Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prezydencja Polski w Radzie UE– znamy wstępne priorytety

22.07.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 5 komentarzy ]
Polska prezydencja w Radzie UE rozpocznie się w lipcu 2011r.

Polska prezydencja w Radzie UE rozpocznie się w lipcu 2011r.
Źródło: WikipediaCommons

Za sprawy priorytetowe uznano m.in. stosunki ze Wschodem, wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE czy wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy.

Polska prezydencja w Radzie UE


Rada ministrów zatwierdziła wstępnie priorytety dla polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej 21 lipca. Mimo, że okres prezydencji Polski rozpoczyna się dopiero w lipcu 2011 roku to już teraz należy ustalić jakie ważne sprawy należy poruszyć z punktu widzenia UE i jakie będą priorytety naszego kraju. Wpływ na ostateczny kształt polskiej prezydencji z pewnością będą miały wydarzenia bezpośrednio ją poprzedzające. Dlatego też priorytetowe dziś zagadnienia mogą jeszcze ewaluować zależnie od sytuacji międzynarodowej.
Rządowy dokument wymienia następujące zadania dla naszego przewodnictwa w Radzie UE (dane ze strony www.premier.gov.pl):

Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020


Negocjacje unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą kluczowym czynnikiem stanowiącym o sukcesie polskiego przewodnictwa. Na czas polskiej prezydencji przypadnie etap dogłębnej analizy propozycji Komisji Europejskiej i identyfikacji głównych zagadnień negocjacyjnych. Rozmowy na ten temat rozpoczną się w połowie 2011 r. i będą trwały do drugiej połowy 2012 r.

Stosunki ze Wschodem


Wspólnie z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Polska będzie promować tematykę powiązaną z polityką wschodnią. W relacjach z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim polska Prezydencja będzie dążyć do zawierania umów stowarzyszeniowych, tworzenia stref wolnego handlu z UE, dokonania postępu w liberalizacji wizowej i handlowej oraz zintensyfikowania współpracy gospodarczej.

Rynek wewnętrzny


W dobie kryzysu Unia szuka wzrostu gospodarczego - polska Prezydencja będzie postulować wzmocnienie rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w którym tkwi niewykorzystany potencjał dla wzrostu unijnej gospodarki. Rozwijanie rynku wewnętrznego UE to kontynuowanie działań na rzecz swobodnego przepływu towarów, osób, usług i kapitału. Polskie działania będą się koncentrować m.in. na rozpoczęciu dyskusji nad pogłębianiem liberalizacji usług na rynku wewnętrznym, regulacjach dotyczących sektora finansowego lub znoszeniu barier w handlu.

Wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej


Polska proponuje pogłębioną dyskusję na temat nowych rozwiązań legislacyjnych i pozalegislacyjnych, które pozwolą zachować konkurencyjność europejskiego sektora energetycznego. Na forum Rady i Komisji Europejskiej odbędzie się debata na temat obecnych rozwiązań i nowych kierunków działania Unii Europejskiej w obszarze rynku energii. Chcemy wypracować, w oparciu o nowe zapisy Traktatu Lizbońskiego, mechanizmy prowadzenia solidarnej i konkurencyjnej zewnętrznej polityki energetycznej.

Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony


Wspólnie z Wysokim Przedstawicielem Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, polska Prezydencja będzie dążyć do podniesienia sprawności UE w sferze zarządzania kryzysowego, pogłębienia współpracy państw członkowskich w dziedzinie obronności oraz zapewnienia partnerstwa z NATO.

Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy


Inteligentny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost gospodarczy będzie możliwy jedynie przez pełne wykorzystanie wszystkich możliwości społeczno-gospodarczych, jakie tkwią w poszczególnych państwach członkowskich. Dzięki temu będzie możliwe zapewnienie dalszej spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej Unii Europejskiej. Polska Prezydencja chce wypełnić tę lukę poprzez podjęcie tematu kapitału intelektualnego na forum Unii Europejskiej.

Prezydencja wspólnie z Danią i Cyprem


Realizacja powyższych priorytetów wymaga ścisłej współpracy z Danią i Cyprem, które będą sprawowały swoje prezydencję zaraz po Polsce. Konsultacje w sprawie wspólnego programu trzech krajów odbywają się na poziomie rządowym. Ich końcowy wynik poznamy zapewne w czerwcu 2011 r. W okresie polskiej prezydencji organizowane będą również ważne wydarzenia społeczno-ekonomiczne jak np. Europejski Rok Wolontariatu, Europejski Kongres Kultury, Forum Rynku Wewnętrznego. Bardzo możliwe, że właśnie w drugiej połowie 2011r. nastąpi także podpisanie Traktatu Akcesyjnego z Chorwacją.

Na podstawie: www.premier.gov.pl

...

Odsłon: 7869 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Prezydencja Polski w Radzie UE– znamy wstępne priorytety :

Komentarz

owa-ll

2011-06-11, 09:53

jeszcze wiecej informacji na temat Polskiej Prezydencji znajdziemy pod adresem www.culture.p


Komentarz

julisia

2011-06-21, 17:40

to musi być wyjątkowy czas, zapraszam na stronę www.culture.pl gdzie znajduje się program całej prezydencji.


Komentarz

adir

2011-09-29, 18:34

ja moge polecic rowniez http://kulturaviva.pl/pl/strona-glowna/
duzo wywiadow, koncertow audiobookow i cala masa kultury polskiej :)


Komentarz

anna 333

2011-09-30, 15:51

strony culturepl i kulturaviva.pl są ze sobą nieco powiązane, jedna poleca drugą, mi osobiście bardziej przypadła do gustu kulturaviva, warto zajrzeć.


Komentarz

cynka

2011-09-30, 16:41

mi chyba tez, a to dlatego ze prezydencja malo sie interesuje. bardziej wole wywiady, a na kulturavivie jest ich sporoPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii KdXmLPzfMISlja: PKnuisQHVhLJX

W centrum Polski głośno o biotechnologii... mzyZCXRgOTbpkcIe: HlJNcSmRYQu

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... eIvBDEhjywdt: qaSDsiJkpMT

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... oLfQUVisW: DSnMhxWlsRH

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy