Twoja Europa - Praca i Studia za granicą, Unia Europejska

Odnawialna energia - dlaczego jest niedostępna?

04.08.2010 Autor: Mateusz Bobowski[ 4 komentarze ]
Energetyka geotermalna to jedno z odnawialnych źródeł energii, ciepło czerpie się tu z wnętrza Ziemi.

Energetyka geotermalna to jedno z odnawialnych źródeł energii, ciepło czerpie się tu z wnętrza Ziemi.
Źródło: Wikipedia.org

Biogaz pochodzi z fermentacji odpadów komunalnych, przemysłowych, ścieków i odchodów zwierzęcych.

Biogaz pochodzi z fermentacji odpadów komunalnych, przemysłowych, ścieków i odchodów zwierzęcych.
Źródło: Wikipedia.org

Energia słoneczna to jedno z najbardziej rozpowszechnionych odnawialnych źródeł energii.

Energia słoneczna to jedno z najbardziej rozpowszechnionych odnawialnych źródeł energii.
Źródło: Wikipedia.org

Energia pochodząca z odnawialnych źródeł miała do końca tego roku stanowić 7,5% całego zużycia energii w Polsce. Specjaliści już teraz wiedzą, że celu nie osiągniemy. Jednak to nie jedyne zmartwienie.

Ambitna polityka energetyczna UE


Przy wytyczaniu celów w polityce energetycznej Unia kieruje się dwoma podstawowymi założeniami. Z jednej strony mamy warunek politycznego oraz gospodarczego bezpieczeństwa, które jest gwarantowane przez prężnie działającą unijną energetykę. Z drugiej - ogromne naciski kładzie się na ekologię. Chociaż na razie inwestycja w ekologiczną energię wiąże się z dużymi wydatkami, w przyszłości okaże się o wiele bardziej opłacalna niż ta z drożejącej wciąż ropy czy gazu. Zatem to nie tylko troska o przyszłość świata, ale także o własną gospodarkę skłoniła państwa do przyjęcia na siebie zobowiązań, z którymi niemal wszystkie będą miały problemy.

Oszczędności w zużyciu energii


W 2006 roku przyjęto dyrektywę, zgodnie z którą państwa muszą zadbać o oszczędność zużycia energii finalnej w stopniu co najmniej o 9% do 2016 roku. Na rok 2010 cel pośredni w tych oszczędnościach miał wynieść 2%. Lista sposobów na „oszczędzanie prądu” jest długa: od akcji społecznych, przez wsparcie technologii energooszczędnych, po zaawansowane i skomplikowane zmiany w przemyśle. Zatem nie tylko eko-moda była przyczyną pojawienia się w telewizji i na bilbordach reklam nawołujących do gaszenia światła. Nakłanianie do wyjmowania ładowarek z kontaktów i kupowania energooszczędnych lodówek to – chociaż może to brzmieć zabawnie – element unijnej polityki.

Oczywiście nikt nie łudzi się, że zużycie energii spadnie dzięki tym oszczędnościom. Fachowcy obliczają, że do 2020 wzrośnie – i to aż o 11%. Najwięcej przyczyni się do tego transport i usługi, każde z nich będzie stanowiło po 31% tego wzrostu.

Odnawialne Źródła Energii


Najważniejszy jest jednak Plan Działań „3 x 20%” przyjęty przez Radę Europejską w 2007 roku, który
zakłada:
  • obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 20%,
  • poprawę efektywności energetycznej o 20%,
  • podniesienie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20%.
Ostatnio zrobiło się głośno na temat ostatniego z nich. Do końca czerwca tego roku państwa miały oddać Komisji Europejskiej KPD – Krajowy Plan Działania dla rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), w którym przedstawią konkretne plany mające doprowadzić do osiągnięcia obligatoryjnego celu. Tylko dwa: Dania i Holandia, oddały KPD na czas.

Nieudany plan działania


Polskie Ministerstwo Gospodarki pod koniec maja oddało KPD do opinii społecznej. Różnorakie stowarzyszenia, instytucje i organizacje takie jak IEO, SNWES, PIGEO, TEW, PSEW zajęły się wnikliwą lekturą dokumentu. Część z nich nie wydała opinii, druga część poddała KPD ostrej krytyce. PIGEO (Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej) zaopiniowała: „Zaproponowany projekt KPD przedstawia tylko zbiór istniejących przepisów i regulacji prawnych, dodatkowo zawierający w wielu miejscach błędną interpretację zapisów obowiązującej obecnie ustawy Prawo Energetyczne. Projekt KPD zawiera wprawdzie cele ilościowe dla poszczególnych sektorów i technologii OZE, nie zawiera jednak najistotniejszego: planów, działań oraz środków dla wdrożenia dyrektywy. W tym bardzo oczekiwanych usprawnień procedur administracyjno-prawnych dla prowadzenia inwestycji w OZE.” SNWES (Stowarzyszenie Niezależnych Wytwórców Energii) we wstępie do swojej opinii napisało znaczące słowa: "Lektura tego projektu wskazuje na jego całkowicie „pasywny” charakter (jest to Passive Plan, a nie Action Plan)."

Rok czasu, który dostało Ministerstwo okazał się niewystarczający i do Komisji Europejskiej trafiło tylko zawiadomienie, że KPD zostanie dostarczony do końca sierpnia. Nad projektem prowadzi się obecnie intensywne prace mające na celu doprowadzenie go do norm stawianych przez Unię oraz sprawienie, by był planem skutecznym i efektywnym.

Wysokie wymagania, małe możliwości


Energia OZE ma do 2020 stanowić 15% zużycia energii finalnej w naszym kraju. Co więcej, specjaliści już teraz alarmują, że ten próg nie pozwoli na osiągnięcie bardziej dalekosiężnych celów i alarmują, by poprzeczkę podnieść na 18%.

Cel przejściowy na rok 2010 (tzw. „indykatywny”) wynosi 7,5%. Do jego realizacji pozostało 6 miesięcy. Czy to w ogóle możliwe? Według statystyk, OZE w polskiej energetyce stanowiło w roku 2006 6,7% - to tyle samo co w roku 2001. Natomiast na koniec roku 2009 energia z odnawialnych źródeł stanowiła tylko 5,5% zamiast zakładanych 7,5%. Patrząc na te dane, trudno dopatrzyć się jakiegokolwiek wzrostu. A od przyszłego roku trzeba zacząć realizować plan KPD na rok 2020. Jeżeli podczas inspekcji za dwa lata okaże się, że realizacja planu nie idzie nam najlepiej, czekają nas odczuwalne sankcje finansowe.

Mimo wszystko realizacja założenia 15% w 2020 roku nie jest niemożliwa, a nasi europejscy partnerzy mają przed sobą zadania o wiele trudniejsze. Jednak Polska nie wyprzedza ich pod względem ani prawnym ani administracyjnym, nie należy też do krajów wyjątkowo chętnie wspierających pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Przedstawiciele branży energetycznej stają przed poważnym zadaniem pokonania barier proceduralnych, prawnych, politycznych i społecznych. Bo chociaż mogą kreślić plany wiodące Polskę ku „zielonej” przyszłości, ta wciąż pozostaje czarna.

...

0 osób lubi to

Odsłon: 1929 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Odnawialna energia - dlaczego jest niedostępna?:

Komentarz

Don Kichot

2010-08-05, 23:59

Pracując nad różnymi projektami za granicą zawsze zastanawiałem się nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania w Polsce. Najbardziej nakręcilem się na wiatraki, bo obserwując jak to się "kręci" w krajach Beneluksu wydawało się to dziecinnie prostę. A tu ściana, znaleźć odpowiedni teren to akurat najłatwiejsza część, przejść biurokratyczną machinę to już osiągniecie, koncesje na przyłączenie to prawdziwa sztuka! Do tego jeszcze można trafić na firmę Pana Santy i z Ekoenergii robi się zwyczajny koszmar, walka o terminowe wykonanie kontraktu i sprzęt który będzie działać. Katastrofa. Odradzam tego typu inwestycje wszystkim, którzy nie mają szerokich pleców w tym biznesie.
..i może tu pojawia się odpowiedź na pytanie z artykułu, czemu tak słabo w Polsce rozwijają się OZE...


Komentarz

JS | Termiczne przetwarzanie odpadów

2010-08-07, 10:25

Szanowny Panie "Don Kichot"
Przechodzę podobne męki, o jakich Pan tu pisze, lecz w OZE z termicznym przekształcaniem biomasy pochodzenia rolniczego. Otóż Z kredytu technologicznego wyprodukowałem ceramiczny piec do termokonwersji odpadów. Nowość na skalę europejską. Energia cieplna i elektryczna z odpadu- koszt GJ ok 10-13 zł. Od dwóch lat żadnego wsparcia we wdrożeniu, a kredyt trzeba spłacać. Tak jak już pisałem na innym blogu, mam w jednej z firm lokalizację, umowę dzierżawy gruntu na 10 lat, umowę na sprzedaż pary na 10 lat, zagwarantowany dochód ok. 1, 4 mln rocznie, zysk ok. 800 tys./ rok
Ale brakuje mi kasy na sfinansowanie inwestycji - tylko 2,9 mln. Przeszedłem 10 Banków i jestem po 1,5 roku na fiaskowym etapie. Ze względu, że nadzieja umiera ostatnia, mam jeszcze 2 Banki w toku, a potem umrze OZE wspierane przez tak mądre dyrektywy unijne. Pozdrawiam


Komentarz

wiolka

2010-08-18, 13:12

Hmm... firma Eko-energi stała się bardzo sławna w tej dzedzinie, czyli nieudanych inwestycji. Zamiast ułatwić życie, czyli poprawnie wykonać swoja pracę to niestety same straty bo sprzęt nie działa.


Komentarz

Snacho Panda

2010-09-02, 21:45

Jeśli chodzi o tę firmę to żadna nowośc, nie jeden inwestor zwinal kapital slyszac o wyczynach firmy p. Santy. Jesli chodzi o finansowanie to radziłbym skonsultowac sie z jedna z firm z Wielkopolski, ktora zajmuje sie wypelnianiem wniosków. Mysle, ze moga pokierowac Pana do odpowiedniej instytucji.




Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mateusz Bobowski Mateusz Bobowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Najnowsze wiadomościRSS Wiadomości z Europy

Wielka Brytania: W Bristolu pojawi się lokalna waluta Gospodarka Nowość Wielka Brytania: W Bristolu pojawi się lokalna waluta

Jubileusz rządów Elżbiety II - to już 60 lat!

Europa żegna Szymborską

Małżeństwo z rozsądku - Chorwacja nowym członkiem UE

Pomór krów na Białorusi

Grecja: Venizelos nie zgadza się na kontrolę budżetu

więcej wiadomości z Europy >>

- Wiadomości z Europy na Cafe News

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Projektant kolejowy (Litwa) 08.02.2012 Kraj: Litwa

Brygadzisty - team leader 01.02.2012 Kraj: Holandia Miasto: Den Bsoch

Senior Upholsterer 06.02.2012 Kraj: Wielka Brytania Miasto: Scuthrope

Pracownik produkcji – branża spożywcza 01.02.2012 Kraj: Holandia Miasto: Nijmegen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

Prawo zamówień publicznych dla Zamawiających od A do Z Organizator: Edukey 27.02.2012 Łódź

Praktyczne zastosowanie komputera i aplikacji biurowych w codziennej pracy Organizator: Edukey 13.02.2012 Łódź

Social media i ePR - promocja firm i instytucji w Internecie Organizator: Edukey 10.02.2012 Łódź

Kontrola zarządcza w jednostce sektora finansów publicznych Organizator: Edukey 07.03.2012 Łódź

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Grupy - najnowsze dyskusje

Ogłoszenia wszelkiekurs masazu na krzesle (firmowy) warszawa krakow wroclaw poznan szczecin gdansk kurs masaz tajski warszawa kursy masazu tajskiego pisze: kurs masazu na krzesle rowniez krakow 22.3 400zl/ 2 osoby 700 >> 08.02.2012 00:00     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiekurs masaz tajski indonezyjski tajskimi stemplami ziolowymi tajskiego masazu kurs masaz tajski warszawa kursy masazu tajskiego pisze: Masaz wykonywany na krzesle do masazu, ale z braku takiego mozna go dostosowac do >> 01.02.2012 19:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieGdzie Załatwisz Wszelkie Formalności Przed Wyjazdem do Anglii. pisze: Możesz sprawdzić na stronie gmandk.pl, zajmują się wszystkimi sprawami w Anglii >> 01.02.2012 17:57     Ogłoszenia wszelkie

Dobre praktykiWizy do Arabii Saudyjskiej Zbigniew Sokołowski pisze: Jak podkreślają eksperci nadal istnieją szerokie możliwości pogłębiania unijno-saudyjskiej >> 09.01.2012 09:54     Dobre praktyki

Dobre praktykiII Międzynarodowa Konferencja Antykorupcyjna Zbigniew Sokołowski pisze: 9 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Korupcji. Z tej okazji >> 08.12.2011 13:26     Dobre praktyki

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego! Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego! bogdan: No Luksemburg nie dziwne, że uczy francuskiego bo to jest język, którym się...

Nauka języka przed Erasmusem –... CacejallY: A package of aero-style icons for Windows 8 is a perfect choice for busy developers....

200 lat Fryderyka Chopina Coreunumn: lC gucci bags fV http://hermesbags131.blogtrue.com/article/685807/handbags-with-the-gucci-bags-just-one-youre...

200 lat Fryderyka Chopina boolevomiarie: cPP hermes belt men rMW http://twittertube.info/hermes-belt-maximize-return.html...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Wrocław, Polska, 09.02.2012 - 30.11.-1
FOREIGN BEGGARS

Bytom, Polska, 12.02.2012 - 12.02.2012
Koncert Carrantuohill & Jazz (Ścierański, Maseli, Czech)

Wrocław, Polska, 03.03.2012 - 03.03.2012
Projekt Volodia i Mirosław Baka „Nowe Brzmienie Wysockiego”

Wyszków, Polska, 22.07.2012 - 25.07.2010
Rozliczanie projektów współfinansowywanych z Funduszy UE - szkolenia unijne

więcej wydarzeń >>

-