016-01-10, 20:29

Ja mam ten Sam problem belgia chce tylko zeby im placic skladki podatki a dzieci ciagle sa bez pieniedzy a gdzie skladalam wniosek to pani z tego biura powiedziala mi wprost mam sobie nadal zalatwiac w polsce zasilek na dzieci I powiedziala mi wprost Wy polacy przyjezdzacie do belgi tylko po pieniadze jestem zalamana I nadal niemam pieniedzyPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy