Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Psychologia na Univesity of Essex - jak wyglądają studia w UK [wywiad]

24.06.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 0 komentarzy ]
University of Essex-Colchester to dobre miejsce do studiowania psychologii oraz nauk biologicznych.

University of Essex-Colchester to dobre miejsce do studiowania psychologii oraz nauk biologicznych.
Źródło: Anna Vargas

University of Essex - widok na campus

University of Essex - widok na campus
Źródło: Anna Vargas

Zagraniczne studia to nie tylko nauka, to także szansa na poznanie nowych ludzi i dobrą zabawę.

Zagraniczne studia to nie tylko nauka, to także szansa na poznanie nowych ludzi i dobrą zabawę.
Źródło: Anna Vargas

Anna Vargas (w okularach) z przyjaciółmi z University of Essex

Anna Vargas (w okularach) z przyjaciółmi z University of Essex
Źródło: Anna Vargas

Gdzie lepiej ukończyć psychologię? Ania do wyboru miała Uniwersytet Warszawski oraz uczelnię w brytyjskim Essex. Zapytaliśmy ją, dlaczego wybrała zagraniczne studia i jak wygląda nauka za granicą.

Piotr Anuszczyk, TwojaEuropa.pl:Dlaczego wybrałaś studiowanie zagranicą? Uniwersytet Warszawski to jedna z lepszych polskich uczelni, skąd więc decyzja o przeprowadzce na Uniwersytet w Essex?

Anna Vargas: Mieszkając w Warszawie zawsze narzekałam na miasto i brak możliwości rozwoju. Zawsze marzyłam aby wyjechać za granicę. Jednakże ciężko jest samemu z siebie zmienić całe środowisko jeśli na miejscu ma się wszystko. Pewnego razu miałam jednak możliwość wyjechać do pracy za granicę na cały rok. Wzięłam dziekankę a potem kiedy już byłam za granicę stwierdziłam, że nie chcę wracać i złożyłam aplikacje na studia w Anglii. Jak się okazało nie było to trudne aby się tutaj przenieść. Zdecydowałam się na Anglię ponieważ uważałam że dyplom z zagranicznej uczelni doda mi prestiżu i ułatwi znalezienie pracy w Europie po zakończeniu studiów. Dodatkowo uważałam, że będzie to niesamowita przygoda oraz pouczające doświadczenie.

Czy możesz porównać to w jaki sposób wygląda nauka psychologii na obydwu uczelniach? Są jakieś zauważalne różnice w programie studiów lub samym sposobie prowadzenia zajęć?

Psychologia na UW oprócz podstawowych, obowiązkowych wykładów dawała mi możliwość wyboru dodatkowych zajęć/seminariów na jakikolwiek temat, który mnie interesował. Dzięki temu od początku mogłam poznawać niektóre aspekty psychologii z większą dokładnością. W Essex nie ma takiej możliwości, natomiast jest tutaj duży nacisk na prowadzenie badan. Na pierwszym i drugim roku musimy napisać po 4 raporty z badań które sami przeprowadzamy. Jest to dodatkowa praktyka do zajęć ze statystyki, na którą jest tutaj także dość duży nacisk. Muszę przyznać, że po pobycie tutaj pisanie raportów z badań i statystykę mam już w małym palcu. Jeśli chodzi o wykłady to informacje są dość podobne. Jedynie wydaje mi się, że tutaj jest podawanych więcej przykładów badań. Najtrudniejszą rzeczą dla mnie były egzaminy… wszystkie są pisemne.

Jak to jest z językiem? Jak dobrze trzeba go znać aby studiować w UK? Czy trzeba mieć jakiś konkretny certyfikat? Czy na początku nie ma np. Kłopotów ze zrozumieniem treści zajęć itp.?

Z tego co wiem to wszystkie uczelnie wymagają certyfikatu z języka. Dwa najszerzej akceptowane to IELTS i TOEFL. Angielski musi być na dość wysokim poziomie, ale to też zależy od kierunku. Na kierunku, na którym będzie dużo pisania wymagany jest wyższy poziom angielskiego. Jeśli chodzi o wykłady to dosyć szybko można się przyzwyczaić i rozumieć większość informacji. Natomiast największym problemem jest czytanie artykułów, w których jest używany bardzo specyficzny dla danego tematu język. Bywało na początku, że potrafiłam nie zrozumieć prawie nic z czytanego artykułu, ale teraz raczej nie mam problemów. Jedyny kłopot to prace pisemne, ale to bywa trudne nawet po polsku.

Jak wyglądała rekrutacja na studia w UK? Czy są jakieś opłaty? O jakich terminach nie można zapomnieć?

Rekrutacja jest dosyć dobrze zorganizowana. Wszystko odbywało się przez portal UCAS. Trzeba tam było wypełnić aplikacje, napisać list motywacyjny, podać referencje a później już tylko wybrać uniwersytety, na które chce się zdawać. Opłata wynosiła chyba 5£. Data do której można było składać aplikacje to 15 stycznia, I tak mniej więcej jest co roku. Po tej dacie dostaje się całą masę maili oraz listów z UCAS i uniwersytetów, wiec kontakt jest tutaj bardzo dobrze zorganizowany. Wszystkie informacje przychodzą bądź w mailach bądź w listach.

Czy podczas studiów pojawiły się jakieś nieprzewidziane sytuacje związane z nowym otoczeniem, kulturą? Co może zaskoczyć polskiego studenta po przyjeździe, zarówno pozytywnie jak i negatywnie?

Szczerze powiedziawszy wszystko było tutaj dla mnie inne. Najbardziej zaskoczyły mnie różnice w moim dotychczasowym obrazie o Anglikach a prawdą. Zawsze myślałam, że są bardzo kulturalni i poprawni. Natomiast okazuje się, że są o wiele bardziej rozluźnieni niż Polacy i bardziej szaleni. Wiele zasad jest tutaj o wiele luźniejszych niż w Polsce i ciężko mi się było do tego przyzwyczaić. Jeśli chodzi pozytywy to znalazłam ich tutaj dużo. Większość ludzi jest bardziej pozytywna, pomocna, rozluźniona. Łatwo nawiązuje się tutaj kontakty i przyjaźnie.

Czy w ofercie Essex są kierunki szczególnie godne polecenia? Gdyby trzeba było polecić coś znajomym z Polski to jakimi studiami powinni się szczególnie zainteresować?

Bardzo ciężko jest polecać kierunki gdyż każdy uniwersytet rożni się nieco od drugiego. Jednakże uniwersytety tutaj mają więcej możliwości finansowych i dlatego są dość dobrze wyposażone w rożne sprzęty czy pomoce naukowe, Ponadto wielu wykładowców jest bardzo doświadczonych i prowadzi badania na światowym poziomie.
Z tego co widzę na moim uniwersytecie to bardzo bogata ofertę mają Nauki Biologiczne. Wydział ma swoje własne laboratoria, a co więcej organizowanych jest wiele wyjazdów plenerowych np. do Indonezji. Ciekawą propozycją są również Nauki o sporcie (Sport Science). Kierunek jest dosyć intensywny ale z tego co słyszałam to ludzie bardzo sobie go chwalą. W Essex bardzo dobrze rozwinięta jest także neuropsychologia. Departament ma własny instytut badawczy. Dodatkowo wiem, że kierunki biznesowe, politycznie i ekonomiczne są bardzo rozwinięte i mają wysokie standardy prac badawczych.


Co najbardziej Ci się podoba w studiowaniu za granicą?

Musze przyznać, że samo doświadczenie mieszkania za granicą w innej kulturze jest niesamowite. Dodatkowo życie uniwersyteckie jest tutaj zupełnie inne niż w Polsce (na uniwersytetach które maja kampus). Jestem także osobą, która uwielbia poznawać nowych ludzi, a tutaj mam okazję spotkać ludzi z całego świata, myślę że właśnie to najbardziej mi się podoba. Ponadto University of Essex zapewnia możliwość rozwoju w wielu dziedzinach poza głównym kierunkiem studiów. Można się tutaj zaangażować w rożne koła zainteresowań, kluby sportowe, politykę, wolontariat, teatr itd. Zycie tutaj jest bardzo barwne a dodatkowo uniwersytet zapewnia studentom prace i możliwość ustalania godzin według rozkładu zajęć. Z własnego doświadczenia wielce polecam wyjazd na studia za granicę gdyż jest to niesamowita przygoda.


Dziękuję za rozmowę.

...

Odsłon: 10447 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Psychologia na Univesity of Essex - jak wyglądają studia w UK [wywiad] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

OFERTA PRACY DLA POMOCNIKA W MAGAZYNIE Z OPONAMI 14.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 23.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy