Ślady polskiej kultury w Dreźnie
23.08.2010 | Autor: Stanisław Stanowski | [ 1 komentarz ] |
Polskie orły i Pogoń nad drzwiami drezdeńskiej katedry.
Źródło: S.Stanowski
Zwinger i brama, którą wieńczy królewska korona.
Źródło: S.Stanowski
Fragment starówki, w środku Frauenkirche, najwspanialsza świątynia niemieckich protestantów
Źródło: S.Stanowski
Wizerunki polskich królów: Augusta Mocnego i Augusta Sasa na mozaice przy ulicy... Augusta
Źródło: S.Stanowski
Mieszkańcy Drezna pamiętają też o pobycie Chopina w stolicy Saksonii.
Źródło: S.Stanowski
- Wybierasz się do Niemiec?
- Zarezerwuj hotel w Niemczech
- Wynajmij samochód w Niemczech
- Podobne tematy:
- Czy Twoje dziecko jest gotowe do podjęcia nauki języka polskiego?
- 18 mln Polaków mieszka za granicą
- Dzień Polaków za Granicą - Polonia świętuje 2 maja!
- Niemcy - inne artykuły:
- DAX: Brexit raczej zdołuje, niż wspomoże niemiecki indeks
- Uchodźcy nową siłą na niemieckim rynku pracy?
- Milczenie Atatürka
Drezno, jedno z najpiękniejszych miast Niemiec, każdego roku jest celem podróży 10 milionów turystów z całej Europy. Polaków zainteresować mogą m.in. obecne tu ślady naszej historii.
Za króla Sasa
Czas zacieśniania polsko – saksońskich kontaktów wiąże się z okresem największej świetności miasta, gdy na polski tron wstąpił książę – elektor Saksonii August, zwany Mocnym. Wówczas postanowił nadać Dreznu oblicze godne władcy olbrzymiego państwa. Dzięki temu powstał m.in. Zwinger – najsłynniejszy zespół architektoniczny miasta. By przypominać o swym znaczeniu, August II kazał ozdobić bramę budowli królewską koroną, polskim orłem i herbem Wettinów. Obecnie znajdują się tu liczne muzea i zbiory, w tym najwspanialsza w Europie kolekcja porcelany.
Kolejną pamiątką jest Kościół Dworski, nad którego wejściem umieszczono herb Rzeczpospolitej z czasów Augusta. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. puszka z sercem króla, którego ciało spoczywa na Wawelu. Tu także jest ołtarzyk poświęcony polskim salezjanom, zamordowanym w okresie II wojny światowej. Jedyny katolicki kościół w mieście, stał się centrum życia tamtejszej Polonii. Nieopodal, przy ul. Augusta jest 102–metrowa ceramiczna mozaika z wizerunkami wszystkich władców Saksonii. Uwagę turystów skupiają polscy królowie - August Mocny i jego syn.
Główną budowlą Nowego Rynku jest świątynia – symbol, Kościół Mariacki (Frauenkirche). W niczym nie przypomina surowych świątyń protestanckich. Kościół miał być bowiem godną odpowiedzią, na barokowy przepych kościoła Dworskiego. W ostatnich miesiącach II wojny światowej, w trakcie nalotów brytyjsko - amerykańskich został całkowicie zniszczony. Przez dziesięciolecia pozostawał pomnikiem – ruiną przeciwko wojnie. Odbudowano go dopiero w 2005 r., w dużej części dzięki ofiarności darczyńców. Wśród nich był też Polak - Marian Sobkowiak, który swoją decyzję uzasadniał wojennymi doświadczeniami – poznaniem Niemców, od których doświadczył cierpienia, ale także pomocy.
Miasto romantyków
Polskie akcenty odnajdziemy też na placu Teatralnym, gdzie znajduje się Opera Sempera. Z jej działalnością związani byli najwybitniejsi artyści Europy. Wśród nich Richard Wagner, słynny ze swych romantycznych oper, lecz także autor uwertury „Polonia”. Tu śpiewała Marcelina Sembrich – Kochańska, najsłynniejsza polska sopranistka i najwspanialszy sopran koloraturowy epoki. Swoją premierę miała też jedyna opera Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”, zarazem jedyna polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Inspiracją dla niej stała się twórczość, mieszkającego przez dziesięciolecia w stolicy Saksonii, Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Drezno – miasto kultury doceniło też talent Karola Lipińskiego – najsłynniejszego wirtuoza skrzypiec pierwszej połowy XIX wieku, który przez ponad 20 lat prowadził tu jedną z najsłynniejszych orkiestr tego okresu. Na pobliskim placu Zamkowym znajduje się pomnik Fryderyka Augusta Sprawiedliwego, z woli Napoleona pierwszego króla Saksonii i regenta Księstwa Warszawskiego. Spacerując po uliczkach starówki, spotkamy też pamiątki związane z Sobieskim, z którym Saksończycy wspólnie bronili Europy, Chopinem i jego kujawską muzą - Marią Wodzińską, czy Mickiewiczem, który w tym właśnie mieście napisał III część "Dziadów" - najsłynniejsze dzieło polskiego romantyzmu.
W odsłanianiu tajemnic miasta nad Łabą pomóc nam mogą mieszkający tu polscy przewodnicy. Łatwo ich znaleźć, wpisując do internetowej wyszukiwarki nazwę miasta (np. www.dresden-drezno.de). W gronie polskich przewodników jest m.in. Julita Czechowicz. Znawczyni Drezna uważa, że stolica Saksonii, warta jest odwiedzenia przez cały rok: Drezno jest miastem, które zachwyca swoją różnorodnością: wspaniałą architekturą, ciekawą historią i bogatymi zbiorami sztuki. Zapewnia wiele atrakcji, jak np. rejs statkiem parowym, festiwale kulturalne, rejsy rowerowe wzdłuż Łaby czy wędrówki Szlakiem Winnym. Tutaj można poczuć ducha historii, aktywnie wypocząć i dowiedzieć się czegoś więcej o zwyczajach i mentalności naszych sąsiadów.
Aga_Saksonia
2010-11-22, 14:37
Artykuł obfituje w liczne i w gruncie rzeczy interesujące informacje, jednak według mnie umacnia opinię Drezna jako miasta nudnego i nieatrakcyjnego dla młodzieży. Warto byłoby uzupełnić artykuł o polskie akcenty we współczesnym Dreźnie, więcej wspomnieć na temat muzeum Kraszewskiego, które organizuje ciekawe imprezy na różne okazje (np. w czasie nocy muzeów każdego roku imprezę w polskim autobusie przy piwie i bigosie), pokazy filmów polskich, występy polskich artystów itd. Może mniej znaczące pod względem kulturalnym, ale za to dość ciekawe mogłoby być wplecenie w artykuł pikantnej historii na temat dwóch polskich faworyt Augusta Mocnego (księżna Lubomirska oraz Maria Magdalena Bielinska, późniejsza księżna con Dönfoff.). Więcej ciekawostek można znaleźć na moim blogu www.poznajsaksonie.pl