Nie powstaną szkoły wyższe pod auspicjami Uniwersytetu Karola
12.06.2010 | Autor: Monika Witoń | [ 0 komentarzy ] |
Studenci mieszkający w mniejszych miastach nadal, aby uzyskać dyplom będą musieli opuszczać miejsce zamieszkania
Źródło: Free stoc photos
- Wybierasz się do Czech?
- Zarezerwuj hotel w Czechach
- Wynajmij samochód w Czechach
Wniosek o poparcie powstania szkół wyższych w mniejszych miastach Czech został odrzucony. Uniwersytet Karola nie uzyskał wsparcia parlamentu.
Kontrowersje wokół pomysłu Uniwersytetu Karola
Pomimo odrzucenia wniosku, idea stworzenia prywatnych uczelni wspieranych merytorycznie przez Uniwersytet Karola w Pradze jest bliska wielu parlamentarzystom. David Rath (CSSD) – przedstawiciel regionu środkowoczeskiego, który popiera pomysł władz Uniwersytetu Karola, twierdzi, że lokalne, prowadzone na wysokim poziomie uczelnie zahamowałyby odpływ najzdolniejszej młodzieży do Pragi czy Brna – największych obecnie ośrodków edukacyjnych w Czechach. Zapewnia także, że pomysł ten nie zostanie porzucony i że politycy wspierający ideę będą próbowali przeforsować ustawę w parlamencie.
Inne możliwości
Działający na Uniwersytecie Karola zespół, który przygotowywał inicjatywę otwarcia prywatnych filii Uniwersytetu Karola w mniejszych miastach Czech deklaruje, że nie porzuci pomysłu. Uniwersytet Karola chce otworzyć nowe ośrodki edukacyjne korzystając z ustawy o prywatnych uczelniach. Właścicielem i założycielem szkoły miałby być region środkowoczeski, a siedzibą szkoły byłaby Kutna Hora. Zajęcia byłyby jednak prowadzone także w innych miastach.
Zapobiec wyjazdom studentów
Plan utworzenia nowej jednostki edukacyjnej zakłada otworzenie kierunków, po których studenci mogliby znaleźć zatrudnienie na lokalnym rynku pracy. Pomysł popierają lokalne władze, które próbują znaleźć remedium na wyjazd najzdolniejszych młodych ludzi do wielkich miast i stworzyć im możliwość rozwoju na lokalnym rynku pracy. Ambitne plany zakładają powstanie wydziału Sztuki i Restauracji w Hutnej Horze oraz otworzenie kierunków: farmaceutyki (w Pribrami), turystyki, hotelarstwa i gastronomii (Podebrady) oraz pracy socjalnej (Mlada Boleslav).
Uniwersytet Karola był zbyt ambitny
Pomysł Uniwersytetu Karola nie jest niczym nowym. Z inicjatywą powołania w regionie środkowoczeskim uczelni wyższej wyszedł już były przewodniczący władz regionu Petr Bendl. Patrzył on jednak z niedowierzaniem na inicjatywę Uniwersytetu Karola. Według Bendla w Czechach brakuje uczelni publicznych, ale nie można zapominać, że oprócz funkcji edukacyjnej powinny one spełniać również funkcję badawczą. Bendl twierdzi, że nowopowstałe szkoły wyższe z uwagi na niedostatek kadry naukowej nie spełniałyby funkcji ośrodków naukowych.