Eurowybory w państwach członkowskich UE: Kraje Beneluxu
14.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Belgii?
- Zarezerwuj hotel w Belgii
- Wynajmij samochód w Belgii
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Postępowanie w sprawie praktyk podatkowych Luksemburga wobec McDonald's
- Ebola w Berlinie?
- Kandydaci do europarlamentu debatowali o sytuacji na Ukrainie
- Belgia - inne artykuły:
- Wydarzenie matchmakingowe klastrów w Brukseli
- European Cluster Conference 2014
- Warsztaty Komisji Europejskiej nt. Cluster Excellence w Brukseli
Kraje Beneluxu to kraje założycielskie UE. Wydaje się, że wybory europejskie powinny być dla tamtejszego społeczeństwa tak samo ważne, jak krajowe wybory parlamentarne. Czy rzeczywiście tak jest?
Holandia (Królestwo Niderlandów)
Poprzednie wybory europejskie wygrali w Holandii Chadecy i Partia Pracy. Obie partie uzyskały po 7 mandatów. Chadecy weszli w skład Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, a członkowie Partii Pracy zasiedli w ławach Grupy Socjalistycznej. Obecnie w Europarlamencie zasiadają tacy politycy holenderscy jak: Maria Martens, Bert Doorn, Jan Marines Wiersma, Thijs Berman, Jules Maaten, Paul van Buitenen.
W tegorocznych wyborach do PE w Holandii wystartuje 17 partii politycznych. Wybory odbędą się 7 czerwca, a Holendrzy wybiorą 25 deputowanych do PE. Najbardziej znanym kandydatem do PE jest Geert Wilders, przywódca antyimigranckiej Partii Wolności. W ostatnich sondażach jego wyniki były tak dobre, że miałby szansę zostać premierem. Polityk ten otwarcie krytykuje Koran i islam. Chce wyrzucić z UE Rumunię i Bułgarię za korupcję. Publicznie sprzeciwia się wejściu Turcji do UE.
W wyborach europejskich 2009 po raz pierwszy głosować będą mogli mieszkańcy Aruby i Antyli Holenderskich.
Belgia
Poprzednie wybory europejskie wygrała w Belgii Partia Socjalistyczna, uzyskując 7 mandatów i wchodząc do Grupy Socjalistycznej w PE. Drugie miejsce zajęli chadecy i Ruch Reformatorski, zdobywając po 6 mandatów i zasiadając w ławach "Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów" i "Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy". Obecnie w Europarlamencie zasiadają m.in.: Philippe Busquin, Giovanni Corda, Marianne Thyssen, Mathieu Grosch, Gerard Deprez, Frederique Ries.
W tym roku wybory odbędą się 7 czerwca, a Belgowie wybiorą 22 deputowanych do PE. Przy czym, 13 będzie pochodzić elektoratu z holenderskojęzycznego, 8 z francuskojęzycznego i 1 z niemieckojęzycznego. Niewątpliwie najpopularniejszym politykiem kandydującym do Europarlamentu jest Guy Verhofstadt. Jest on flamandzkojęzyczynym, byłym premierem Belgii i do tego zdecydowanym federalistą. Wydał książkę, w której postuluje powstanie Stanów Zjednoczonych Europy.
Luksemburg
Wybory europejskie w 2004 roku, wygrała w Luksemburgu partia chadecka, która weszła do Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Poza nią do PE weszli także przedstawiciele takich partii jak: Luksemburska Partia Socjalistyczna, Partia Demokratyczna i Zieloni. Obecnie w Europarlamencie zasiadają: Jean Spautz, Erna Hennicot-Schoepges, Astryd Lulling, Robert Goebbels, Lydie Polfer, Claude Turmes.
Luksemburg jako jedno z najmniejszych państw członkowskich ma tylko 6 miejsc w PE.W tegorocznych wyborach do PE wystartuje 8 partii. O mandat poselski ubiegać się będzie m.in. Viviane Reading, obecna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.
Trzeba także zaznaczyć, że tegoroczne wybory do Europarlamentu odbędą się w Luksemburgu równocześnie z wyborami do Izby Deputowanych Luksemburga.
Z przeprowadzonych w kwietniu 2009 roku sondaży wynika, że zainteresowanie wyborami europejskimi w państwach Benelux jest niewielkie. Na dwa miesiące przed wyborami zaledwie 4% społeczeństwa holenderskiego wie, że w czerwcu będą wybierać deputowanych do Europarlamentu. Trochę lepiej prezentują się sondaże w Belgii, gdzie 61% uprawnionych ma zamiar iść głosować. Jednak jest to marne pocieszenie, ponieważ w Belgii udział w wyborach jest obowiązkowy.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Francja
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja