Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Brytyjskie prawo a substancje psychoaktywne

17.09.2010 Autor: Agata Koim[ 0 komentarzy ]
Wiele kontrowersji w brytyjskim ustawodawstwie wzbudza kwestia regulacji prawnych dotyczących użytkowania i posiadania marihuany.

Wiele kontrowersji w brytyjskim ustawodawstwie wzbudza kwestia regulacji prawnych dotyczących użytkowania i posiadania marihuany.
Źródło: Wikimedia Commons

Unia Europejska reguluje prawnie sprawę substancji psychoaktywnych, jednak każde państwo członkowskie ma też własne ustawodawstwo w tej kwestii. Przyjrzyjmy się sytuacji prawnej w Wielkiej Brytanii.

Akty prawne


Na przestrzeni wielu lat powstawały ustawy dotyczące wykorzystania substancji psychoaktywnych. Oto kilka z nich:
  • Medicines Act (1968r.) Ustawa ta reguluje kwestie produkcji i dostarczania substancji mających medyczne zastosowanie, dzieląc środki na trzy kategorie. Pierwsza z nich obejmuje środki, które mogą być wydane tylko w aptece, wyłącznie na receptę. Druga grupa to leki dostępne tylko w aptece, do wydania których recepta nie jest konieczna. Ostatnia grupa to substancje, które można zakupić w każdym sklepie (jednak i tutaj istnieją pewne ograniczenia).
  • The Misuse of Drugs Act (1971 r.) Ustawa ta zawiera listę środków, określanych mianem "controlled substances", które są nielegalne. Akt grupuje je w trzy klasy. Klasa A to środki uważane za najbardziej niebezpieczne, zalicza się do nich: ecstasy, LSD, kokainę, grzyby halucynogenne, crack, heroinę i amfetaminę przyjmowaną dożylnie. Do klasy B wchodzą: amfetamina, marihuana, metylofenidat, kodeina. Klasa C obejmuje środki uspokajające, część przeciwbólowych, GHB i ketaminę. Dodatkowo ustawa porusza kwestię przestępstw związanych z narkotykami. Zalicza do nich: posiadanie substancji (także w celu ich rozpowszechniania), udostępnianie środków innej osobie, oferowanie substancji, handel oraz świadome udostępnianie lokalu do celów konsumpcji (tylko wybranych substancji) lub sprzedaży bądź produkcji (dotyczy wszystkich środków z listy). W wypadku udostępniania nie ma znaczenia czy korzyści były czerpane, czy też nie. Warto wspomnieć, że dokument ma wielu krytyków; podstawowym zarzutem jest nienaukowe kryterium klasyfikacji oparte na przestarzałych przypuszczeniach, a nie na realnej szkodliwości substancji i naukowej rzetelności (czego przykładem jest nieuwzględnienie substancji, takich jak tytoń czy alkohol).
  • Drugs Act (2005 r.) To dokument wprowadzający dodatkowe klauzule do wymienionego wyżej. Wprowadził on, m.in. nakaz przymusowego leczenia odwykowego w wypadku pozytywnego testu przeprowadzanego w określonych sytuacjach oraz wprowadzenie świeżej łysiczki lancetowatej u grzybów halucynogennych do klasy A. Poruszył też kwestię działań prewencyjnych.

Kary i ich egzekucja


Wymiar kary jest zależny od klasy substancji (klasa A pociąga za sobą najwyższy wymiar) oraz rodzaju popełnionego przestępstwa (za samo posiadanie nielegalnej substancji kary są zdecydowanie niższe niż w wypadku udostępniania czy produkcji).
  • Klasa A: najwyższy wymiar kary za posiadanie to 7 lat pozbawienia wolności i/lub grzywna; za dostarczanie – kara dożywocia i/lub grzywna.
  • Klasa B: za posiadanie można otrzymać karę do 5 lat pozbawienia wolności i/lub grzywnę; za udostępnianie – do 14 lat pozbawienia wolności i/lub karę grzywny.
  • Klasa C: kara za posiadanie to pozbawienie wolności do lat dwóch i/lub grzywna.
We wszystkich tych przypadkach nie ma ograniczeń co do górnej wysokości grzywny. Przestępstwa mniejszego kalibru rozpatrują sądy niższego szczebla, tzw. "magistrates courts", które mają poważne ograniczenia co co wysokości wymiaru kary. Jak podaje centrum informacyjne DrugScope, 85% wszystkich skazanych osób otrzymuje wyroki za posiadanie. Rzadko stosuje się surowe kary: zaledwie ponad 20% osób jest pozbawianych wolności (duża część z nich otrzymuje łagodniejsze wyroki), a około 75% kar finansowych nie przekracza kwoty 50 funtów. Osobną kwestią jest marihuana, za posiadanie której młode osoby na komendzie policji mogą otrzymać naganę, ostateczne ostrzeżenie lub nakaz zapłaty grzywny. Osoby dorosłe, zamiast aresztowania, mogą otrzymać naganę lub grzywnę w wysokości 80 funtów.

Substancje psychoaktywne a nauka i medycyna


"Controlled substances" mają także zastosowanie medyczne oraz są przedmiotem naukowych dociekań.Wystarczy przypomnieć chociażby słynne badania czechosłowackiego psychiatry Stanislava Grofa nad LSD-25, prowadzone w Czechosłowacji i USA. Polegały one na podaniu wielu niskich lub kilku dużych dawek LSD, w celu zbadania leczniczego wpływu halucynogenu na zaburzenia psychiczne. Wizje pacjentów, Grof korelował z procesami porodu i ewolucji. Dlatego rząd brytyjski dopuszcza produkcję i użytek controlled substances na specjalnych warunkach w zależności od grupy substancji. Wykaz 1 zawiera najściślej kontrolowane środki, które mogą być stosowane w wyjątkowych sytuacjach – głównie do celów badawczych. W tym celu należy posiadać specjalne zezwolenie ministerstwa Home Office. Do substancji tych zaliczane są: konopie, LSD, ecstasy, psyclocybina i inne. Wykaz 2 i 3 to leki o zastosowaniu medycznym, które mogą przepisywać lekarze. Są to m.in. amfetamina, dihydrokodeina, metadol, morfina. Wykaz 4 to leki uspokajające i sterydy anaboliczne (ich użytek jest legalny w celach medycznych, ale nie wolno ich przekazywać osobom trzecim). Wykaz 5 obejmuje substancje o minimalnym ryzyku nadużycia; część z nich to znane leki.

Źródła:


www.drugscope.org.uk
wikipedia.org
www.homeoffice.gov.uk


Więcej na temat badań Stanislava Grofa (zwłaszcza w perspektywie religioznawczej) można przeczytać w książce Andrzeja Szyjewskiego Etnologia religii.

...

Odsłon: 10114 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Brytyjskie prawo a substancje psychoaktywne nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Koim Agata Koim Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

produkcja okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy