Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kontrowersyjna wizyta Benedykta XVI

15.09.2010 Autor: Kaja Galińska[ 5 komentarzy ]
Wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii będzie pierwszą od 1534 r. oficjalną państwową wizytą w tym kraju

Wizyta Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii będzie pierwszą od 1534 r. oficjalną państwową wizytą w tym kraju
Źródło: Wikimedia Commons

Homoseksualiści aktywnie sprzeciwiali się wizycie papieża. Władze Wielkiej Bryatnii przygotowane są na liczne demonstracje i próby blokowania trasy przejazdu papieża.

Homoseksualiści aktywnie sprzeciwiali się wizycie papieża. Władze Wielkiej Bryatnii przygotowane są na liczne demonstracje i próby blokowania trasy przejazdu papieża.
Źródło: Wikipedia

Już jutro rozpocznie się czterodniowa państwowa wizyta papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Wielomiesięczny spór wokół przyjazdu papieża do Szkocji i Anglii zamiast słabnąć, nabiera na sile.

Powstanie anglikanizmu


Problem dotyczący stosunków Watykanu z Wielką Brytanią sięga XVI w. W wyniku konfliktu z papieżem Klemensem VII, w 1534 r. Henryk VIII ogłosił niezależność kościoła Anglii od Rzymu. Przyjęty następnie akt supremacji uczynił monarchę zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego na ziemi. Głęboki konflikt pomiędzy powstałym anglikanizmem a katolicyzmem spowodował silne represje wobec angielskich katolików, którzy zostali pozbawieni praw obywatelskich. Uprawnienia te były sukcesywnie przywracane, jednak do dzisiaj w brytyjskim prawodawstwie istnieje wyraźny zapis o utracie prawa do dziedziczenia tronu w przypadku, gdy jego następca poślubi katoliczkę.

Pierwszą, po utworzeniu kościoła anglikańskiego, wizytą papieża w Wielkiej Brytanii, była duszpasterska pielgrzymka Jana Pawła II w 1982 r. Jednak dopiero nadchodząca wizyta ma charakter w pełni oficjalny i państwowy.

Po pierwsze koszty..Najbardziej aktywni i widoczni są przeciwnicy przyjazdu papieża. Podzielić ich można na tych, którzy krytykują wizytę pod względem kosztów jej organizacji oraz na takich, którzy krytykują ją ze względu na osobę Benedykta XVI.

Koszty wizyty papieża pierwotnie oszacowano na 15 milionów funtów, z czego 8 mln miało być wyłożone przez rząd, a 7 mln przez Kościół w Wielkiej Brytanii. Kalkulacje te okazały się jednak niedoszacowane i obecnie mówi się o wydatkach na poziomie 19 mln funtów. Budzi to ostry sprzeciw, głównie wśród ateistów, którzy uważają ten wydatek za zbędny, zwłaszcza w kontekście wychodzenia gospodarki brytyjskiej z kryzysu ekonomicznego.

Rząd Wielkiej Brytanii traktuje jednak tę wizytę za bardzo istotną ze względu na jej prestiż. Szacuje się, że transmisję BBC z wizyty papieża będzie oglądało miliard telewidzów na całym świecie. Drugim, nieco ciszej podnoszonym argumentem jest ten, iż Wielka Brytania stara się o prawo do organizowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2016 r, wobec czego musi udowodnić, że jest w stanie poradzić sobie z manifestującymi swoje niezadowolenie obywatelami.

Po drugie działania..Benedykta XVI postrzega się w Wielkiej Brytanii jako pozbawionego charyzmy, staroświeckiego i zacofanego zwierzchnika kościoła katolickiego. Ze względu na coraz liczniej nadawane przez różne państwa prawa czwartej generacji (prawa mniejszości do zawierania związków małżeńskich, adopcji dzieci itp.), kościół katolicki powoli staje się osamotnionym wrogiem aktywistów homoseksualnych.

Ostatnie działania kościołów anglikańskiego i katolickiego prowadzą ponadto do zaostrzenia konfliktu i zwiększenia podziału między tymi dwoma wyznaniami. Z jednej strony postępowi anglikanie umożliwili kobietom otrzymanie święceń kapłańskich oraz konsekracji biskupiej, z drugiej strony natomiast, Benedykt XVI wydał konstytucję apostolską Anglicanorum coetibus, która umożliwiła konwersję większych grup anglikanów na wiarę rzymskokatolicką. Budzący kontrowersje wśród anglikanów jest także jeden z głównych celów wizyty papieża - beatyfikacja kardynała Henry’ego Newmana, który był konwertytą z anglikanizmu na katolicyzm.

Kolejnym punktem zapalnym są ujawniane od kilku lat afery pedofilskie, za których ukrywanie obarcza się między innymi właśnie papieża. Skandale te, wstrząsnęły opinią publiczną i przyczyniły się do spadku poważania wiary katolickiej, a przede wszystkim jej przedstawicieli. Nieoficjalnie mówi się, że podczas tej wizyty dojdzie do spotkania papieża z ofiarami molestowania przez duchownych, jednak ze względu na delikatność tej kwestii nie jest ona publicznie roztrząsana.

Radość katolików


Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszka około 5 milionów katolików. Prawie 70% z nich uważa, że wizyta papieża wesprze ich wyznanie. Zdanie to podziela anglikański biskup Leicester, który podkreśla iż wizyta Benedykta XVI umocni całe chrześcijaństwo.

Wizyta papieża potrwa od 16-19 września i przewiduje m.in. audiencję u królowej Elżbiety II, kurtuazyjne spotkania z premierem i wicepremierem Wielkiej Brytanii, a także braterską wizytę u Arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa i odprawienie z nim ekumenicznych nieszporów.

...

Odsłon: 6440 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kontrowersyjna wizyta Benedykta XVI:

Komentarz

Pawel

2010-09-16, 19:30

Papierz przybył do tej spedalonej Wielkiej Brytanii potomków Darwina , gdzie zgniły kapitalizm zrobił swoje .


Komentarz

Kaja Galińska |

2010-09-17, 18:10

Ów "zgniły kapitalizm" zrobił tam jednak na tyle, że dalej tysiące Polaków w wyemigrowaniu do Wielkiej Brytanii widzi jedyną szansę na godne życie.


Komentarz

PROTECT THE HUMAN

2010-09-18, 12:54

europa to wielokulturowosc zawarta w poszanowaniu powszechnej deklaracji praw czlowieka i konwencji europejskiej .Dziwi mnie zatem ze w tym powaznym serwisie obraza sie inne narody , slowo pedal znaczy tyle co pedal do gazu w samochodzie albo od rowera i tylko tak rozumiem to slowo, a juz spedalonej pozwala mi sie domyslac ze chodzi o homoseksualizm ktory w polsce jest widoczny w co 2 plebani .RADZIL BYM SIE ZASTANOWIC NAD KAZANIEM NA GURZE Jezusa - jesli do brata, czlowieka powiesz ty gkupcze winny jestes smierci.


Komentarz

art

2010-09-25, 21:49

To nie zasługa 'zgniłego kapitalizmu' tylko brak prawdziwej troski o obywateli Polski przez rządzących, zajętych eksploatowaniem Państwa Polskiego na własne potrzeby. Jakoś nie emigrują do nas Duńczycy, Niemcy czy Szwajcarzy w dużyh ilościach. A artykuł powyzszy na temat wizyty w wymowie nieprzychylny Benedyktowi, widziałem relacje telewizyjne i czytałem relacje róznych serwisow brytyjskich, były o wiele bardziej sympatyczne.


Komentarz

art

2010-09-25, 21:59

@ PROTECT THE HUMAN
czyżbyś odwiedził wszystkie plebanie i policzył - jeśli nie, to kłamiesz. "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz ?" (Mt). Zaś wyrywek z kazania 'NA GURZE' !!!! - bardziej pasuje do pana Palikota obrazajacego ludzi.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Kaja Galińska Kaja Galińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

SPAWACZ GAZOWY, niemiecka Umowa 14.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Katowice

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy