Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zarządzanie Cyklem Projektu (PCM) - Metodologia Struktury Logicznej

25.08.2010 Autor: Kaja Galińska[ 0 komentarzy ]
Metodologia Struktury Logicznej

Metodologia Struktury Logicznej
Źródło: Opracowanie własne

Wzór analizy interesariuszy

Wzór analizy interesariuszy
Źródło: Opracowanie własne

Wzór Drzewa Problemów

Wzór Drzewa Problemów
Źródło: Opracowanie własne

Wzór Matrycy Logicznej

Wzór Matrycy Logicznej
Źródło: Opracowanie własne

Wzór wykresu Gantta

Wzór wykresu Gantta
Źródło: Opracowanie własne

Zarządzanie Cyklem Projektu to preferowana przez Unię Europejską metodologia, która za pomocą specjalistycznych technik i narzędzi pomaga w sposób kompleksowy przygotować projekt unijny.

Jest to kontynuacja artykułu na temat metodologii PCM.

Jak już wcześniej wspomniano - każdy projekt od zrodzenia się możliwości prawnej jego realizacji, aż do oceny skutków jego wdrożenia na długo po jego zakończeniu, przechodzi sześć faz Cyklu Projektu. Tylko pierwsza z nich jest w zasadzie niezależna od potencjalnego beneficjenta, natomiast każda kolejna wymaga od niego dużego nakładu pracy oraz konsekwencji i elastyczności działań.

Główną techniką wykorzystywaną przez PCM jest Metodologia Struktury Logicznej, która pozwala w sposób rzetelny i dokładny przeanalizować problemy, zdefiniować cele, wybrać strategię działania oraz opracować szczegółowy plan realizacji przedsięwzięcia. Technika ta wykorzystuje szereg specjalistycznych narzędzi, z których głównym jest Matryca Logiczna, która umożliwia uporządkowanie informacji i przedstawienie ich w logiczny i syntetyczny sposób. Stosowanie tego narzędzia znacząco ułatwia odnajdywanie i eliminowanie wszelakich błędów i nieścisłości, jakie wkradają się podczas pierwszych analiz.

Metodologia Struktury Logicznej składa się z dwóch etapów: analiz i planowania.

Etap analiz


Za pomocą różnych technik i narzędzi dokonywana jest szczegółowa analiza bieżącej sytuacji oraz potencjalnych działań. Etap ten składa się z:
 • Analizy Interesariuszy
  To narzędzie umożliwia zidentyfikowanie wszelakich podmiotów (instytucje, firmy, organizacje, ale także grupy osób czy pojedyncze jednostki), które potencjalnie mogą mieć jakikolwiek związek z realizowanym projektem oraz określenie zarówno ich interesów i oczekiwań, jak i możliwości zaangażowania w projekt wraz z wykorzystaniem ich zasobów.
 • Analizy Problemów (Drzewo Problemów)
  Każdy projekt unijny, realizowany jest w celu wyeliminowania jakiegoś problemu. Ludzie zajmujący się profesjonalnie pozyskiwaniem funduszy i zarządzaniem projektami mówią otwarcie: Nie ma problemu = Nie ma projektu. Kluczowe jest więc jasne zdefiniowanie problemu, na który odpowiedzią mają być pozyskane środki. Analizy tej dokonuje się za pomocą drzewa problemu, które pozwala w przejrzysty sposób dokonać identyfikacji istniejącej sytuacji oraz wykazać związki przyczynowo-skutkowe występujące pomiędzy poszczególnymi problemami.
 • Analizy celów (Drzewo celów)
  Tworzy je się na zasadzie zamiany problemów wyszczególnionych w Drzewie Problemów na rozwiązania każdego z nich. Powstaje w ten sposób obraz stanu pożądanego. Narzędzie to pozwala, między innymi, dokonać hierarchii celów oraz zrewidować możliwość ich osiągnięcia w ramach danego projektu.
 • Analiza strategii
  Umożliwia porównanie różnych strategii mających zlikwidować zdefiniowane problemy w celu osiągnięcia wyznaczonych celów oraz wybrać najbardziej optymalną z nich.

Etap planowania


Można wyróżnić tutaj dwa podetapy:
 • Opracowanie wyników analizy (Matryca Logiczna).
  Matryca Logiczna jest skomplikowanym narzędziem, które umożliwia skonstruowanie projektu na zasadach spójności i logiki, przedstawienie głównych jego założeń, a także zagrożeń mu towarzyszących. Matryca składa się z czterech kolumn: logika interwencji, wskaźniki, źródła weryfikacji, założenia oraz czterech wierszy: cel główny, centralny cel projektu, wyniki oraz działania. Odczytywać można ją na dwa sposoby: logika pionowa (dotyczy celów projektu, ważnych założeń oraz możliwych problemów) oraz logika pozioma (mierzy skutki i wykorzystane zasoby projektu).
 • Planowania (Wykresy Gantta)
  Pieczołowicie zbudowana Matryca Logiczna umożliwia rozpisanie szczegółowych harmonogramów: działań oraz wykorzystania zasobów, w formie wykresów Gantta.

Projekt zamiast wniosku


Mnogość skomplikowanych technik i narzędzi pokazuje, jak trudnym zadaniem jest dokładne przygotowanie projektu. Ważne jest, aby mieć świadomość pełnego cyklu życia projektu oraz obowiązków z nim związanych. Niestety wielu beneficjentów można nazwać wnioskodawcami, a nie projektodawcami. Napisanie wniosku nie powinno być impulsywnym wypełnianiem rubryczek, ale raczej efektem wykonanej wcześniej ciężkiej pracy polegającej na dokładnym zanalizowaniu sytuacji i opracowaniu całego projektu w najmniejszych detalach. Tylko taki wniosek będzie dowodem na przedstawienie spójnej koncepcji możliwego do zrealizowania projektu.


...

Odsłon: 18187 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zarządzanie Cyklem Projektu (PCM) - Metodologia Struktury Logicznej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Kaja Galińska Kaja Galińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

monter ścian osłonowych 23.10.2020 Kraj: Holandia

OFERTA PRACY DLA POMOCNIKA W MAGAZYNIE Z OPONAMI 14.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy