Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Letnia Szkoła Wyszehradzka zaprasza na debatę [nasz patronat]

02.07.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 0 komentarzy ]
Letnia Szkoła Wyszechradzka to dwutygodniowy interdyscyplinarny program wykładów, seminariów, debat i warsztatów poświęconych najbardziej aktualnym problemom regionu, Unii Europejskiej i świata.

Letnia Szkoła Wyszechradzka to dwutygodniowy interdyscyplinarny program wykładów, seminariów, debat i warsztatów poświęconych najbardziej aktualnym problemom regionu, Unii Europejskiej i świata.
Źródło: Villa Decjusza

Letnia Szkoła Wyszechradzka startuje już 5 lipca. Otworzy ją wykład „Regiony a Unia Europejska – szukając kompromisu w polityce zagranicznej” połączony z debatą o przewodnictwie Polski w UE.

Letnia Szkoła Wyszechradzka (5–17 lipca 2010) to cykl wykładów i warsztatów poświęconych współczesnej polityce UE. Portal TwojaEuropa.pl z przyjemnością objął tegoroczną edycję swoim patronatem medialnym i będzie obecny na inauguracji (relacja już wkrótce).

Debata o przewodnictwie w UE


Organizatorzy na inaugurację przygotowali debatę pt. „Przewodniczenie w Unii Europejskiej – pomiędzy perspektywą regionalną a europejską” z udziałem Ambasadorów Czech i Węgier oraz Chargé d´affaires Ambasady Republiki Słowackiej. W dyskusji prowadzonej przez pana Krzysztofa Bobińskiego udział weźmie także przedstawicielka polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pani Małgorzata Kałużyńska. Po debacie, JE Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, pan Jan Sechter, otworzy wystawę fotograficzną „Przekaz z ludzką twarzą”, dokumentującą okres Solidarności, Karty 77 oraz spotkań czeskich, polskich i słowackich dysydentów. Wystawa będzie prezentowana w Willi do 16 lipca br.

Letnia Szkoła dla studentów i doktorantów


Do 9. edycji Letniej Szkoły zakwalifikowanych zostało 50 studentów, wybranych spośród ponad 350 kandydatów. Uczestnicy, zgodnie z regulaminem projektu, pochodzą przede wszystkim z Polski, Węgier, Czech Słowacji i Ukrainy, ale także z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Rosji, Rumunii, Białorusi, Macedonii, Niemiec i Słowenii. W większości są studentami lub doktorantami różnych kierunków studiów, ale także młodymi liderami i pracownikami NGO, dziennikarzami i specjalistami ds. PR i HR, tłumaczami, prawnikami, menedżerami czy finansistami.

Wśród najważniejszych tematów będących przedmiotem wykładów, seminariów, debat i warsztatów znajdą się najbardziej aktualne wyzwania dla współczesnego świata, Unii Europejskiej i regionu, jak globalizacja i jej konsekwencje, znaczenie międzynarodowych misji stabilizacyjne, kryzys klimatyczny, polityka zagraniczna UE, Partnerstwo Wschodnie, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich problemy mniejszości narodowych, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich.

Wykłady otwarte


Większa część programu Letniej Szkoły Wyszehradzkiej adresowana jest wyłącznie do grupy uczestników danej edycji wyłonionej na podstawie nadesłanych aplikacji, ale tradycyjnie część wykładów i debat, a także tegoroczny Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie „Mikro”, otwarte są dla szerokiej publiczności. Charakter otwarty mają zawsze wykłady inauguracyjne, które nakreślają główne obszary tematyczne realizowanego w ciągu dwóch tygodni programu oraz jego wybrane pozycje. W tym roku wszystkich zainteresowanych zapraszamy:
 • 4 lipca (niedziela), godz. 19.00
  Dziedzictwo Chopina - koncert kwartetu smyczkowego Four Strings
  W programie koncertu znajdzie się Trio fortepianowe g-moll op.8 Fryderyka Chopina, jeden z niewielu kameralnych utworów kompozytora na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.
 • 5 lipca (poniedziałek), godz. 10.30
  Regiony a Unia Europejska - szukając kompromisu w polityce zagranicznej
  Wykład Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego oraz debata Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej nt. przewodniczenia w Unii Europejskiej.
 • 8 lipca (wtorek), godz. 10.00
  O kryzysie klimatycznym - wykład i debata
  Wykład Krzysztofa Görlicha nt. badań dotyczących zmian klimatycznych oraz rynkowych aspektów kampanii globalnego ocieplenia oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli firm BP Polska i Siemens, a także Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.
 • 13 lipca (wtorek), godz. 15.00
  Romowie w Europie Środkowej
  Dyskusja z udziałem liderów i liderek romskich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier na temat sytuacji Romów w naszej części Europy.
 • 14 lipca (środa), godz. 12.00
  Środkowoeuropejski słownik polityczny - debata panelowa
  Czy koncepcje i trendy polityczne krajów regionu mają swoją własną specyfikę, źródła i ideologie? Czy i na ile naśladują wzorce zachodnioeuropejskie? Pytania skierowane do politologów z Czech, Polski i Węgier.
 • 15 lipca (czwartek), godz. 17.00-24.00
  Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie Mikro, ul. J. Lea 5
  Subiektywny przegląd filmografii Czech, Polski, Słowacji i Węgier
  (bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina)

Spotkania otwarte odbywać się będą w Willi Decjusza (Kraków, ul. 28 Lipca 17A), wstęp wolny.

Źródło: www.villa.org.pl

...

Odsłon: 3179 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Letnia Szkoła Wyszehradzka zaprasza na debatę [nasz patronat] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter suchej zabudowy (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 13.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: DÜSSELDORF

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii KdXmLPzfMISlja: PKnuisQHVhLJX

W centrum Polski głośno o biotechnologii... mzyZCXRgOTbpkcIe: HlJNcSmRYQu

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... eIvBDEhjywdt: qaSDsiJkpMT

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... oLfQUVisW: DSnMhxWlsRH

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy