Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Niemcy - otwarty rynek pracy dla Polaków od 2011

05.09.2010 Autor: Marta Siekierska[ 16 komentarzy ]
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak
Źródło: http://www.mg.gov.pl

Minister gospodarki i technologii Reiner Brüderle

Minister gospodarki i technologii Reiner Brüderle
Źródło: http://commons.wikimedia.org

Nadszedł długo oczekiwany moment dla Polaków. Niemcy otwierają swój rynek pracy po 7 latach blokady. Jaki był finał rozmowy Waldemara Pawlaka z Rainerem Brϋderle - o tym w dalszej części artykułu.

W roku 2011 wygasną terminy przejściowe blokady niemieckiego i austriackiego rynku pracy. Te dwa kraje od maja przyszłego roku, będą musiały otworzyć swoje rynki pracy dla pracowników Europy Wschodniej.

Dlaczego blokada trwała aż 7 lat?


Niemcy obawiali się zbyt dużego napływu zbędnych, niewyedukowanych pracowników ze Wschodu. Obawy Niemiec i Austrii były niesłuszne, na co zwraca uwagę Bruksela, posługując się dla porównania przykładem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji. Pomimo napływu emigrantów, kraje te szczycą się wzrostem dochodu narodowego brutto i poziomu zatrudnienia.
Teraz jednak to się zmienia. Mimo niskiego poziomu bezrobocia, w Niemczech brakuje inżynierów i informatyków, a około 70% przedsiębiorstw skarży się na brak wykwalifikowanych specjalistów, których Polska może im zapewnić.

Spotkanie Waldemara Pawlaka z Rainerem Brϋdele


1 września odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem gospodarki i technologii Niemiec, Rainerem Brϋderle. Obydwaj potwierdzili, jak ważna jest dla naszych krajów kwestia otwarcia rynku pracy. Waldemar Pawlak podsumował ten temat w słowach - Wpłynie to pozytywnie na nasze kontakty, poprzez wzrost inwestycji polskich w RFN i większą elastyczność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Rainer Brϋerle za to określił Polskę jako swojego drugiego najważniejszego gospodarczego partnera zaraz po Francji. Ponadto złożył kilka obietnic, które mają ułatwić i przyspieszyć znalezienie pracy. System biurokratyczny nie będzie już taki skomplikowany, jak wcześniej. Zostanie wprowadzona także premia powitalna, która ma zachęcić polskich pracowników do emigracji. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu kanclerz Angeli Merkel, ze względu na duże wydatki z budżetu państwa.

Kto ma największą szansę na pracę w Niemczech?


Jak już wcześniej zostało wspomniane, osoby wyspecjalizowane w branży budowlanej i informatycznej, mają ogromne szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy na niemieckim rynku. Poszukiwane są popularne również do tej pory opiekunki do dzieci i osób starszych. Eksperci podejrzewają, iż napływ wielu emigrantek z Polski (zwykle kobiety są zatrudniane w tej profesji) może zniszczyć istniejące niemieckie systemy opieki, np. nad starszymi ludźmi. Oczywiste jest, że stawki płacowe będą o wiele wyższe niż wtedy, kiedy rynek dla Polaków był zamknięty.
Również polskie agencje pracy tymczasowej zacierają ręce na wieść o otwarciu rynku pracy w Niemczech. Staną się one o wiele bardziej konkurencyjne dla niemieckich niż były do tej pory. Powstaną dwie grupy agencji, jedne pozyskujące pracowników, drugie rekrutujące ich do pracy.

Ile Polaków wyemigruje?


Według ekspertów za Odrę wyemigruje około 400 tysięcy Polaków. Po dwustronnych rozmowach negocjacyjnych Pawlaka i Brϋdele, stajemy się jeszcze bliższym partnerem gospodarczym dla Niemiec, a rok 2011 będzie prawdopodobnie pod tym względem przełomowy.

źródła:http://www.mg.gov.pl, www.praca.gazetaprawna.pl

...

Odsłon: 46106 | ranking >>


Komentarze: 16 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Niemcy - otwarty rynek pracy dla Polaków od 2011:

Komentarz

profit

2010-09-14, 12:25

Dzięuję za tak pozytywne informacje i stwierdzam że Pan Bóg istnieje bo zlitowałs ię nad Polakami , którzy ruszą szturmem za normalnym chlebem, czego nie mogą miec w Polse. Ich liebe Deutschland !!!


Komentarz

JA

2010-10-20, 14:37

Czy wy, ************, nauczycie sie wreszcie pisac po polsku?! Obydwoje o dwoch facetach, brak jakiegokolwiek pomyslu na interpunkcje, przeciez to jest skandal. Ktos za to dostaje pieniadze! Nie wstyd wam? Pewnie, ze nie. *********

[REDAKCJA: usunięto wulgarne słownictwo, dziękujemy za uwagi merytoryczne, emocje były zbędne]


Komentarz

Paulina Bogacz | Redaktor TwojaEuropa.pl

2010-10-20, 16:52

Witam,
Ma Pan/Pani rację i w tym kontekście nie powinniśmy używać słowa obydwoje (zostało to już poprawione). Dziękujemy za wnikliwe przeczytanie tekstu i zwrócenie uwagi na to przeoczenie,
Pozdrawiam


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-10-20, 17:18

Błąd jest oczywisty i został poprawiony. Dziękujemy za popis znajomości języka polskiego, choć szkoda, że towarzyszył mu również popis braku kultury osobistej...

Z komentarza usunąłem wulgarne określenia, proszę panować nad emocjami.

Pozdrawiam,
Łukasz Matuszewski


Komentarz

Magdalena

2010-11-15, 14:36

Nie patrzmy na wzglad starej Histori Polsko- Niemieckiej,ciesze sie ze dochodzimy w koncu do ocieplenia stosunkow Polsko -Niemieckiej :D.Dzieki temu mozemy uniknac wielu nie przyjemnych sporow.


Komentarz

absolwent

2010-11-16, 00:12

bogu dzięki, otwierać te zacofane granice i wypuszczać mnie z tego biednego kraju.Mam taki zawód, że tu chyba co 10-ta osoba wie o co chodzi a google pokazują średnio na 0,5 roku jedną ofertę pracy. Może uda mi się wypełniać zawód architekta krajobrazu tam gdzie coś takiego nie brzmi jak inna galaktyka:/


Komentarz

benzema

2010-11-25, 16:25

Ja jestem magistrem prawa. W Polsce nawet jeżeli jest praca to jest ona dla wybranych. Jeżeli ktoś marzy o dobrej pracy to musi mieć " znajomości". Wyjadę do Niemiec i chociaż słabo znam język niemiecki to wogóle się nie boję. Tam wezę pierwszą lepszą pracę np. koszenie trawy, odśnieżanie ect. i zarobię na tyle by mieć godne zycie. W Polsce płaca minimalna to jałomużna.


Komentarz

19GKS77

2010-12-15, 19:36

SUUUPEEER WKOŃCU COŚ POZYTYWNEGO DLA POLAKÓW !!!! A NIE ZAPIEPSZAĆ ZA 1200ZŁ MIESIĘCZNIE JAK OSIOŁ I SIE MARTWIĆ CZY STARCZY OD 10 DO 10 MIESIAC W MIESIAC!!! WRESZCIE WYJADE ZA LEPSZA PRACĄ I PIENIĘDZMI CHURA !!!!! ABY TAK DALEJ J LOVE DOUTSCHLAN !!!!


Komentarz

Pawel

2010-12-26, 23:47

Praca dla Polskich inżynierów to duża szansa dla Niemiec. Wiedzą oni o potencjale Polskich naukowców, ale i barierze finansowej w Polsce. Apeluje o szacunek dla samego siebie i rozwagę przy podpisywaniu kontraktów.


Komentarz

krzys

2010-12-30, 17:46

Witam,
chciałbym przedstawić wam stronę http://www.ocenbossa.pl
Na stronie zamieszczane są opinie o pracodawcach oraz ich firmach


Komentarz

Ziomal

2011-01-09, 17:25

Witam, moim zdaniem Niemcy robią ogromny błąd, ze wpuszczają do siebie Polaków. Będzie taki sam bałagan jak w Holandii. Dobrze było jak było, ale jak zwykle Polak musi być w każdej dupie. I tak, nigdy czysty Polak nie będzie sie mial tak dobrze, jak osoba z pochodzeniem. Niemcy jeszcze Wam powią " Raus".


Komentarz

Darek

2011-01-11, 21:45

wy myslicie ze se przyjedzicie do niemiec i ile zarobicie???kokosy??niemcy sie skonczyly jak skonczyly sie marki.nie wazne czy ktos jest adwokatem czy kucharzem??po pierwsze jezyk.jaki adwokat zn ajezyk niemiecki??1/5 pod warunkiem ze to jest perfekt.jezyk urzedowy to co innego niz ja chciec bułka.po drugie kucharze???1300 euro .niby duzo jak na polske.fajnie miec 1300 euro co miesiac.ale po odciagnieciu czynszu(okolo 400 euro zaleznie od miasta)odciagnieciu pradu,internetu,przejazdow do pracy,jedzenia zostaje ci 200 euro.jak sie noga powinie to na bilet powrotny niestarczy.znow wiecej polakow bedzie na ulicy.ale za to za granica ;)


Komentarz

Wojtek

2011-01-14, 23:52

Zegnaj Donaldzie Tusku i cała "elito" z ul. Wiejskiej....czekałem na ten moment ja i moi znajomi bo mamy zawody za,które Niemcy dobrze płacą na czarno a teraz będzie LEGAL:)
Pozdrawiam również ZUS:)i inne instytucje,które mam już dawno w dupie .....Wiem,że pracowici ludzie i uczciwi zostaną docenieni przez Niemców!!!


Komentarz

tito

2011-01-15, 00:05

Dokładnie! Ja pracuje w Niemczech od 5 lat i zarabiam 2300euro a moja kobieta ma 1400 czasem 1600 i tak realnie odkładamy normalnie żyjąc czyli czasem impreza ,fajne ciuchy itd...około 1200euro co daje rocznie 14000euro co w Polsce jest nie realne!!!a pracujemy standardowe 8godz.dziennie z wolnymi niedzielami.Dziś na koncie mamy 32000 euro oszczędności 3letnie audi A4,a w Polsce mielibyśmy kredyt za kredytem .
Jak rodaku nie jesteś nierobem to Niemcy krzywdy Ci nie dadzą zrobić tylko startuj w głąb Niemiec!!!


Komentarz

wojtek

2011-01-17, 14:32

Witam korzystał ktos z oferty tej firmy www.futur1.pl?
Co o niej wiecie? Warto tam przesłać CV?
pozdrawiam


Komentarz

maciek

2011-04-07, 16:33

hmm przestancie pisac głupoty ze wyjazd do niemiec sie nie opłaca nie myslcie ze jak ktos zarobi te 1300 euro to mu po tych wszystkich opłatach zostanie pare groszy tam sie nie jedzie samemu tylko z znajomymi( to zawsze duzo taniej wychodzi) i nie po to by zyc w luksusiePowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Siekierska Marta Siekierska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 25.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Erding

Fizjoterapeuta 13.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: DÜSSELDORF

Brukarz (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Brukarz (k/m) - Niemcy

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy