Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Eurowybory w państwach członkowskich UE: Bałkany

15.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Na Półwyspie Bałkańskim znajdują się trzy kraje należące do Unii Europejskiej. Są to Grecja, Bułgaria, a częściowo także Rumunia, która jest zaliczana do Bałkanów, ze względów historycznych i kulturowych. Poza tym razem z Bułgarią są parą najmłodszych członków UE. Jakie partie startują w tych krajach w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Chcecie poznać nazwiska kandydatów na eurodeputowanych? Przeczytajcie nasz artykuł.

Grecja


W poprzednich wyborach w Grecji wygrała partia konserwatywno – liberalna Nowa Demokracja, zdobywając 11 mandatów i wchodząc do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce i 8 mandatów zdobył Panhelleński Ruch Socjalistyczny, a jego posłowie zasiedli w ławach Grupy Socjalistycznej w PE. Poza tym do Europarlamentu weszły także: Partia Komunistyczna i Ludowa Koalicja Prawosławna.
Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiadają tacy politycy greccy jak m.in.: Ioannis Varvitsiotis, Rodi Kratsa – Tsagaropoulou, Stavros Arnaoutakis, Katerina Batzeli, Dimitrios Papadimoulis, Georgios Georgiou.

W tegorocznych wyborach do PE, które odbędą się 7 czerwca, Grecy wybiorą 22 deputowanych. W wyborach weźmie udział 5 partii: Nowa Demokracja, Panhelleński Ruch Socjalistyczny, Partia Komunistyczna, Koalicja Lewicy i Ludowa Koalicja Prawosławna.

Rumunia


Rumunia stała się członkiem UE 1 stycznia 2007 roku. W tym samym roku, Rumuni po raz pierwszy wybrali swoich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wygrała wówczas Partia Liberalno – Demokratyczna, zdobywając 18 mandatów i wchodząc do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce i 10 mandatów zdobyła Partia Socjaldemokratyczna, której posłowie zasiedli w ławach Grupy Socjalistycznej w PE. Poza tym do Europarlamentu weszła także, z sześcioma mandatami, Narodowa Partia Liberalna. Obecnie w PE zasiadają tacy politycy rumuńscy jak m.in.: Marian – Jean Marinescu, Theodor Dumitru Stolojan, Alin Lucian Antochi, Adina – Ioana Vălean.

W tegorocznych wyborach europejskich, które odbędą się 7 czerwca, Rumuni wybiorą 33 deputowanych. Swoich kandydatów wystawią następujące partie: Partia Liberalno – Demokratyczna, Partia Socjaldemokratyczna, Narodowa Partia Liberalna, Węgierska Unia Demokratyczna w Rumunii, Partia Wielkiej Rumunii, Narodowa Partia Chrześcijańsko – Demokratyczna. Na listach wyborczych znajdą się nazwiska takich polityków jak: Theodor Stolojan, Monica Macovei, Cristian Preda, Norica Nicolai, Renate Weber, László Tökés, Marian Petre Miluţ, Adrian Severin, Cornelio Vadim Tudor. W wyborach startuje również Elena Bäsescu, córka obecnego prezydenta Rumunii, która słynie z urody i ekstrawaganckiego stylu życia. W swoim kraju ma przydomek „lalka Barbie”.

Bułgaria


Bułgaria stała się członkiem UE 1 stycznia 2007 roku i podobnie jak w Rumunii, wtedy też odbyły się tam wybory do PE. Wybory w Bułgarii w 2007 roku wygrała partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii, zdobywając 21,68% głosów i tym samym 5 mandatów, a jej posłowie zasiedli w ławach Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce i 21,41% głosów zdobyła Bułgarska Partia Socjalistyczna, która również otrzymała 5 mandatów i weszła w skład Grupy Socjalistycznej w PE.
Do Europarlamentu weszły także Ruch dla Praw i Wolności, Narodowy Ruch Symeona Drugiego. Obecnie deputowanymi do PE są m.in.: Rumiana Jeleva, Nickolay Mladenov, Petya Stavreva, Kristian Vigenin, Filiz Hakaeva Hyusmenova.

W tegorocznych wyborach europejskich, które w Bułgarii odbędą się 7 czerwca, udział weźmie 7 partii: Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii, Bułgarska Partia Socjalistyczna, Ruch dla Praw i Wolności, Narodowy Ruch Symeona Drugiego, Narodowe Zjednoczenie Ataka, Ruch FORWARD i koalicja Związku Sił Demokratycznych z Demokratami na rzecz silnej Bułgarii. Bułgarzy wybiorą 17 deputowanych do Europarlamentu.


...

Odsłon: 2545 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Eurowybory w państwach członkowskich UE: Bałkany nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - Również dla par! 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu księgowości - Niemcy 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QlyIWAnZq: dpEnAUiG

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... YtkwIeXsyLixlEG: nmcuTSiwWv

W centrum Polski głośno o biotechnologii... ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy