Eurowybory w państwach członkowskich UE: Skandynawia
12.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Danii?
- Zarezerwuj hotel w Danii
- Wynajmij samochód w Danii
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Wyjedź na bezpłatny kurs wakacyjny za granicą!
- Kandydaci do europarlamentu debatowali o sytuacji na Ukrainie
- Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy po raz trzeci wybiorą europosłów
- Dania - inne artykuły:
- Dania najszczęśliwszym krajem na świecie
- Ponadprzeciętne zarobki dzięki językom skandynawskim
- Sześć europejskich krajów przystąpi w tym roku do wyborów
Skandynawia to specyficzny region Europy. Nie tylko pod względem klimatu, ale przede wszystkim z uwagi na prowadzony tam tryb życia i szeroki zakres praw socjalnych obywateli. Wybory europejskie nie wzbudzają w państwach tego regionu takich emocji, jak w innych krajach europejskich. Ale nie oznacza to, że są tam całkowicie lekceważone.
Dania
Ostatnie wybory europejskie, które odbyły się w 2004 roku wygrała w Danii Partia Socjaldemokratów, zdobywając pięć mandatów i zasiadając w ławach Grupy Socjalistycznej w PE. Drugie miejsce z czterema mandatami zajęła Partia Liberalna, która zasiliła szeregi Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Poza tym, do PE weszli także przedstawiciele następujących partii: Partia Konserwatywna, Socjalistyczna Partia Ludowa, Duńska Partia Ludowa. Obecnie w Europarlamencie zasiadają tacy politycy duńscy jak: Ole Christensen, Dan Jørgensen, Poul Nyrup Rassmusen, Karin Riis – Jørgensen, Johannes Lebech.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Danii 7 czerwca 2009 roku. Swoich kandydatów do Europarlamentu wystawią następujące partie: Socjaldemokracja, Partia Liberalna, Konserwatywna Partia Ludowa, Ruch czerwcowy, Socjalistyczna Partia Ludowa, Duńska Partia Ludowa, Partia Socjalno-liberalna oraz Ruch Ludowy przeciwko UE.W wyborach nie wezmą udziału, podobnie jak w 2004 roku, chadecy. Duńczycy wybiorą 13 posłów do PE.
Tego samego dnia co wybory do PE, odbędzie się w Danii referendum w sprawie zmiany Duńskiego Aktu Sukcesyjnego, w kwestii dziedziczenia duńskiego tronu.
Szwecja
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrała w Szwecji Partia Liberalno-Konserwatywna, zdobywając sześć mandatów i wchodząc do Grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce zajęła Socjaldemokratyczna Partia Pracy. Poza tym do Europarlamentu weszły także następujące partie: Liberalna Partia Ludowa, Partia Centrum, Partia Kobiet, Lista Czerwcowa i Partia Lewicy.
Obecnie deputowanymi do PE są tacy szwedzcy politycy jak: Gunnar Hökmark,Charlotte Cederschiold, Jan Andersson, Göran Färm, Anna Hedh, Lena Ek, Carl Schlyter, Eva-Brit Svensson, Hélène Goudin.
7 czerwca 2009 roku Szwedzi wybiorą 18 posłów do Europarlamentu. W wyborach startować będą kandydaci reprezentujący następujące partie: Partia Socjaldemokratyczna, Partia Liberalno-Konserwatywna, Partia Centrum, Liberalna Partia Ludowa, Chrześcijańscy Demokraci, Partia Lewica, Zieloni, Lista Czerwcowa, Partia Piratów.
Finlandia
W 2004 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrała w Finlandii Partia Centrum, zdobywając pięć mandatów i wchodząc do Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Drugie miejsce zajęła Partia Koalicji Narodowej, zdobywając cztery mandaty i zasiadając w ławach Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Poza tym do Europarlamentu weszły także Fińska Partia Socjaldemokratyczna, Liga Zielonych oraz Fińska Partia Ekosocjalistyczna.
Obecnie w ławach parlamentarnych w Brukseli zasiadają m.in: Ville Itälä, Eija – Riitta Korhola, Lasse Lehtinen, Riitta Myller, Henryk Lax, Kyösti Virrankoski, Satu Hassi, Esko Seppänen.
Finowie pójdą do urn 7 czerwca 2009 roku i wybiorą 13 deputowanych do PE. Wśród kandydatów znajdują się m.in.: Markku Henneken, Teppo Honkasalo, Mirjaleena Isoaho, Simo Jansson, Heikki Autto, Ville Itälä, Pia Kauma, Heikki Kauppi, Terttu Savola, Tauno O. Mehtälä, Kike Elomaa.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Francja
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja