Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Francja w cieniu żądań i oskarżeń

21.08.2010 Autor: Kaja Galińska[ 0 komentarzy ]
Nicolas Sarkozy zignorował żądania zawarte w petycji

Nicolas Sarkozy zignorował żądania zawarte w petycji
Źródło: Wikimedia Commons

Noam Chomsky był jednym z sygnatariuszy listu otwartego

Noam Chomsky był jednym z sygnatariuszy listu otwartego
Źródło: Wikimedia Commons

12 stycznia 2010, podczas trzęsienia ziemi na Haiti zginęło ponad 230 tys. ludzi, a ponad 3 mln ucierpiało w inny sposób

12 stycznia 2010, podczas trzęsienia ziemi na Haiti zginęło ponad 230 tys. ludzi, a ponad 3 mln ucierpiało w inny sposób
Źródło: Wikimedia Commons

W poniedziałek dzienniki Libération i Guardian opublikowały list otwarty wzywający prezydenta Nicolasa Sarkozy do zwrócenia Haiti wymuszonej w XIX w. opłaty za niepodległość.

Na długo przed tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi, Haiti uznawane było za jedno z najbiedniejszych i najbardziej zacofanych państw świata. Jako przyczyny tego stanu rzeczy, najczęściej podawano klęski żywiołowe oraz niestabilność polityczną. Dopiero od kilku dni głośno mówi się także o innej przyczynie - horrendalnej kwocie, jaką zażądała Francja od Haiti w zamian za uznanie niepodległości w 1825 r.

Krwawy kolonializm


Francja była jednym z największych imperiów kolonialnych czasów nowożytnych. Od 1664 r. pod jej panowaniem znalazło się także Haiti, które dzięki swoim plantacjom trzciny cukrowej zyskało nazwę Perły Karaibów i przynosiło Francji ogromne zyski.

Wielka Rewolucja Francuska była inspiracją dla Haitańczyków, którzy w 1791 r. dokonali rebelii skutkującej wieloletnią wojną zakończoną wycofaniem wojsk napoleońskich i ogłoszeniem niepodległości w 1804 r. W dwa lata później, Haiti stało się pierwszą "czarną" republiką na świecie i drugą republiką na półkuli zachodniej.

Francja nie pogodziła się jednak z utratą kolonii i wiele osób, w tym byli plantatorzy, domagało się ponownego jej podbicia. Imperium jednak nałożyło na Haiti blokadę ekonomiczną oraz zażądało wypłacenia 150 mln franków w złocie (później kwota została obniżona do 90 mln) za uznanie jego niepodległości. Kwota ta była horrendalnie wysoka i stanowiła pięciokrotność rocznego przychodu z eksportu byłej kolonii. Haiti w obawie przed kolejnym najazdem wojsk francuskich przystała na te warunki.

Przez następne 122 lata, Republika Haiti zmagała więc nie tylko z ustawicznie nawiedzającymi ją klęskami żywiołowymi, ale także długiem, który rocznie pochłaniał nawet do 80% budżetu państwa.

Pierwsze żądania


W 2003 r. rząd Haiti zwrócił się do Republiki Francuskiej o rekompensatę w wysokości 22 mld dolarów za wyłudzoną "opłatę niepodległościową". Paryż zdecydowanie odmówił wypłacenia odszkodowania oraz, jak się nieoficjalnie mówi, wsparł zamach stanu w dawnej kolonii czego skutkiem było obalenie ówczesnego rządu domagającego się rekompensaty.

W 2004 r. Jacques Chirac powołał specjalną komisję mającą zbadać historyczne stosunki obu krajów. Komisja ta pod przewodnictwem lewicowego filozofa Régisa Debray, doszła do wniosku, iż haitańskie roszczenia są bezpodstawne, zarówno w kontekście prawnym, jak i historycznym. Stoi to w pewnej sprzeczności z faktem, iż w momencie wysunięcia roszczeń francuskich, niewolnictwo było od wielu lat zakazane zarówno w prawie francuskim, jak i międzynarodowym.


List otwarty


Sprawa powróciła na pierwsze strony gazet po tym, jak 14 sierpnia pojawiła się w mediach informacja, że rząd ma zamiar stworzyć "Komitet ds. zwrotu odszkodowania wymuszonego od Haiti". Cała sprawa okazała się być nieprawdą, jednak francuski rząd zapowiedział wyciągnięcie prawnych konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ten "żart".

W dwa dni później, opublikowany został na łamach francuskiego dziennika Libération oraz brytyjskiego dziennika Guardian list otwarty, który przysłowiowo dolał oliwy do ognia publicznej debaty. List ten, podpisany przez wielu znanych i cenionych ludzi zarówno świata polityki, nauki jak i kultury (m.in. Noam Chomsky, Naomi Klein, Daniel Cohn-Bendit, Eve Joly) wzywał Nicolasa Sarkozy do zwrócenia długu, który został nałożony w sposób "ewidentnie bezprawny".

Sygnatariusze uzasadniali:
"Opłata niepodległościowa, która jest współcześnie szacowana na ponad 17 mld euro została bezprawnie nałożona na ludzi, którzy po raz drugi musieli płacić za swoją wolność, którą wywalczyli sobie w zakończonej sukcesem niewolniczej rewolcie"

Deklarowali:
"Wierzymy, iż ideały wolności, równości i braterstwa będą skuteczniej realizowane, jeśli Francja zacznie spłacać swój dług wobec Haiti, zamiast prowadzić śledztwo w sprawie tego żartu"

A także apelowali:
"W świetle pilnych potrzeb finansowych państwa otrząsającego się po niszczycielskim trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło je 12 stycznia 2010 r., nalegamy na wypłacenie Haiti, pierwszej czarnej republice, należnej jej rekompensaty"

Rzecznik ministra spraw zagranicznych Francji zapowiedział, iż żądania zawarte w liście zostaną zignorowane, gdyż Francja co roku przekazuje 25 mln dolarów pomocy Haiti, a dodatkowo po styczniowym trzęsieniu ziemi przekazała 30 mln dolarów na pomoc humanitarną oraz umorzyła współczesny dług kraju w wysokości 72 mln dolarów. W przyszłym roku planowane jest natomiast przekazanie kolejnych 420 mln dolarów dodatkowej pomocy.


...

Odsłon: 4216 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Francja w cieniu żądań i oskarżeń nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Kaja Galińska Kaja Galińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

monter okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 23.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Monter okładzin 23.10.2020 Kraj: Holandia

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy