Eurowybory w państwach członkowskich UE: Austria, Węgry, Słowenia
16.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Austrii?
- Zarezerwuj hotel w Austrii
- Wynajmij samochód w Austrii
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Na Węgrzech imigrantów nie będzie. Budują mur
- Kandydaci do europarlamentu debatowali o sytuacji na Ukrainie
- Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy po raz trzeci wybiorą europosłów
- Austria - inne artykuły:
- Lodowiec Stubai: Oktoberfest na wysokości 2 900 metrów
- Lodowiec Stubai: najważniejsze wydarzenia w sezonie zimowym
- Prawdziwie śnieżna zabawa w Dolinie Stubai
Austria, Węgry i Słowenia nie mają długiego stażu jako członkowie Unii Europejskiej. Austria wstąpiła do UE w 1995 roku, a Węgry i Słowenia w 2004 roku. W porównaniu z innymi krajami członkowskimi, kraje te nie mają dużego doświadczenia w wyborach europejskich. Jak wybory będą tam wyglądać w tym roku?
Austria
Poprzednie wybory europejskie wygrała Austriacka Partia Socjaldemokratyczna, zdobywając 7 mandatów i wchodząc do Grupy Socjalistycznej w PE. Drugie miejsce i 6 mandatów zdobyła Austriacka Partia Ludowa, której posłowie zasiedli w ławach Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Poza tym do Europarlamentu weszli także Zieloni i Partia Liberałów. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiadają tacy politycy jak m.in.: Hannes Swoboda, Maria Berger, Othmar Karas, Reinhard Rack, Hubert Pirker, Karin Resetarits, Eva Lichtenberger.
W tym roku wybory w Austrii odbędą się 7 czerwca. Wybranych zostanie 17 deputowanych. Swoich kandydatów wystawiły następujące partie: Austriacka Partia Ludowa, Zieloni, Wolnościowa Partia Austrii, Sojusz na rzecz przyszłości Austrii. Największe szanse na zwycięstwo ma Austriacka Partia Ludowa.
Węgry
W poprzednich wyborach europejskich wygrała FIDESZ – Węgierska Partia Obywatelska, zdobywając 13 mandatów i wchodząc do Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce zajęła, z 9 mandatami, Węgierska Partia Socjalistyczna, która weszła w skład Grupy Socjalistycznej w PE. Poza tym do Europarlamentu wszedł także Związek Wolnych Demokratów. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiadają tacy politycy węgierscy jak m.in.: József Szájer, Pál Schmitt, Etelka Barsi – Pataky. Magda Kōsáné Kovács, Alexandra Dobolyi.
W tegorocznych wyborach, które na Węgrzech odbędą się 7 czerwca, wybranych zostanie 22 deputowanych. Największe szanse na zwycięstwo ma FIDESZ, którego popiera 63% obywateli. Na wejście do Europarlamentu ma szansę także Węgierska Partia Socjalistyczna. Poza tym w wyborach bierze udział również Związek Wolnych Demokratów i Węgierskie Forum Demokratyczne.
Słowenia
W wyborach europejskich w 2004 roku, w Słowenii zwyciężyła Słoweńska Partia Demokratyczna wraz z partią Nowa Słowenia, zdobywając 4 mandaty i zasiadając w ławach Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce zajęła Liberalna Demokracja Słowenii, z 2 mandatami, wchodząc w skład Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Poza tym do Europarlamentu weszła także partia Socjalni Demokraci. Obecnie w PE zasiadają tacy politycy słoweńscy jak m.in.: Mihael Brejc, Romana Jordan Cizelj, Jelko Kacin, Aurelio Juri.
W tegorocznych wyborach, które w Słowenii odbędą się 7 czerwca, wybranych zostanie 7 deputowanych. W wyborach startuje 12 partii, m.in.: Partia Chrześcijańsko – Socjalistyczna Słowenii, Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii, Zjednoczenie Zielonych, Liberalna Demokracja Słowenii, Nowa Słowenia, Słoweńska Partia Demokratyczna, Słoweńska Partia Narodowa, Słoweńska Partia Ludowa, Socjalni Demokraci, Słoweńska Partia Młodych, „Zares”. Kandydować będą tacy politycy jak m.in.: Marua Benkič, Karl Erjavec, Vlado Čuš, Jelko Kacin, Lojze Peterle, Milan Zver, Sergej Čas, Ivan Žagar, Zoran Thaler, Darko Krajnc, Ivo Vajgl.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Francja
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja