Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej [wywiad]

16.07.2010 Autor: Monika Witoń[ 0 komentarzy ]
Ekonomia społeczna przedziwdziała społecznemu wykluczeniu

Ekonomia społeczna przedziwdziała społecznemu wykluczeniu
Źródło: Wikimedia Commons

Organizacje pozarządowe mogą w ramach InQbatora liczyć na wsparcie w prowadzeniu księgowości

Organizacje pozarządowe mogą w ramach InQbatora liczyć na wsparcie w prowadzeniu księgowości
Źródło: Wikimedia Commons

W projekcie mogą wziąć udział organizacje zarejestrowane na Lubelszczyźnie

W projekcie mogą wziąć udział organizacje zarejestrowane na Lubelszczyźnie
Źródło: Wikimedia Commons

Rozmowa z Katarzyną Ułanowicz - specjalistką ds. informacji Lubelskiego InQubatora Ekonomii Społecznej projektu współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

L-IES – Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej działa w oparciu o zasady ekonomii społecznej. Czym dokładnie jest ekonomia społeczna i w oparciu o jakie zasady działa?

Pojęcie ekonomii społecznej może wydawać się wewnętrznie sprzeczne. Jednakże, jak się bliżej przyjrzymy, to okazuje się że pojęcia „ekonomia” i „społeczny” mogą się fajnie ze sobą łączyć. Jak? Poprzez przekazywanie zarobionych środków na cele społeczne. Załóżmy, że jesteśmy fundatorem i chcemy działać na rzecz społeczeństwa, np. osób niepełnosprawnych, skąd wziąć środki finansowe na taką działalność? Możemy liczyć na sponsorów, albo też możemy sami zarobić niezbędne środki. Jeżeli wszystkie zarobione pieniądze przekazujemy na nasz statutowy cel społeczny, to działamy na płaszczyźnie ekonomii społecznej. W ten sposób ekonomia społeczna przeciwdziała negatywnym zjawiskom społecznym, tj. wykluczeniu społecznemu.

Ekonomia społeczna działa w oparciu o zasady partycypacji, samorządności oraz solidarności. Odzwierciedleniem powyższych zasad jest udzielanie wsparcia tym osobom, które ze względu na swoje niekorzystne położenie, nie są w stanie w pełni samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Dlaczego podejmowanie inicjatyw społecznych jest obecnie tak ważne dla Lubelszczyzny?


Wszelkie inicjatywy podejmowane na płaszczyźnie społecznej, zarówno przez jednostki publiczne, jak i podmioty prywatne, mają na celu przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym. Jednakże, często następuje spore nawarstwienie problemów, ponieważ bardzo często jeden problem jest zaczątkiem następnego. W takich sytuacjach, zarówno pomoc sektora publicznego i prywatnego staje się niewystarczająca, chociażby ze względu na ograniczoną liczbę środków finansowych, czy też brak wystarczającej liczby personelu. W tym miejscu do akcji wkraczają podmioty ekonomii społecznej, które w zdecydowany sposób wypełniają tę lukę. Stanowią one swoisty pomost między sektorem prywatnym i publicznym, dlatego też podejmują inicjatywy społeczne, tam gdzie działania publiczne są niewystarczające.

Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej powstał po to, aby zapewnić wsparcie instytucjom działającym w obszarze III sektora. Do jakich podmiotów skierowana jest Państwa oferta?

Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej skierowany jest do instytucji ekonomii społecznej. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Są to wszystkie podmioty podejmujące działalność społeczną, w tym także te należące do III sektora (np. fundacje, stowarzyszenia). Głównymi podmiotami ekonomii społecznej są spółdzielnie socjalne, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, KISy, CISy. Należy pamiętać, iż aby dany podmiot zaliczyć do instytucji ekonomii społecznej musi mieć m.in. działalność zorientowaną na cel społeczny, oraz istnienie choćby nielicznego płatnego personelu. Ponadto, instytucje ekonomii społecznej mogą prowadzić działalność zarobkową, przy czym wszystkie środki, przeznaczają na realizację celów statutowych. Innym słowem na realizację inicjatyw społecznych.

Projekt zapewnia także wsparcie osobom indywidualnym, które myślą o założeniu własnej instytucji, ale nie wiedzą jak dokładnie jak się do tego zabrać. My pomożemy im we wszystkim "od A do Z". Co więcej, podmioty indywidualne mogą wziąć udział w cyklu szkoleń. Nowo nabyte umiejętności będą mogli wykorzystać w swojej działalności.

Jakie wsparcie InQubator zapewnia organizacjom, które będą brały udział w organizowanych przez Państwa projekcie?

Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej zapewnia kompleksowe wsparcie młodym instytucjom funkcjonującym na terenie województwa lubelskiego. Na przedsięwzięcie składają się dwa działania, tj. Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej oraz Akademia Umiejętności IES, czyli cykl szkoleń. Są one w pełni kompatybilne i dostosowane do potrzeb uczestników.

Nowopowstałe organizacje zmagają się z licznymi problemami natury organizacyjnej czy finansowej. Niejednokrotnie, nie posiadają oni także własnego biura, co w znacznym stopniu utrudnia prowadzenie działalności społecznej.

Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej wychodzi naprzeciw właśnie tym instytucjom, poprzez zapewnienie im wszechstronnego doradztwa oraz udostępnienie przestrzeni biurowej na realizację celów statutowych uczestników projektu. Każdy z uczestników otrzyma od nas stronę internetową oraz szansę na otrzymanie nagrody grantowej do 9 000 zł na realizację mini projektów w praktyce.

Akademia Umiejętności IES skierowana jest do osób zainteresowanych działalnością na płaszczyźnie ekonomii społecznej oraz podejmujących działalność społecznikowską. Każdy, kto jest zainteresowany podnoszeniem wiedzy z zakresu prawa regulującego obszar ES, partnerstwa, PR i komunikacji w podmiotach ekonomii społecznej oraz fundrasingu, może zgłosić się do udziału w projekcie.

Oczywiście to nie są wszystkie korzyści skorzystania naszego z Lubelskiego InQubatora Ekonomii Społecznej, a udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

W jaki sposób będzie przebiegała rekrutacja uczestników projektu i gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat działalności Lubelskiego InQubatora Ekonomii Społecznej?

W przypadku instytucji rekrutacja jest w fazie końcowej. Jednakże, nadal można zgłaszać się do nas. Ale trzeba się pospieszyć, ponieważ ruszamy od sierpnia. Aby instytucja mogła wziąć udział w projekcie, musi bezwarunkowo prowadzić działalność na terenie województwa lubelskiego oraz być w okresie 4 lat od rejestracji w KRS. W związku z tym, iż chcemy udzielić wsparcia najsłabszym podmiotom, dodatkowymi kryteriami jest brak biura, brak strony WWW, brak adresu e-mail.

Natomiast, w przypadku osób indywidualnych zgłaszających na szkolenia nabór nadal trwa. W związku z tym, iż zostaną utworzone dwie grupy na każdy moduł szkoleniowy, są jeszcze wolne miejsca. Ale uwaga, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dziękuję za rozmowę.


Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie internetowej inqbator-ngo.eu oraz w Biurze Projektu pod adresem: „Galeria Parada” ul. Nałęczowska 30 lok. 18 w Lublinie.

Projekt „L-IES – Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

...

Odsłon: 3839 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Lubelski InQubator Ekonomii Społecznej [wywiad] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Monika Witoń Monika Witoń Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów na święta! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) /Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy