Europejska "czarna lista" przewoźników lotniczych
10.10.2010 | Autor: Agata Koim | [ 0 komentarzy ] |
Unia Europejska dba o bezpieczeństwo swoich pasażerów, m.in. przez kontrole na lotniskach, które wykazują, czy używane maszyny nadają się to wykonywania lotów.
Źródło: Wikimedia Commons
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce
- Tablica wyników dla rynków konsumenckich 2016
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
- Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA
Kilka lat temu Komisja Europejska stworzyła listę przewoźników lotniczych niespełniających podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Niedawno do spisu dołączyły kolejne linie lotnicze.
Czym jest "czarna lista"?
Dokument ten jest wykazem przewoźników lotniczych, których Unia Europejska objęła zakazem wykonywania połączeń do swoich krajów członkowskich. 14 grudnia 2005 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie nr 2111/2005, które nakazywało stworzenie takiej listy, a następnie poinformowanie pasażerów o jej istnieniu i zawartości. Spis ten obowiązuje od 22 marca 2006 roku.
Na liście znajdują się przewoźnicy, których sprzęt – głównie przestarzałe maszyny produkcji rosyjskiej – został uznany za niespełniający podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Mają oni całkowity zakaz lądowania na unijnych lotniskach, aczkolwiek części z nich pozwala się korzystać z portów lotniczych w ograniczonym zakresie na zasadach ściśle określonych przez przepisy. Podstawą dla „czarnej listy” są wykazy kontroli lotnisk należących do państw UE, które udowodniły, że konkretni przewoźnicy korzystają z niebezpiecznych maszyn. Na liście figurują także przewoźnicy, którzy mają zakaz lądowania w portach lotniczych państw pozaunijnych (w tym także pozaeuropejskich) oraz ci, których maszyny ulegały wypadkom bądź uszkodzeniom w ostatnim czasie. Na wniosek krajów członkowskich spis jest aktualizowany.
Każdy przewoźnik może znaleźć się na „czarnej liście”. Podobnie każdy, który już na niej figuruje, może zwrócić się z wnioskiem o wykreślenie, jeśli uważa, że spełnia wymogi bezpieczeństwa.
Ponieważ kontrolowane są tylko unijne lotniska, wykaz nie obejmuje wszystkich przewoźników, którzy mogą używać przestarzałych maszyn.
Idea listy zakłada upowszechnianie treści w niej zawartych w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, dlatego też porty lotnicze, przewoźnicy, organizatorzy wycieczek i sprzedawcy biletów mają obowiązek umieszczenia dokumentu na swoich stronach internetowych i w lokalach. Są także zobowiązani do informowania pasażerów o każdej zmianie na liście. Dodatkowo te same grupy (poza portami lotniczymi) mają obowiązek informowania o tożsamości przewoźnika faktycznie wykonującego przewóz.
Kto figuruje na "czarnej liście"?
Od 9 września 2010 roku „czarna lista” zyskała pięciu nowych indywidualnych przewoźników objętych zakazem całkowitego lądowania na unijnych lotniskach. Są to: Ariana Afgan Airlines (Afganistan), Blue Wing Airlines (Surinam), Meridian Airways (Ghana), Siem reap Airways International (Kambodża) i Silverback Cargo Freighters (Rwanda).
Ponadto całkowity zakaz połączeń obowiązuje przewoźników z następujących krajów:
- Azja: Afganistan, Filipiny, Indonezja (z wyjątkiem sześciu), Kambodża, Kazachstan (z wyjątkiem jednego), Kirgistan.
- Ameryka Południowa: Surinam.
- Afryka: Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gabon (z wyjątkiem trzech), Ghana, Gwinea Równikowa, Kongo, Liberia, Rwanda, Sierra Leone, Sudan, Wyspy świętego Tomasza i Książęca, Zambia.
Źródła:
http://www.ulc.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=256, http://logistyka.wnp.pl/znow-dluzsza-unijna-czarna-lista-przewoznikow-lotniczych,118984_1_0_0.html