Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Laureaci Nagrody im. Sergio Vieira de Mello 2010

24.09.2010 Autor: Marta Siekierska[ 0 komentarzy ]
Statuetki nagrody de Mello

Statuetki nagrody de Mello
Źródło: http://www.villa.org.pl/

Konferencja i rozdanie nagród odbędzie się 7 i 8 października 2010.

Konferencja i rozdanie nagród odbędzie się 7 i 8 października 2010.
Źródło: http://www.villa.org.pl/

10 września 2010 roku w Willi Decjusza w Krakowie odbyło się posiedzenie Kapituły tegorocznej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003.

Nagroda przyznawana jest corocznie osobom i organizacjom pozarządowym za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.
W skład Kapituły wchodzą:
  • Prezydent RP
  • Ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii
  • Ambasador Królestwa Szwecji
  • Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców
  • Przedstawiciele ambasad i konsulatów wspierających działania Stowarzyszenia w zakresie praw człowieka
  • Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Fundatorzy Nagrody,
  • Przedstawiciele Fundacji Kultury Chrześcijańskiej ZNAK
  • Stowarzyszenie Willi Decjusza
Laureaci
Po głosowaniu, Kapituła ustaliła laureatów nagród.

Kategoria: Osoby


Nagy El-Khoury - maronita, dyrektor Stowarzyszenia Absolwentów Collegu Notre Dame de Jamhour.
Mohammad al-Nokkari - szejk.
Obaj Laureaci mają duże zasługi na polu zbliżenia i pojednania przedstawicieli różnych odłamów religijnych w Libanie (łącznie 17 grup konfesyjnych – 13 chrześcijańskich i 4 muzułmańskie). Dzięki ich staraniom od 2007 roku w Dzień Zwiastowania NMP (25 marca) odbywają się w Libanie specjalne spotkania chrześcijańsko-muzułmańskie, które stanowią inspirację dla dialogu międzyreligijnego w całym regionie. Honorowymi gośćmi tych spotkań byli dotychczas przedstawiciele sunnitów, szyitów i kościołów wschodnich. Dzień Zwiastowania NMP, wydarzenie opisane zarówno w Biblii, jak i w Koranie, uznany został w 2010 roku za oficjalne chrześcijańsko-muzułmańskie święto w Libanie.

Polski akcent w Libanie


Gościem honorowym uroczystości w dniu 25 marca 2010 roku był Lech Wałęsa, były Prezydent RP. Nagy El-Khoury oraz Mohammad al-Nokkari włożyli duży wysiłek organizacyjny i merytoryczny w przygotowanie tej wizyty oraz promocję polskich doświadczeń jako przykładu pokojowych przemian i wartości duchowych w polityce. Podkreślali, że Polska, dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II oraz Solidarności zapewniła sobie stałe miejsce w historii walki o godność i wolność człowieka. Podkreślano, że Prezydent Lech Wałęsa odegrał czołową rolę w tych przemianach, dając jednocześnie dowody swojej postawy chrześcijańskiej i zawierzenia Maryi, która darzona jest wielką czcią także przez muzułmanów.

Chrześcijańsko-muzułmańskie pojednanie


Sukces tegorocznej uroczystości oraz inicjatywy pojednania chrześcijańsko-muzułmańskiego jest niewątpliwą zasługą obu Laureatów, którzy niejednokrotnie musieli stawiać czoła głosom krytyki i sprzeciwu ze strony różnych środowisk religijnych w Libanie. Ich determinacja oraz wizja dialogu zogniskowanego wokół postaci Maryi doprowadziła ostatecznie do poparcia inicjatywy przez najważniejsze władze w państwie, na czele z prezydentem i premierem, który osobiście poinformował Papieża Benedykta XVI o ustanowieniu święta dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Libanie. Nagy El-Khoury oraz Mohammad al-Nokkari zabiegają obecnie o rozszerzenie spotkań 25 marca, połączonych ze wspólna modlitwą chrześcijan i muzułmanów, o inne kraje. Zgłosili również ideę zbudowania w Bejrucie chrześcijańsko-Muzułmańskiego Centrum Maryjnego, które stanie się forum wymiany poglądów nt. Kultury maryjnej w świecie muzułmańskim i chrześcijańskim oraz miejscem spotkań i współpracy organizacji pozarządowych, opowiadających się za pokojowym współistnieniem społeczeństw i dialogiem cywilizacji.

Kategoria: Organizacja Pozarządowa


Laureatem jest Stowarzyszenie Memoriał, niezależne międzynarodowe stowarzyszenie dążącym do zachowania pamięci o ofiarach represji stalinowskich, a także późniejszych represji politycznych i naruszania praw człowieka w krajach dawnego ZSRR. Oficjalną działalność Stowarzyszenie rozpoczęło w 1989 r., a inicjatorami powołania Memoriału byli m.in. Andriej Sacharow, Jewgienij Jewtuszenko i Andriej Wozniesienski. Obecnie Memoriał prowadzi działalność dokumentacyjną, archiwizacyjną, badawczo-historyczną, prawną i edukacyjną dotyczącą politycznych uwięzień i zesłań oraz naruszania praw człowieka.
Istotną częścią działalności Memoriału są studia nad polskimi ofiarami represji, w tym ofiarami zbrodni katyńskiej. W tym zakresie działa Komisja Polska Stowarzyszenia Memoriał, której koordynatorem jest Aleksander Gurjanow. Ponadto Memoriał ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA tworząc od 1992 r. Indeks Represjonowanych, który zawiera kompleksową imienną dokumentację losów obywateli polskich prześladowanych przez władzę sowiecką w latach 1939-1956. Zweryfikowane dane są publikowane w kolejnych tomach zawierających informacje o ofiarach różnych kategorii represji.
Bardzo ważnym obszarem działalności Stowarzyszenia jest monitoring praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Przy wsparciu grup obserwatorów w rejonach konfliktów (tzw. „gorących punktach”) na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw, Memoriał gromadzi, weryfikuje i archiwizuje, a następnie publikuje zebrane materiały dowodowe dotyczące naruszenia praw człowieka.

Nagroda Honorowa


Została przyznana pośmiertnie Andrzejowi Przewoźnikowi (1963-2010). Przyznana pośmiertnie Andrzejowi Przewoźnikowi Nagroda im. Sergio Vieira de Mello jest wyrazem hołdu i uznania dla całokształtu jego działalności, w szczególności – niezłomnego dążenia do przywracania pamięci ofiar zbrodni, bez względu na ich przynależność narodową i religijną. Andrzej Przewoźnik urodził się 13 maja 1963 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studia podyplomowe z dziedziny obronności państwa na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 1981 – 1989 zaangażowany był w działalność NSZZ „Solidarność”. W 1990 roku uzyskał mandat radnego Rady Dzielnicy Zwierzyniec w Krakowie z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Od 1 września 1992 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Od początku objęcia tej funkcji aktywnie działał na rzecz upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zaangażowany był m.in. w budowę polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, budowę cmentarza i pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni w Jedwabnem, odbudowę i ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa oraz innych nekropolii mających na celu upamiętnienie Polaków – ofiar totalitaryzmu w latach 1939 - 1956 w kraju i za granicą. Był Wiceprzewodniczącym i Sekretarzem Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów (1994–1998).
Andrzej Przewoźnik był także Członkiem Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Wojska Polskiego, członkiem Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. W dniu 30 kwietnia 2009 został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka pierwszej kadencji (2009–2013) Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wybrany na jej sekretarza.
W kręgu zainteresowań historycznych Andrzeja Przewoźnika szczególne miejsce zajmowała historia najnowsza, Armia Krajowa i jej struktury oraz działalność konspiracyjna w latach 1939 - 1945. Był autorem wielu publikacji i artykułów o charakterze naukowym oraz redaktorem naczelnym historycznego czasopisma „Niepodległość”. Wspólnie z prof. dr hab. Adamem Strzemboszem napisał książkę „Generał Nil” o gen. Auguście Emilu Fieldorfie, opublikowaną w 1999 roku. Andrzej Przewoźnik zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem jako członek oficjalnej delegacji władz Rzeczpospolitej Polskiej, która udawała się na obchody upamiętniające 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. 27 kwietnia został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Na temat uroczystości rozdania nagród, która odbędzie się 7 i 8 października, możecie więcej przeczytać tutaj.

źródło: Stowarzyszenie Willa Decjusza

...

Odsłon: 3541 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Laureaci Nagrody im. Sergio Vieira de Mello 2010 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Siekierska Marta Siekierska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy