Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Otwierając konto osobiste w Anglii

20.10.2010 Autor: Anna Manouchery[ 0 komentarzy ]
Chcąc otworzyć konto w Anglii należy umówić na się spotkanie lub wypełnić aplikację przez Internet.

Chcąc otworzyć konto w Anglii należy umówić na się spotkanie lub wypełnić aplikację przez Internet.
Źródło: wikimedia commons

Chcesz otworzyć konto w Anglii i nie wiesz jak to zrobić? Bank pobiera co miesiąc opłatę z konta, a nie wiesz za co? Przeczytaj krótki poradnik - na pewno rozwieje część Twoich wątpliwości.

Konto w Anglii - zalety


Tych wymieniać dziś już prawie nie trzeba, prawie każdy w Anglii posiada konto osobiste. Żaden zasiłek czy emerytura nie będą wypłacone jeśli nie posiada się chociażby podstawowego rachunku na poczcie. Płatności kartą, transfer pieniędzy za granicę, zakupy przez internet, wystawianie czeków, szybkie płatności bezdotykowe, zlecenie opłaty rachunków to nie dodatkowe udogodnienia dla posiadaczy konta, ale niezbędne minimum, jakie oferuje każdy bank. Banki prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć klienta, jednak wbrew pozorom zasady działania kont nieodpłatnych są takie same, a korzyści podobne. Różnice mogą się pojawić w ofercie rachunków osobistych płatnych, których jest na rynku co najmniej kilkanaście. Banki kuszą długą listą rabatów, usług dodatkowych i ubezpieczeń wliczonych w cenę konta.

Dokumenty potrzebne do otwarcia konta


Jeśli zdecydujemy się już, jaki bank wybrać, należy umówić spotkanie lub wypełnić aplikację przez Internet. Ta druga droga zajmie więcej czasu, ponieważ po wypełnieniu formularza otrzymamy pocztą umowę do podpisania oraz będziemy poproszeni o wysłanie kserokopii dowodu tożsamości i rachunku za gaz, prąd czy council tax w celu potwierdzenia adresu. Dopiero wtedy otrzymamy pin i kartę. Cała operacja otwierania konta może więc potrwać co najmniej tydzień. Jeśli zdecydujemy się spotkać oko w oko z jednym z niezliczonych doradców bankowych cały proces potrwa znacznie krócej, ale musimy się liczyć z tym, że spotkanie potrwa godzinę.

Każdy produkt finansowy, włączając konto osobiste jest teraz regulowany przez Financial Services Authority, a co się z tym wiąże, również jego sprzedaż. Doradca ma obowiązek upewnić się, że sprzedaje nam odpowiedni produkt, a że bank musi zarabiać, nie bądźmy zdziwieni jak doradca zaoferuje nam kartę kredytową, konto oszczędnościowe czy ubezpieczenie.

Rodzaje kont


Zanim bank zdecyduje, czy możemy powierzyć mu zarządzanie naszymi pieniędzmi i założyć rachunek osobisty, zostanie sprawdzona nasza zdolność kredytowa. Przy otwieraniu konta rzadko się zdarza, żeby bank odrzucił aplikację. Warto się jednak upewnić, czy wpisaliśmy się na listę wyborców, bo w tej chwili bez tego nie mamy szans na ubieganie się np. o pożyczkę lub kredyt na mieszkanie. Jeśli zdarzy się, że aplikacja zostanie odrzucona, trzeba sprawdzić jaki jest tego powód. Na rynku działa kilka firm zbierających dane finansowe o klientach, trzeba zamówić raport z naszymi danymi,na którym możemy prześledzić naszą historię kredytową. W takim przypadku możemy otworzyć jedno z kont podstawowych, tzw. cashcard, które nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej, nie zostanie przyznana nam linia kredytowa, otrzymamy kartę visa electron, która jest akceptowana w wielu miejscach, lecz nie wszędzie, nie dostaniemy również karty kredytowej i książeczki czekowej.

W większości konta są bezpłatne, oczywiście musimy się liczyć z tym, że doradca zaoferuje nam konto płatne, ale pamiętajmy - nie jest ono obowiązkowe. Konta płatne kosztują kilkanaście funtów miesięcznie, w cenę mamy wliczone: pomoc drogową, darmową linię kredytową, ubezpieczenia telefonu komórkowego, turystyczne, gadżetów elektronicznych i od nieszczęśliwych wypadków, lepsze oprocentowanie kont oszczędnościowych lub zniżki na zakupy w wybranych miejscach. Pakiet usług zależy od banku. Takie konto jest opłacalne tylko wtedy, kiedy korzystamy z linii kredytowej lub ubezpieczeń – mamy samochód, telefon komórkowy czy jeździmy na wakacje. W przeciwnym wypadku jest to niepotrzebny wydatek.

Uwaga na opłaty


W ostatnich latach byliśmy świadkiem batalii jaką stoczył Urząd Uczciwego Handlu (Office of Fair Trading) z bankami o wysokość opłat za przekroczenie limitu na koncie. Często zdarzało się, że przekroczenie limitu o kilka pensów skutkowało karą w wysokości kilkudziesięciu funtów. W tej chwili banki zaczęły stosować inne praktyki, opłaty za przekroczenie limitu są niższe, ale płaci się za korzystanie z linii kredytowej. Warto sprawdzić, jaką politykę ma nasz bank i przeczytać ulotkę z taryfami opłat. Powinna nam zostać wręczona wraz z umową o otwarcie konta.

Karty wydawane są bezpłatnie, nie płacimy również za książeczkę czekową, polecenie zapłaty rachunków, przelewy, wpłatę gotówki na konto, co jest miłą odmianą dla nas, Polaków, przyzwyczajonych do płacenia za prawie wszystko w bankach. Z reguły nie płacimy za używanie karty, wypłaty pieniędzy z bankomatu czy zakupy przez Internet, ale są od tej reguły wyjątki. Generalnie zasada jest taka, że powinniśmy zostać przed dokonaniem transakcji poinformowani o wysokości opłaty.
Jeśli używamy karty za granicą, płacimy za każdą transakcję lub wypłatę pieniędzy z bankomatu. Oprócz tego bank może doliczyć prowizję przy wymianie waluty. Płatne są transfery pieniędzy za granicę, kopie wyciągu, czeku czy inne czynności administracyjne.
Decydując się na konkretny rachunek osobisty zawsze warto spytać doradcę o opłaty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Konto ma przecież ułatwiać nam życie, nie utrudniać.

...

Odsłon: 4412 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Otwierając konto osobiste w Anglii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Manouchery Anna Manouchery Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu księgowości 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Fizjoterapeuta 20.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Manching

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy