Eurowybory w państwach członkowskich UE: Niemcy
09.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Niemiec?
- Zarezerwuj hotel w Niemczech
- Wynajmij samochód w Niemczech
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
Niemcy to największe państwo w Unii Europejskiej. Dlatego też jego mieszkańcy wybierają najwięcej deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Jak przebiega kampania w tym kraju, dowiecie się czytając nasz artykuł.
Kadencja 2004-2009
W poprzednich wyborach najwięcej głosów w Niemczech zdobyła Unia Chrześcijańsko - Demokratyczna - 49 mandatów, a jej posłowie zasiadają w ławach Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Drugie miejsce zajęła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, zdobywając 23 mandaty i wchodząc do Grupy Socjalistycznej. Do PE weszli także Zieloni/Sojusz 90, Partia Wolnych Demokratów (FDP) oraz Lewica.
Obecnie w Europarlamencie zasiadają tacy politycy niemieccy jak: Hartmut Nassauer, Hans – Gert Pöttering, Markus Ferber, Martin Schulz, Jo Leinen, Silvana Koch – Mehrin, Daniel Cohn – Bendit, Helmuth Markov.
Nowa kadencja – starzy kandydaci
Do wyborów europejskich dopuszczono w Niemczech 30 partii politycznych i komitetów wyborczych. Niemcy wybiorą 99 deputowanych do PE. Większość partii zaprezentowała już swoje programy i głównych kandydatów.
Żadnym zaskoczeniem nie jest „jedynka” na liście CDU – Hans-Gert Pöttering, obecny przewodniczący PE. Bawarska Unia Chrześcijańsko – Społeczna (CSU) stawia na Markus Febera, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec wysuwa kandydaturę Martina Schulza, a pierwsze miejsca na liście Zielonych zajmują Reinhardt Buetikofer i Rebecca Harms. Główną kandydatką Partii Wolnych Demokratów jest Silvana Koch- Mehrin, a „jedynką” Lewicy Lothar Bisky.
Kampania wyborcza
Kampania koncentruje się przede wszystkim na sprawach kryzysu ekonomicznego. Hasło wyborcze CDU brzmi „My w Europie”, a ich postulatem jest silna Unia Europejska, silna polityka Niemiec w UE i dla UE, dbałość o interesy gospodarcze i społeczne. Chadecy opowiadają się również za zaprzestaniem rozszerzenia, zaraz po przyjęciu do UE Chorwacji oraz protestują przeciwko przyjęciu do UE Turcji. Także bawarska CSU nie widzi dla Turcji miejsca w UE, poza tym postuluje wzmocnienie języka niemieckiego w instytucjach i dokumentach UE oraz żąda by w każdej istotnej dla UE sprawie, przeprowadzano w Niemczech referendum. Ten ostatni postulat popierają Wolni Demokraci (FDP). Opowiadają się oni także za zapewnieniem bezpieczeństwa i dobrobytu przez UE. Z kolei Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) promuje idee socjalistyczne. Postulują wprowadzenie w każdym państwie członkowskim UE, godnej płacy minimalnej, wzmocnienia praw pracowniczych oraz wspólną europejską politykę zatrudnienia, a także dalszego rozszerzenia UE i budową armii europejskiej. Podobne postulaty prezentuje Lewica. Poza tym partia ta chce wprowadzenia wysokich podatków dla najbogatszych oraz od obrotów giełdowych. Natomiast Zieloni/Sojusz 90 uważają, że UE musi odegrać główną rolę w walce z ocieplaniem klimatu. Postulują likwidację Euratomu i powołanie Europejskiej Wspólnoty Energii Odnawialnej.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Francja
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja