Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unijny korpus dyplomatyczny bez naszych ambasadorów

25.08.2010 Autor: Szymon Szymański[ 0 komentarzy ]
Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa - Catherine Ashton (po lewej)

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa - Catherine Ashton (po lewej)
Źródło: Wikipedia

Minister Spraw Zagranicznych RP

Minister Spraw Zagranicznych RP
Źródło: Wikipedia

W ramach Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych powstał raport, według którego tylko dwóch na 115 ambasadorów pochodzi z nowych państw członkowskich.

Dyplomacja UEOd momentu kiedy Polska przystąpiła do UE w 2004 roku, kraje „starej” Unii nadal kontrolują dyplomację unijną. We wrześniu Wysoki Przedstawiciel, Catherine Ashton (będąca odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych), powoła 30 ambasadorów reprezentujących UE. Ashton ma do swojej dyspozycji Europejską Służbę Działań Zewnętrznych powołaną na mocy Traktatu Lizbońskiego, w ramach której będą działać nowo wybrani ambasadorowie. UE planuje wydawać rocznie na działalność dyplomatyczną 3 miliardy euro, co stanowi ponad 2 procent budżetu całej Unii.

Raport PISMRaport zatytułowany "Analiza obsady stanowisk delegatur Unii Europejskiej w przededniu powołania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych" zawiera szereg informacji. Dotyczą one między innymi tego, iż liderami obsadzanych placówek są Francuzi i Włosi, którzy mają po 16 ambasadorów, Belgowie mają 15, Niemcy 11, Hiszpanie i Anglicy po 10 ambasadorów. W gronie przyszłych szefów misji dyplomatycznych nie ma żadnego Polaka. Tylko 2 ambasadorów spośród 115 unijnych dyplomatów tej rangi, pochodzi z nowych krajów Wspólnoty, są nimi Węgier i Litwin.

Dlaczego nie ma polskich ambasadorów?Według raportu, tak słaba reprezentacja nowych państw członkowskich może wynikać z niskiego poziomu zatrudnienia obywateli nowych państw UE w DG RELEX, czyli Dyrekcji Generalnej KE, która odpowiada za stosunki zewnętrzne.

Najwięcej, bo aż 19% pracowników powyższej instytucji pochodzi z Belgii, 11% z Hiszpanii oraz Francji, 9% z Włoch, 8% z Wielkiej Brytanii, 7 % z Niemiec, 22 % z pozostałych państw piętnastki. Pracownicy DG RELEX z nowych państw członkowskich stanowią zaledwie 13 % stanu osobowego.
Współautorka raportu podkreśliła, iż konsekwencją takiego stanu jest znacznie krótszy staż nowych państw członkowskich. Silna reprezentacja Belgów jest wynikiem lokacji siedziby Komisji. Istotnym faktem jest również znajomość języków obcych. Znacznie łatwiej jest tym obywatelom, których język roboczy jest językiem oficjalnym.

Zadanie PolskiMinister Mikołaj Dowgielewicz, który jest sekretarzem stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej w MSZ, potwierdza, iż Polska zabiega o stanowiska ambasadorów UE, a także pracuje nad tym aby posiadać odpowiednich kandydatów do takich stanowisk. Współautor raportu PISM, Jakub Kumoch radzi, aby zwiększyć naszą pozycję w Unii musimy posiadać silnych kandydatów, najlepiej z doświadczeniem na stanowiskach rządowych. Właściwą kandydaturą w tej sytuacji , aby zwiększyć naszą pozycją mogłaby być kandydatura byłego premiera albo byłego szefa MSZ.

Dalsza proceduraWe wrześniu Wysoki Przedstawiciel, Catherine Ashton, wyłoni ponad 30 ambasadorów. Potencjalni kandydaci nie muszą zdawać żadnych egzaminów. Ich wybór jest całkowicie uzależniony od stanowiska Wysokiego Przedstawiciela, który sam dokonuje wyboru na podstawie oceny kompetencji oraz rozmowy z kandydatem.

KontrowersjeW ramach raportu, przeprowadzono badania odnośnie znajomości języków obcych przez ambasadorów. Według badań poważny problem pojawia się gdy dany język w UE nie jest używany jako jeden z 23 oficjalnych. Dobitnym przykładem są ambasadorowie w Moskwie i Kijowie, którzy nie znają języka rosyjskiego i ukraińskiego.

Propozycje ambasadorów w Kijowie i Moskwie można tłumaczyć jako wynik kompromisu, który miałby polegać na tym, iż przedstawiciele krajów, które chciałyby prowadzić własną politykę w stosunku do wschodnich sąsiadów Unii nie będą jej prowadzić. Takim przykładem mogą być Niemcy. Natomiast, co warte podkreślenia, państwom „starej” Unii nie przeszkadzało, aby do krajów będących dawnymi koloniami brytyjskimi, francuskimi czy hiszpańskimi wysyłać ambasadorów z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Najwidoczniej w tym przypadku można prowadzić własną politykę.

Z powyższych przykładów widać, iż Unia Europejska nadal nie mówi jednym głosem, liczą się indywidualne interesy poszczególnych państw. Do września należy poczekać na ostateczne decyzje Catherine Ashton, natomiast cała sprawa jest co najmniej kontrowersyjna, żeby nie powiedzieć, że skandaliczna.

Źródła:
www.rp.pl
www. wyborcza.pl...

Odsłon: 3652 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unijny korpus dyplomatyczny bez naszych ambasadorów nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Szymon Szymański Szymon Szymański Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

PRACOWNIK SZKLARNIOWY PRZY KWIATACH 13.02.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Emsburen

Kierowca/operator pompy do betonu 14.02.2018 Kraj: Belgia

MECHANIK POJAZDÓW ROLNICZYCH – BELGIA, HOLANDIA 23.01.2018 Kraj: Belgia

Loans For Bad Credit 01.02.2018 Kraj: Litwa Miasto: Dallas

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu pisze: Jeżeli poszukujesz prostego i bezpiecznego oprogramowania, które umożliwi >> 29.08.2017 16:17     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:29     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Renta w Anglii – wysokość i warunki przyznania... Renta w Anglii – wysokość i warunki przyznania... Frąckowiak Barbara: Witam jestem matką 36letniej córki po operacji guza mózgu w Londynie w2013 przez...

Włochy – formalności przy... aga: A ja przy zakładaniu spółki korzystałam z pomocy Kancelarii Adwokackiej WS LEX,...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Alex: Robert napisz do mnie może ci pomóc! mmast1@ukr.net

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... ROBERT: WITAM KUPIE PRAWO JAZDY Z UKRAINY LUB CZECH BEZ ZDAWANIA I ZALICZEK INTERESUJE...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy