Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Strefa Schengen – podróżujący zgłaszają trudności

14.10.2010 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Do strefy Schengen należy 25 państw (w tym 22 z UE)

Do strefy Schengen należy 25 państw (w tym 22 z UE)
Źródło: Wikimedia Commons

Komisja Europejska w sprawozdaniu dotyczącym stosowania kodeksu granicznego Schengen w odniesieniu do granic wewnętrznych, wyraziła zaniepokojenie trudnościami, które zgłaszane są przez podróżnych.

Problematyczne kwestie, na jakie zwróciła uwagę Komisja to: trudności wynikające z domniemanych regularnych i systematycznych kontroli w niektórych wewnętrznych strefach przygranicznych, utrzymywanie przeszkód zakłócających płynny ruch na drogowych wewnętrznych przejściach granicznych oraz opóźnienia w powiadamianiu o planowanym przywróceniu kontroli na granicach wewnętrznych.
Komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmström, w związku z opublikowanym sprawozdaniem wyraziła swój niepokój: „Obszar bez granic wewnętrznych, w którym można się swobodnie przemieszczać, jest jednym z największych osiągnięć europejskiej współpracy i przynosi realne korzyści obywatelom. Dlatego należy ubolewać, że zasady te nie wszędzie są przestrzegane, co pokazuje opublikowane sprawozdanie”.

Reakcja Komisji


W związku z zażaleniami napływającymi od obywateli państw członkowskich, Komisja analizuje skargi i zwraca się do państw członkowskich o wyjaśnienia. KE zamierza również zwrócić się do państw Unii w celu przedstawienia przez nie statystyk dotyczących kontroli policyjnych przeprowadzanych na terytoriach państw, a zwłaszcza w wewnętrznych strefach przygranicznych. Ponadto Komisja planuje złożyć państwom członkowskim niezapowiedziane wizyty w celu zweryfikowania braku kontroli na granicach wewnętrznych.

Ze sprawozdania Komisji wynika, że na przejściach granicznych państw członkowskich często występują przeszkody utrudniające płynność ruchu. KE jest zdania, że kraje strefy Schengen powinny usunąć te przeszkody, a w szczególności ograniczenia prędkości, które nie wynikają jedynie z przyczyn związanych z bezpieczeństwem drogowym.

Komisja odniosła się również do kwestii, jaką są opóźnienia w powiadamianiu o planowanym przywróceniu kontroli na granicach wewnętrznych. Mimo że kodeks graniczny Schengen dopuszcza tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych na przejściach wewnętrznych, Komisja wymaga terminowego zgłaszania planowanego przywracania tychże kontroli.

Układ z Schengen


Układ z Schengen podpisany w 1985 roku zniósł kontrole na granicach wewnętrznych UE i umożliwił swobodny przepływ osób w strefie Schengen.
Fakt, że na terenie Schengen można przemieszczać się bez kontroli granicznej niezależnie od obywatelstwa, nie oznacza, że jakakolwiek kontrola jest niedozwolona. Właściwe organy państw członkowskich, w ramach swoich uprawnień policyjnych mogą dokonywać kontroli osób na terenie całej strefy Schengen (również na obszarach przygranicznych), pod warunkiem, że wykonywanie tego uprawnienia nie ma skutku równoważnego z odprawą graniczną.

Obecnie do strefy Schengen należą 22 państwa UE oraz 3 państwa stowarzyszone spoza UE (Norwegia, Islandia i Szwajcaria). Irlandia i Wielka Brytania nie należą do strefy Schengen. Z kolei nowe państwa UE: Bułgaria, Rumunia i Cypr stosują dorobek Schengen tylko częściowo, co oznacza, że na granicach z tymi krajami wciąż przeprowadzane są kontrole graniczne.

Źródło:
http://europa.eu


...

Odsłon: 6172 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Strefa Schengen – podróżujący zgłaszają trudności nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy