Eurowybory w państwach członkowskich UE: Wielka Brytania i Irlandia
11.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Irlandii?
- Zarezerwuj hotel w Irlandii
- Wynajmij samochód w Irlandii
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Europosłowie za „Raportem Witolda” w kanonie lektur
- Szansa polskich budowli na miejsce wśród najlepszych w Europie!
- Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w 2015?
- Irlandia - inne artykuły:
- Irlandia przyznała firmie Apple niezgodne z prawem korzyści podatkowe
- Cork – „maślana” siostra Dublina
- Miłość zamknięta w krążku – krótka historia obrączki
Na „Wyspach” wszelkie wybory zawsze przebiegają inaczej niż w pozostałych państwach europejskich. Może dlatego, że poglądy społeczeństw Europy kontynentalnej znacznie różnią się od tych, którym hołdują Brytyjczycy czy Irlandczycy.
Kadencja 2004-2009
W poprzednich wyborach europejskich w Wielkiej Brytanii najwięcej głosów zdobyła Partia Konserwatywna, 27 mandatów, a jej posłowie zasiadają w ławach wśród Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów.
Drugie miejsce zajęła Partia Pracy (19 mandatów), której posłowie weszli w skład Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim. Poza tym do PE weszły także następujące ugrupowania: Partia Liberalno – Demokratyczna, Szkocka Partia Narodowa i Brytyjska Partia Niepodległości. Obecnie w Europarlamencie zasiadają tacy politycy brytyjscy jak: Struan Stevenson, Timothy Krikhope, Sir Robert Atkins, Linda McAvan, Arlene McCarthy, Graham Watson, Diana Wallis, Ian Hudghton, Jill Evans, Nigel Farage, Gerard Batten.
W Irlandii najwięcej głosów zdobyła ostatnio Partia Fine Gael – 5 mandatów, której posłowie weszli w skład Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce zajęła Fianna Fáil (4 mandaty), a jej posłowie zasiedli w ławach Unii na rzecz Europy Narodów. Obecnie w Europarlamencie zasiadają m.in. Avril Doyle, Colm Burke, Jim Higgins, Brian Crowley, Liam Aylward, Eoin Ryan.
Nowa kadencja
Brytyjczycy wybiorą 72 deputowanych do Parlamentu Europejskiego. W Zjednoczonym Królestwie do PE w tym roku kandydują np. Robert William Bailey, Susan Jane May, Timothy Charles Ayrton, Roger Cooper, Reza Tabrizi, Sarah Ann Ludford, Arthur Scargill, Adam Walker, Don Botham, Martin Callanan, Michael York, Robert West, Roger Helmer, David Paul Roberts, Gary Nigel Raikes, Deborah McKnight, Sheila McLaughlan, Struan Stevenson, Steven Agnew, Jim Allister, Diane Dodds.
Irlandczycy wybiorą 12 posłów do PE. Najbardziej znanym i jednocześnie kontrowersyjnym kandydatem jest Declan Ganley. Jego organizacja „Libertas” doprowadziła do odrzucenia w referendum Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków.
Kampania
Wybory w Wielkiej Brytanii odbędą się 4 czerwca, a w Irlandii 5 czerwca. Kampania rządu brytyjskiego rusza pod hasłem „Wybory europejskie to Twój wybór”. Skupia się przede wszystkim na problemach związanych ze środowiskiem, energią i ochroną konsumentów. W trakcie kampanii prowadzone są akcje edukacyjne, mające na celu zachęcie obywateli do głosowania i uświadomienie społeczeństwu, dlaczego wybory do PE powinny być dla nich ważne.
Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Irlandii kampania wyborcza przebiega pod znakiem niepopularności rządów tych państw. Wybory europejskie schodzą na dalszy plan, także przez to, że równocześnie z wyborami do PE odbędą się w tych krajach wybory do władz lokalnych. Z powodu niepopularności rządu irlandzkiego, premier tego kraju zdecydował się, nie łączyć tych wyborów z referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. W Wielkiej Brytanii natomiast działacze partii konserwatywnej domagają się przeprowadzenia takiego referendum. Zdaniem ekspertów wybory do PE staną się plebiscytem dla antykryzysowych działań rządu premiera Gordona Browna, ale głosowanie 4 czerwca wygrają konserwatyści.
Trzy największe partie w Wielkiej Brytanii – laburzyści, torysi i liberałowie zabiegają o polskie głosy. Organizowane są debaty polityczne, spotkania z polskimi wyborcami i happeningi.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Francja
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja