Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Aborcja w Hiszpanii legalna już dla szesnastolatek

23.07.2010 Autor: Agnieszka Górecka[ 1 komentarz ]
Przeciwko nowemu prawu aborcyjnemu toczą się demonstracje w Madrycie. Prawo do aborcji w Hiszpanii bez podania powodu budzi wiele kontrowersji.

Przeciwko nowemu prawu aborcyjnemu toczą się demonstracje w Madrycie. Prawo do aborcji w Hiszpanii bez podania powodu budzi wiele kontrowersji.
Źródło: WikipediaCommons

Nowe prawo dotyczące aborcji w Hiszpanii wywołało wiele kontrowersji. Od 5 lipca ciążę mogą usunąć wszystkie kobiety od 16 roku życia, bez konieczności podawania powodów.

Nowe prawo aborcyjne


Według nowych przepisów w Hiszpanii ciąża może być przerwana bez podania powodów do 14. tygodnia i to już przez 16-latki. W przypadku zagrożenia dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety – aborcji można dokonać do 22. tygodnia, a w przypadku zagrożenia życia lub nieuleczalnej choroby płodu - bez ograniczeń.

Aborcja w Hiszpanii - kontrowersje


Najwięcej kontrowersji budzi fakt, że ciążę będą mogły usunąć nawet osoby niepełnoletnie, bez podania przyczyny i bez zgody rodziców. Wprawdzie powinny poinformować przynajmniej jednego z opiekunów o swojej decyzji, ale nie muszą tego robić, kiedy taka wiadomość prowadziłaby do poważnego konfliktu lub groziłaby przemocą w rodzinie.
Wątpliwości budzi także zapis o możliwości dokonania aborcji do 22. tygodnia w przypadku zagrożeniu zdrowia psychicznego kobiety – to wieloznaczne pojecie było podawane jako powód do przerwania ciąży w aż 96% przypadków w 2008 roku.

Drastyczne zmiany w prawie aborcyjnym


Aborcja, z czynu uważanego za przestępczy i dozwolonego jedynie w szczególnych okolicznościach, przekształciła się w nowe prawo. Według ustawy obowiązującej od roku 1985 aż do 5 lipca 2010 aborcji można było dokonać tylko do 12. tygodnia ciąży wyłącznie w trzech przypadkach: gdy była ona efektem gwałtu, zagrażała zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu kobiety lub gdy stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie płodu. Nawet przy tak restrykcyjnym prawie (podobnym do obowiązującego obecnie w Polsce) szacuje się, że w czasie obowiązywania ustawy w Hiszpanii dokonano aż 1.300.000 takich zabiegów.

Protesty przeciw aborcji


Jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie została ona silnie oprotestowana. Ostrej krytyce poddano rządzącą partię socjalistyczną z premierem José Zapatero na czele. 3 lipca przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie przeciwko nowemu prawu protestowali przedstawiciele ponad 50 organizacji antyaborcyjnych. Podczas tego wydarzenia uwagę zwrócił ogromny, długi na 60 metrów szyld, odwołujący się do artykułu 15. hiszpańskiej Konstytucji: "Wszyscy mają prawo do życia".

Prawo do życia


Mimo starań opozycji, Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o zawieszenie nowej ustawy do czasu ustalenia jej zgodności z Konstytucją. Burzliwa debata na hiszpańskiej scenie politycznej wciąż trwa. Zwolennicy argumentują, że prawo do aborcji jest prawem kobiety oraz że podobne do hiszpańskiego ustawodawstwo w tym zakresie obowiązuje także w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Przeciwnicy uznają, że nowa ustawa narusza podstawowe prawo do życia dzieci nienarodzonych. Ponadto większość społeczeństwa sprzeciwia się zapisowi o możliwości usunięcia ciąży przez małoletnią osobę bez wiedzy rodziców. Jedni i drudzy czekają na orzeczenie Trybunału w sprawie konstytucyjności ustawy – ale z pewnością nawet taki wyrok nie zakończy poważnych sporów.

...

Odsłon: 3802 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Aborcja w Hiszpanii legalna już dla szesnastolatek:

Komentarz

Olo

2010-07-29, 07:41

A corridy w Katalonii zakazali. Komunistyczne przygłupy.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Górecka Agnieszka Górecka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu księgowości - Niemcy 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren (Ems)

Fizjoterapeuta 20.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Manching

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QlyIWAnZq: dpEnAUiG

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... YtkwIeXsyLixlEG: nmcuTSiwWv

W centrum Polski głośno o biotechnologii... ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy