Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wydłużony wiek emerytalny w Europie - jak długo mamy pracować?

28.07.2010 [ 0 komentarzy ]
„Złota jesień” jest prawem każdego pracującego człowieka w państwie demokratycznym.

„Złota jesień” jest prawem każdego pracującego człowieka w państwie demokratycznym.
Źródło: www.rgbstock.com

Bruksela mówi o wydłużeniu wieku emerytalnego do 70 lat. W tym samym momencie eksperci z Polski alarmują, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata jest w naszym kraju niepokojąco niski.

Późne emerytury w Unii Europejskiej


Komisja Europejska dąży do rozwiązania, które automatycznie dostosuje system emerytalny danego państwa do sytuacji demograficznej. Przesuwając granicę wieku emerytalnego do 70 lat, liczy na zwiększenie wskaźnika osób aktywnych zawodowo przy jednoczesnym odciążeniu budżetu państw, poprzez zmniejszenie ilości ludzi korzystającej z różnego rodzaju świadczeń. Jest to jedno z działań mających na celu ustabilizowanie systemu finansowego unii.

Jednak Bruksela jest ostrożna w swoich zaleceniach. „Świadczenia emerytalne to jedna z kwestii, w którą Unia nie powinna ingerować, nawet jeżeli w grę wchodzi rynek wewnętrzny czy zapobieganie dyskryminacji w pracy”, pisze francuski „Le Figaro”. Propozycje te są jednak niepopularne, zwłaszcza w krajach, których obywatele uważają, że „złota jesień” jest prawem każdego pracującego człowieka w państwie demokratycznym.

Wczesne emerytury za 20 mld złotych


W Polsce rozgorzały dyskusje na temat systemu emerytalnego po opublikowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” artykule, w którym specjaliści informują, że zbyt wczesne emerytury kosztują nasze państwo 20 mld złotych rocznie. Oblicza się, że wskaźnik zatrudnienia w wieku 55-64 lata wynosi w Polsce 32%, podczas gdy w Szwecji - 70%, w całej Unii Europejskiej – 46%. Policjanci, żołnierze, prokuratorzy, sędziowie, profesorowie i notariusze, gdy osiągną określony wiek, zgodnie z prawnymi regulacjami, często muszą odejść na emeryturę.

Przeciwnicy tej sytuacji, nazywają polskie prawo „absurdalnym” argumentując, że osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego, często chcą pracować, jednak prawo im to uniemożliwia. Natomiast z punktu widzenia skarbu państwa, sytuacja ta, to strata podwójna. Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, była minister pracy, podkreśla, że osoby na świadczeniach nie płacą podatków ani składek do ZUS i NFZ.

Emerytura albo bezrobocie


Wśród opinii publicznej pojawiły się głosy sprzeciwu. Ludzie odchodzący na emeryturę zwalniają miejsca pracy młodej kadrze z potencjałem, a wydłużanie wieku emerytalnego nie utworzy nowych miejsc pracy. Na forach internetowych pojawiają się głosy, że utrzymanie emeryta nie kosztuje państwa więcej, niż absolwenta szkoły wyższej na bezrobociu.

W latach 1980-2001 w Hiszpanii stosowano obowiązkowe przejście na emeryturę w wieku 69 lat, by walczyć z bezrobociem, gdy sytuacja uległa poprawie, regulacje te zmieniono.

W Szwecji wskaźnik pracujących w wieku 55-64 jest najwyższy. Szwecja ma system emerytalny opłacany bezpośrednio z podatków, nie zaś z odrębnych funduszy. Bardzo rozwinięte związki zawodowe chronią praw pracowników, a jednym z przyjętych zwyczajów głosi, że w pierwszej kolejności zwalnia się pracownika o najmniejszym stażu.
Absurdalne prawo czy niechęć do pracy?

„To prawda, że zwalnia się ludzi, którzy mogą i chcą pracować” – pisze jeden z internautów – „ale nie zapominajmy, że wielu ludzi po przepracowaniu 35 lat, nie może się doczekać emerytury”.

Mimo iż w wielu grupach zawodowych pracodawca ma prawo wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, ze względu na osiągniecie wieku emerytalnego, to jeżeli nie umotywuje wypowiedzenia w sposób, który przedstawi pracownika jako niezdolnego do pracy – ten może złożyć odwołanie do sądu pracy zarzucając pracodawcy „dyskryminowanie ze względu na wiek” i ma dużą szanse wygrać.

Chociaż, jak pisze portal wnp.pl, umowa z profesorami na uczelniach wyższych jest rozwiązywana automatycznie po ukończeniu 70 roku życia, prawie 30% profesorów zatrudnionych na uczelniach wyższych przekroczyło ten wiek i aż 48% profesorów PAN.
W powyższym świetle, często pada pytanie: „Na ile możliwość pracy ograniczają przepisy, na ile własne chęci?”

Emerytury niezależne od wieku


Z sondażu instytutu Homo Homini przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że 70% Polaków chce mieć prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek po 35 czy 40 latach pracy, a 72% zdecydowanie nie zgadza się na obniżenie świadczeń emerytalnych w celu ratowania budżetu.

W ubiegły czwartek do Sejmu trafił projekt OPZZ (Ogólnego Porozumienia Związków Zawodowych), mający wprowadzić zmiany w ustawie, dając możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek – kobietom po 35 latach pracy i mężczyznom po 40 latach. Klub PO zaopiniował go negatywnie, opozycja natomiast stwierdziła, że warto nad projektem popracować. Rada ministrów uznała, że przepisy proponowane przez projekt naruszają spójność systemu emerytalnego oraz nie są zgodne z reformą emerytalną z 1999 r., ponadto takie przepisy sprzyjałyby skróceniu aktywności zawodowej Polaków.

...

Odsłon: 12244 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wydłużony wiek emerytalny w Europie - jak długo mamy pracować? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 14.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wiesbaden

Fizjoterapeuta 31.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Aitrang

Pracownik produkcji (k/m) – Dla par i singli! 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 26.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Kempten

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy