Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rzeźby z piasku 2010 w Gdańsku

11.07.2010 Autor: Maciej Gach[ 0 komentarzy ]
Baner reklamujący wystawę

Baner reklamujący wystawę
Źródło: Maciej Gach

Bałtycki łańcuch

Bałtycki łańcuch
Źródło: Maciej Gach

Jan Paweł II z przedstawiecielami innych religii

Jan Paweł II z przedstawiecielami innych religii
Źródło: Maciej Gach

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa
Źródło: Maciej Gach

Lech Wałęsa oraz wybitne postacie walki o wolność

Lech Wałęsa oraz wybitne postacie walki o wolność
Źródło: Maciej Gach

Na plaży w Gdańsku, po raz kolejny mieszkańcy i turyści mogą delektować się rzeźbami wykonanymi z piasku. Tegorocznym przesłaniem galerii piaskowej jest "Solidarność Narodów".

Od 2007 roku tradycją stały na okres wakacji budowane na plaży w Gdańsku, rzeźby wykonane z piasku. Prezentują one miejsca, postaci, wydarzenia związane z Gdańskiem.

Piaskowa galeria cieszy się niezwykłą popularnością wśród osób, które nie tylko chcą chłonąć jod, promienie słoneczne, ale także poznać historię Gdańska i ciekawostki związane z tym miastem. Rzeźby wykonują nie tylko rodzimi artyści, ale także z wielu zakątków świata między innymi z Czech, Hiszpanii, Mongolii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch.

Krótka historia wystaw


Pierwsza tego typu wystawa odbyła się na Gdańskich Stogach i nosiła nazwę Piaskowe Lwy 2007, a największy piaskowy król zwierząt miał 8 metrów wysokości. Warto dodać, że Lwy są strażnikami gdańskiego Herbu Wielkiego i opiekunami Gdańska, jego mieszkańców oraz gości. Zresztą figura lwa towarzyszy od początku powstania tej sezonowej imprezy.

W 2008 roku wystawa nosiła nazwę II Międzynarodowego Gdańskiego Pleneru Rzeźby z Piasku Wielcy Gdańszczanie i odbyła się tym razem na plaży w Gdańsku-Jelitkowie. Rzeźby były wykonane na ponad trzy metry i przedstawiały wybitne osobistości historyczne miasta Gdańska, jak choćby Daniela Gabriela Fahrenheita (wynalazca termometru rtęciowego), astronoma Jana Heweliusza, filozofa Arthura Schopenhauera, literackiego noblistę Guentera Grassa czy Lecha Wałęsę.

W 2009 roku odbył się już III Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku pod nazwą Duch Gdańskiej Architektury
I tak na plaży w Jelitkowie można było podziwiać architektoniczne piaskowe kopie dworca kolejowego Gdańsk Główny, Dworu Artusa, Kościoła Najświętszej Maryi Panny Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Złotej Bramy czy Żurawia.

Tegoroczna wystawa nawiązuje do obchodów 30-rocznicy sierpniowego strajku, który rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Solidarność
Na plaży będzie można zobaczyć piaskowe postacie osób, które poświęciły swoje życie na rzecz ratowania drugiego człowieka, walki o prawa człowieka i takie wartości jak godność, pokój, równość, sprawiedliwość, wolność.

Figury przedstawiają Jana Pawła II, Michaiła Gorbaczowa, Nelsona Mandele, Luthera Kinga, Gandhiego, Dalajlame, Irenę Sendlerową, Matkę Teresę, Lecha Wałęsę. A także wydarzenia takie jak: Bałtycki łańcuch, kiedy to w 23 sierpnia 1989 roku, dwa miliony ludzi w państwach bałtyckich podały sobie ręce, tworząc ciągnący się przez sześćset kilometrów ludzki łańcuch, podczas pięćdziesiątej rocznicy podpisania paktu Ribentropp-Mołotow, który wydał Litwę, Łotwę i Estonię na pastwę władzy sowieckiej.

Jest także rzeźba przedstawiająca studnię w Sudanie zbudowaną przez Polską Akcję Humanitarną czy figura anonimowego wolontariusza.
Wystawa ma pewną nutkę popkulturową, gdyż wyrzeźbione zostały gwiazdy, które słyną nie tylko ze swojego artystycznego fachu, ale także dzięki organizowaniu akcji charytatywnych. Są podobizny Bono (lidera U2), Boba Geldofa (twórcę koncertów Live Aid dla głodującej Afryki). Jest także Brad Pitt czy Angelina Jolie.

Jak powstają rzeźby


Aby realizować tego typu figury należy pozyskać piasek ze żwirowni, gdyż piasek z plaży nie nadaje się do rzeźbienia. Piasek do rzeźbienia musi być zagęszczony i ubity. W tym celu przygotowuje się odpowiednie szalunki o wysokości 60 cm, które były ustawiane na plaży, napełniane piaskiem w warstwach po około 20 cm, a następnie zalewane są wodą i zagęszczane przy pomocy urządzeń zwanych skoczkami.

Co ważne zagęszcza się też warstwę po warstwie, aż do całkowitego wypełnienia szalunku. Wtedy na tym szalunku ustawia się następny i ponownie wypełniania się piaskiem, pamiętając o odpowiednim zagęszczeniu. Najwyższe szalunki ustawione są na wysokości 5 m nad poziomem plaży. Co ciekawe do piasku nie były dodawane żadne kleje, ani inne substancje wiążące.

Źródło: wspólnotagdańska.pl, trójmiasto.pl...

Odsłon: 7404 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rzeźby z piasku 2010 w Gdańsku nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Kierowca pielęgniarka fizjoterapeuta 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

produkcja okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy