Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jan Paweł II o Europie cz. 2

18.10.2010 Autor: Jan Bolanowski[ 0 komentarzy ]
Jan Paweł II pomimo poparcia dla integracji europejskiej niejdnokrotnie dawał wyraz swoim obawom nad obecną kondycją Europy.

Jan Paweł II pomimo poparcia dla integracji europejskiej niejdnokrotnie dawał wyraz swoim obawom nad obecną kondycją Europy.
Źródło: everystockphoto.com

Obchodzony w tym roku 10. dzień papieski oraz przypadająca 16. października 32. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża to dobra okazja dla przypomnienia poglądów Jana Pawła II na temat Europy.

Polska w Europie


Papieskie poglądy na miejsce Polski w Europie wynikają bezpośrednio z postrzegania sytuacji całego kontynentu. Jan Paweł II doceniał wkład wszystkich państw w dorobek kultury i tożsamości europejskiej. Szczególną rolę w jednoczącej się Europie mogą jego zdaniem odegrać państwa Europy Środkowej, będące pomostem pomiędzy dwiema tradycjami chrześcijaństwa. Stosunek Jan Pawła II do Polski był jednak z przyczyn oczywistych szczególny. Sprawy ojczyzny nie były papieżowi obojętne, co wielokrotnie podkreślał w pełnych patriotyzmu wypowiedziach. Interesujące są zwłaszcza wypowiedzi nawiązujące do integracji europejskiej. Papież podkreślał swoje poparcie dla tego procesu, choć przestrzegał przed zagrożeniami oraz nieraz krytykował niektóre jego przejawy.

"... w jakiś sposób zawsze byliśmy i jesteśmy w Europie. Nie musimy do niej wchodzić, ponieważ ją tworzyliśmy i tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje albo którzy sobie przypisują patent na europejskość, wyłączność." (Homilia, Włocławek, 1991)

"Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenie dziejowe, jakie posiada Naród Polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie." (Przemówienie w Parlamencie RP, Warszawa, 1999)

"Tej tradycji, tej narodowej tożsamości Polska nie może się wyzbyć. Stając się członkiem Wspólnoty Europejskiej, Rzeczpospolita Polska nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych przodków." (Przemówienie do Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Watykan, 2001)

Europa w kryzysie


Pomimo panujących w Europie dobrobytu i pokoju oraz postępujących procesów integracji, Jan Paweł II zwracał uwagę, że cywilizacja europejska znajduje się w kryzysie. Sytuację kryzysową dostrzegał na wielu płaszczyznach. Podstawowym przejawem i przyczyną problemów zdaniem papieża było odwrócenie się Europy od Boga i jego przykazań. W konsekwencji powstały ideologie znacznie redukujące wartość życia człowieka. Kryzys Europy, za życia papieża stosunkowo mało widoczny w dziedzinie gospodarki, przejawia się w sferze idei, polityki i moralności.

"Życie publiczne jest (...) naznaczone konsekwencjami ideologii sekularystycznych, konsekwencjami, które od negacji Boga czy też ograniczania wolności religijnej posuwają się do przypisywania nadmiernego znaczenia sukcesowi ekonomicznemu w stosunku do ludzkich wartości pracy i produkcji; od materializmu do hedonizmu, które zagrażają wartościom rodziny, płodnej i zjednoczonej, życiu zaledwie poczętemu, moralnej trosce o młodzież, aż po nihilizm, rozbrajający wolę stawiania czoła kluczowym problemom, takim jak nowi ubodzy, emigracja, sytuacja mniejszości etnicznych i religijnych, godziwy użytek czyniony ze środków społecznej komunikacji, uzbrajający zaś ręce terrorystów." (Akt Europejski, Santiago de Compostela, 1982)

W połowie lat 80. XX w., w przemówieniu do uczestników VI Sympozjum Biskupów Europejskich Jan Paweł II zwrócił uwagę na bardzo istotny przejaw kryzysu – demograficzny regres Europy.

"Jeżeli proces demograficzny będzie nadal posuwał się w tym kierunku, to liczba ludności w Europie, która w 1960 r. stanowiła 25% ludności świata, spadnie w połowie przyszłego stulecia do 5%. (...) Ta inwolucja (...) niepokoi przede wszystkim dlatego, że po wnikliwej obserwacji możemy w niej dostrzec poważny symptom utraty chęci do życia, utraty perspektyw otwartych ku przyszłości."

Zdaniem Jana Pawła II, kryzys europejski nie zakończył się wraz z upadkiem komunizmu. W tym niewątpliwie pozytywnym wydarzeniu upatrywał on nie tyle ostateczny sukces, lecz ogromne wyzwanie i szansę na przełamanie impasu w którym znajduje się kontynent.

"Dla Europy nadeszła godzina prawdy! Runęły mury, nie ma już żelaznych kurtyn, ale zmagania, których przedmiotem jest sens życia i wartość wolności, toczą się z większą niż kiedykolwiek siłą w umysłach i sumieniach (...) Panujący obecnie klimat lęku i braku wiary w sens życia oraz wyraźne zagubienie kultury europejskiej każą nam spojrzeć w nowy sposób na relację między chrześcijaństwem a kulturą, między wiarą a rozumem." (Przemówienie do przedstawicieli świata kultury w Słowenii , Maribor, 1996)

Przesłanie papieża dla Europy


W cytowanym powyżej przemówieniu do uczestników VI Sympozjum Biskupów papież podkreślił, że kryzys nie jest czymś, z czym należy się godzić.

"Nie chcemy zamykać się w ciasnych i pesymistycznych schematach „kultury kryzysu”, chociaż zdajemy sobie sprawę z pytań, trudności, problemów, sprzeczności, rozdarć i inwolucji, charakteryzujących współczesną Europę."

Europa nie powinna również koncentrować się wyłącznie na swoich problemach, tylko wspierać regiony świata znajdujące się w gorszej sytuacji. Jest do tego szczególnie zobowiązana ze względu na materialny dobrobyt i historyczne dziedzictwo.

"Europa w tym samym duchu, w którym poszukuje dla siebie samej dróg wewnętrznej solidarności, odrzucając hegemonistyczne pokusy, powinna rozciągnąć ową solidarność w możliwie najszerszej skali na kraje pozbawione tych samych możliwości rozwoju." (Przemówienie w siedzibie EWG, Luksemburg, 1985)

Najdobitniej swoje przesłanie do Europy wyraził Jan Paweł II w Akcie Europejskim. Od wypowiedzenia poniższych słów minęły już niemal trzy dekady, a nadal wydają się bardzo aktualne.

"... ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, Bogu zaś to, co Boskie. Nie chełp się swoimi podbojami, pomna na ich możliwe negatywne konsekwencje. Nie zniechęcaj się z powodu zmniejszania się twojego znaczenia w świecie czy też z powodu kryzysów społecznych i kulturalnych, które cię dotykają. Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na ciebie i spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką święty Jakub dał Chrystusowi: „Mogę”."

Niezależnie od naszego stosunku do poglądów Jana Pawła II, warto zastanowić się nad jego oceną kondycji Europy. Z całą pewnością był bowiem wielkim Europejczykiem i bardzo zależało mu na dobru wszystkich mieszkańców naszego kontynentu.

Źródło:
teksty papieża cytuję za Sowiński S., Zenderowski R. "Europa drogą Kościoła. Jan Paweł II o Europie i europejskości", 2003


Jan Paweł II był nie tylko wielkim myślicielem, ale również dobrym mówcą. Poniżej fragment homilii wygłoszonej w 1991 r. we Włocławku....

Odsłon: 5366 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jan Paweł II o Europie cz. 2 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Jan Bolanowski Jan Bolanowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren/Emsdetten - Niemcy 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren/Emsdetten

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 13.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Drezno

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy