Praca w Belgii – wybrane prawa pracowników
25.10.2010 | Autor: Paulina Bogacz | [ 2 komentarze ] |
Praca w Belgii - dowiedz się czy przysługuje Ci prawo do urlopu wychowaczego
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Andory?
- Zarezerwuj hotel w Andorze
- Wynajmij samochód w Andorze
Od 1 maja 2009 roku belgijski rynek pracy stoi dla nas otworem. Dowiedzmy się, czy praca w Belgii jest opłacalnym przedsięwzięciem. Jakie urlopy i zasiłki przysługują pracownikom?
Praca w Belgii – urlopy tematyczne
W Belgi pracownicy mają prawo do urlopów tematycznych, które udzielane są z konkretnego powodu. Do tego typu urlopów należą:
- Urlop wychowawczy – z tego urlopu można skorzystać do 12 roku życia dziecka. Trwa on: 3 miesiące (nie muszą one następować kolejno po sobie, ale okres urlopu musi trwać min. 1 miesiąc), 6 miesięcy (w tym przypadku czas pracy zostaje zmniejszony do pół etatu, okres urlopu może być podzielony na 3 okresy po 2 miesiące), 15 miesięcy (czas pracy zmniejszony do 4/5 etatu).
Warunkiem uzyskania urlopu wychowawczego jest przepracowanie u tego samego pracodawcy minimum 1 roku w okresie 15 miesięcy przed złożeniem prośby o tenże urlop.
Pracodawca co do zasady nie może odmówić pracownikowi prawa do urlopu wychowawczego, ale może odroczyć jego termin (maksymalnie do 6 miesięcy). Warunkiem odroczenia jest troska o funkcjonowanie przedsiębiorstwa. - Urlop ze względu na opiekę nad ciężko chorym członkiem rodziny - jeśli członek rodziny wymaga stałej opieki, osoba zatrudniona na umowę o pracę może starać się o urlop ze względu na opiekę. Za osobę ciężko chorą uważa się cierpiącego na pewne schorzenie członka rodziny, który według opinii lekarza potrzebuje wsparcia emocjonalnego i rodzinnego mającego wpływ na jej powrót do zdrowia. Z urlopu można skorzystać w pełnym wymiarze (trwa max. 1 rok), ½ (max. 24 miesiące) lub 1/5 (max. 24 miesiące). Jeśli osoba pracuje w przedsiębiorstwie zatrudniającym mniej niż 50 osób, pracodawca może ograniczyć urlop w pełnym wymiarze do 6 miesięcy oraz do 12 miesięcy w wymiarach ½ i 1/5.
- Urlop ze względu na opiekę nad osobą umierającą – w Belgii istnieje również możliwość skorzystania z urlopu w celu zaopiekowania się osobą umierającą. Urlop ten może trwać maksymalnie miesiąc (ewentualnie może zostać przedłużony o jeszcze jeden miesiąc). Urlop ze względu na opiekę nad osobą umierającą jest prawem pracownika i osoba nie musi czekać na zgodę pracodawcy.
Zasiłek dla bezrobotnych
Zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostaje osobom, które straciły pracę nie ze swojej winy (zostały zwolnione, wygasła umowa). Osoby, które zwolniły się same muszą wziąć pod uwagę fakt, że przez pewien czas nie otrzymają zasiłku dla bezrobotnych.
Ubiegając się o zasiłek dla bezrobotnych należy skontaktować się z najbliższym sekretariatem ACV/CSC, gdzie można uzyskać najważniejsze informacje dotyczące procedury otrzymania zasiłku. Warunki jakie należy spełnić przy staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych w Belgii to:
- pozostawanie bez pracy i bez wynagrodzenia,
- aktywne poszukiwanie pracy,
- bycie zdolnym do pracy,
- zamieszkanie na terenie Belgii (dopuszczalne są wyjątki).
Niezbędnym warunkiem otrzymywania zasiłku jest dostarczanie raz w miesiącu do ACV/CVC karty kontrolnej, którą otrzymujemy przy pierwszym zgłoszeniu bezrobocia.
W Belgii mamy również do czynienia z bezrobociem przejściowym – jest to okres, podczas którego będąc zatrudnionym, przez krótki okres nie możemy wykonywać pracy z przyczyn od nas niezależnych (awarie, brak zleceń, czynniki pogodowe). W tym wypadku pracodawca powinien zgłosić to do RVA/ONEM i w ten sposób zapewnić pracownikom dochód za dni, w których nie pracują nie z własnej winy. W przeciwnym wypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikom normalną pensję.
Pracownicy w Belgii mają tez prawo ubiegać się o pewne dodatki rodzinne. W następnym artykule przedstawione zostaną informacje na temat zasiłku rodzinnego w Belgii.
Źródła:
www.brukselakg.polemb.net
www.gazetka.be
barbus
2013-06-03, 21:46
Ja czekam na zasiłek rodzinny już 4 lata!!! Syn już ukończył dawno szkołę,mąż zjechał z Belgii już 2 lata temu a ja nadal nie mam zasiłku!!?? Związki zaw.ACV miały nam pomagać w załatwieniu sprawy a tylko chcą że byśmy płacili rzekomo? zaległe składki to nam pomogą tylko że mąż już nie osiąga dochodów z Belgii i nie mamy z czego płacić tych składek! z resztą jak pracował w Belgii to płacił składki i w tym czasie powinniśmy dostać zasiłek!Wygląda na to że ktoś przeciąga całą tą procedurę my tylko płacimy ponosimy koszty wypełniamy druki,tłumaczymy i nic.Już nie mam sił walczyć(tym bardziej że nie znam języka),nie wiem do kogo się zwrócić o pomoc w załatwieniu tej sprawy raz na zawsze!!!