Eurowybory w państwach członkowskich UE: Hiszpania i Portugalia
13.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Hiszpanii?
- Zarezerwuj hotel w Hiszpanii
- Wynajmij samochód w Hiszpanii
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Portugalia – najlepsza destynacja golfowa na świecie
- Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie
- Program „365 Algarve”: liczy się każdy dzień
- Hiszpania - inne artykuły:
- Polska uczestnikiem europejskiego projektu Coach4U
- Katalonia: opcja separatystyczna wygrywa wybory
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
Hiszpania i Portugalia - dwa kraje leżące na Półwyspie Iberyjskim. Czy mieszkańcy tych państw podejmą podobne decyzje przy wyborze swoich przedstawicieli do PE, czy może jednak istnieją różnice w mentalności tych dwóch narodów?
Hiszpania
Europejskie wybory w 2004 roku wygrała w Hiszpanii Partia Ludowa, zdobywając 24 mandaty i zasiadając w ławach Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. O jeden mandat mniej i drugie miejsce w wyborach zdobyła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Pracy, która weszła w skład Grupy Socjalistycznej w PE. Poza tym do Europarlamentu weszły następujące partie: Nacjonalistyczna Partia Basków, Partia Zielonych i Zjednoczona Lewica. Obecnie w brukselskich ławach parlamentarnych zasiadają tacy politycy hiszpańscy jak: Jamie Mayor Oreja, Gerardo Galeote, Alejo Vidal – Quadras, Bárbara Dürhkop Dürhkop, Inés Sender Atala, Josu Ortuondo Larrea, David Hammerstein, Willy, Meyer Pleite.
W tym roku wybory do Europarlamentu odbędą się w Hiszpanii 7 czerwca. Hiszpanie wybiorą 50 deputowanych do PE. Udział w nich wezmą m.in. Socjalistyczna Partia Wysp Kanaryjskich, Partia Ludowa, Konwergencja i Związek (z Katalonii), Nacjonalistyczna Partia Basków, Hiszpańska Socjalistyczna Partia Pracy. Czołowymi kandydatami na deputowanych do PE są: Jamie Mayor Oreja, Ramon Tremosa, Juan Fernando Lopez Aguilar.
Kampania przebiega pod znakiem kryzysu ekonomicznego, w związku z czym głównym tematem jest gospodarka. Partia Ludowa oparła swoją kampanię na sukcesach rządu byłego premiera Jose Marii Aznara, który doprowadził do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju i wprowadził walutę euro. Za jego rządów utworzono również prawie 5 milionów miejsc pracy.
Partia Socjalistyczna z kolei, głosi hasła wartości socjaldemokracji europejskiej, które pozwolą szybciej wyjść z kryzysu oraz "budować silną globalnie Europę".
Portugalia
W 2004 roku w wyborach do PE wygrała Partia Socjalistyczna, zdobywając 12 mandatów i wchodząc do Grupy Socjalistycznej w PE. Drugie miejsce i 9 mandatów zdobyła Partia Ludowa wraz z Partią Socjaldemokratyczną. Weszły one do Grupy Socjalistycznej w PE. Poza tym do Europarlamentu weszły także: Portugalska Partia Komunistyczna i Blok Lewicy.
Obecnie w ławach poselskich zasiadają m.in.: Francisco Assis, Luis Manuel Capoulas Santos, Paulo Casaca, Joäo de Deus Pinheiro, Carlom Coelho, Ilda Figueiredo, Pedro Guerreiro, Miguel Portas.
W tegorocznych europejskich wyborach parlamentarnych, które w Portugalii odbędą się 7 czerwca, Portugalczycy wybiorą 22 europosłów. Zarejestrowanych zostało 11 partii, które zgłosiły swój start w wyborach m.in.: Partia Socjalistyczna, Partia Socjaldemokratyczna, Portugalska Partia Komunistyczna, Partia Ludowa, Blok Lewicy, Nowa Partia Narodowa, Partia Ziemi, Zasłużony Ruch Społeczny, Komunistyczna Partia Pracy Portugalii, Ruch Pomocy Portugalii, Partia Ludzi. Kandydować będą Vital Moreira, Paulo Rangel, Ilda Figueiredo, Nuno Melo, Miguel Portas, Humberto Nuno De Oliveira, Pedro Quartin Garça, Carlos Gomes, Orlando Alves, Luís Filipe Guerra, Laurinda Alves.
W ostatnich latach zarówno w Hiszpanii jak i w Portugalii zwyciężały partie socjalistyczne. W tegorocznych wyborach może się to zmienić, gdyż według sondaży w Hiszpanii rośnie poparcie dla Partii Ludowej. Nic natomiast nie wskazuje na to, by w Portugalii nie wygrała partia socjalistyczna. Można to interpretować tak, że społeczeństwo hiszpańskie chce zmian, a portugalskie jest zadowolone z obecnego stanu rzeczy.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Francja
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Czechy i Słowacja