Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studiowanie w Edinburgh College of Art

28.05.2010 Autor: Piotr gardecki[ 0 komentarzy ]
Pracownia, przegląd prac (2 od lewej John Brown i Gordon Brennen), autor niestety odwrócony tyłem.

Pracownia, przegląd prac (2 od lewej John Brown i Gordon Brennen), autor niestety odwrócony tyłem.
Źródło: Piotr Gardecki

Strona portalu szkolnego, gdzie są wszystkie informacje dotyczące studiów, wykładów, źródeł itp.

Strona portalu szkolnego, gdzie są wszystkie informacje dotyczące studiów, wykładów, źródeł itp.
Źródło: Piotr Gardecki

Edynburg przez studentów pieszczotliwie zwany Edim.

Edynburg przez studentów pieszczotliwie zwany Edim.
Źródło: Piotr Gardecki

Od dawna przymierzałem się do napisania artykułu o moim pobycie na stypendium w Edinburgh Collage of Art. Pobyt i doświadczenie było bardzo przydatne. Wszystkim polecam wyjazdy na studia zagraniczne.

Edynburg jest pięknie położony. Wspaniała architektura i przede wszystkim magiczna góra, która znajduje się w samym centrum miasta. Jest to klif o bardzo charakterystycznym kształcie, który widać z każdego punktu miasta. Wydaje się być nieosiągalny ale tak naprawdę można się na niego wdrapać w 20 min. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do ruchu lewostronnego. Wszystko jakby jeździ w odbiciu lusterka, po prostu odwrotnie.

Własny program studiowania


Po przybyciu, od razu zabrałem się do pracy. Gordon Brennan, jest szefem programowym uczelni (programme leader) a John Brown był opiekunem artystycznym , którego sugestie i uwagi, korekty były dla mnie bardzo cenne. Na początku roku każdy student ECA musi przygotować własny program studiów, który będzie realizował podczas semestru.

Podstawowe założenia, cele i sposoby jego realizacji (WHAT,WHY,HOW,WHEN).
Skala oceny jest ośmiostopniowa i zawiera się od A++ A+ A B C D E F i dzieli się jeszcze na trzy kryteria - struktury, procesu i demonstracji. Zrezygnowano z nazewnictwa ocen. Czyli jak ktoś dostaje ocen bardzo dobrą czyli A+ to nie mówi ze dostał bardzo dobry tylko A+.
Każda ocena to punkty, które trzeba uzbierać w przeciągu semestru aby dostać zaliczenie. Pod koniec semestru są wypisywane oceny w formie dokumentu, gdzie jest szczegółowy opis i uzasadnienie wystawionej oceny przez prowadzącego. Trzeba się rzeczywiście ostro napracować, ale satysfakcja z pracy jest gwarantowana.

Doskonałe warunki do pracy


Pracownie są bardzo duże i przestrzenne - to wielkie sale z oknami. Wszystkie pomieszczenia są wykorzystane przez studentów jako pracownie, czasami nawet pracuje się na korytarzach. Wykładowcy nie mają osobnych większych pomieszczeń dla siebie. Obowiązuje system spotkań indywidualnych, wykładowca - student i grupowych wykładowca - studenci . No i oczywiście studenci - studenci. Uczelnia nie uznaje limitu wieku, więc każdy może studiować.

Na terenie uczelni jest ogólnie dostępny internet bezprzewodowy. Z biblioteki można wypożyczyć laptopy poza książkami. Każdy student i wykładowca mają szkolne konto emailowe przez które można się z nim umówić na spotkania. Komunikacja jest bardzo ułatwiona i obieg informacji bardzo szybki. Biblioteka zapewnia bardzo łatwy dostęp do albumów, książek i filmów. Książki można kserować, fotografować lub zabierać do pracowni. Karta biblioteczna jest z chipem więc można samodzielnie wypożyczać. Uczelnia ma podpisana umowę o prawa autorskie do wykorzystywania publikacji w celach naukowych.

Szkoła dysponuje laboratoriami komputerowymi z odpowiednim oprogramowaniem. W przeciągu semestru odbywają się liczne projekty w które można się zaangażować i pracować zespołowo. Studenci działają bardzo aktywnie poza uczelnia, organizując liczne wystawy, pokazy, projekcje lub imprezy.

Ponadto ECA może pochwalić się salą koncertową, trzema galeriami do wynajęcia na wystawę lub pracownie. Samorząd studencki pomaga finansowo przy promocji działań studentów. Ich biuro jest ogólnie dostępne i można korzystać z zaplecza. W większości przypadków studenci odwiedzają je w celu ubiegania się o pożyczkę na studia.

Studiowanie i zaliczenia w praktyce


ECA przygotowuje studentów do wejścia w świat sztuki organizując seminaria gdzie kształci przyszłych artystów, uczy jak promować własną sztukę aby wzbudzić zainteresowanie publiczności lub galerii. W tym celu są organizowane spotkania z artystami i prowadzone warsztaty. ECA zapewnia kompleksowy system edukacyjny. Każdy ze studentów ma dostęp do portalu gdzie może znaleźć spis wszystkich odbywających się wykładów w formie plików PDF.

Na semestr obowiązują dwie prace pisemne. Jedna na 400 słów, aby nauczyć się pisać krótko na obszerny temat . A drugi to już esej na 3000/4000 słów na wybrany temat. W moim przypadku pisałem o " Scenie Artystycznej Glasgow w latach 80tych ".

Przy przeglądach prac jest inaczej niż w Polsce, jednym z zadań było wyznaczenie par z spośród studentów i one miały w 5 punktach uzasadnić pozytywne oceny i w 5 punktach rzeczy, które trzeba poprawiać. Nie ma żadnej totalnej krytyki prac która by cię zdołowała, jest rzetelna ocena ale bez urażania godności człowieka. Każdy ze studentów musi umieć mówić o swoich pracach.

Pod względem warsztatowym na malarstwie nie pracuje się z modelem, zajęcia są tylko na I roku. Każdy właściwie może pracować nad dowolnie wybranym tematem, wszystko jest bardzo indywidualne. Najważniejsze są poszukiwania. Na pierwszym miejscu jest umiejętność myślenia a dopiero potem trening warsztatowy.

Po zakończeniu pierwszego semestru prowadzący John Brown zaproponował mi abym jeszcze został na II semestr i dokończył rozpoczęte obrazy i projekty zespołowe. W tym czasie razem ze studentką Liana Moran z Edynburga opracowywaliśmy projekt galerii w więzieniu. Dodatkowo zorganizowałem wystawę Polsko-Szkocką we Wrocławiu, w Galerii G23 w ktorej udział wzięli Katy Thomson, Boby Nixon z ECA, będący na wymianie w ASP. Agnieszka Kalnik z ASP, no i ja.

Bez angielskiego nie ma po co wyjeżdżać


Język to podstawa, nie tylko mówienie ale również pisanie i czytanie jest konieczne ponieważ wymagane jest pisanie esejów opierając się na źródłach angielskich. Obowiązują kursy językowe i wszyscy cudzoziemcy mogą się dodatkowo podszkolić. ECA jest uczelnia międzynarodową więc są przygotowani na cudzoziemców pod względem językowym. Prowadzony jest specjalny departament przez Claire Mayfield, zajmujący się uczeniem : jak się uczyć efektywnie.

Bez przygotowania i umiejętności językowych nie warto jechać bo się nie wykorzysta możliwości, które dają studia zagraniczne. Zarazem angielski szkocki ma bardzo mocny akcent, który na początku jest niezrozumiały. Ale z biegiem czasu można go rozszyfrować, osłuchać się z nim . Oczywiście w razie tęsknoty za rodakami można się przejść do polskiej dzielnicy, gdzie są polskie restauracje, bary i sklepy.

Uczelnia warta polecenia


Szkoła jest godna polecenia, kształci i wywiązuje się ze swoich założeń programowych studenci mają bardzo duży wpływ na program szkoły. Co prawda Wielka Brytania nie należy do tanich ale warto poznać wysoki poziom kształcenia intelektualnego.

Podczas mojego pobytu prof. Richard Demarco poprosił mnie o pomoc w porządkowaniu jego archiwum, które miało zostać przeniesione. Miałem szanse zobaczyć jego kolekcje i przeżyć podroż przez 30 lat jego działalności kulturalnej przeglądając wycinki prasowe, albumy, plakaty i szkice.

ECA odnosi sukcesy, Richard Wright, który ukończył ECA otrzymał prestiżową nagrodę Turner Prize. A Ostatnio samorząd studencki walczy o 24 godzinny dostęp do budynku szkoły w czasie trwania sesji. Uczelnia oferuje bardzo dużo kierunków. Trudno mi coś szczególnie polecić bo sam byłem tylko skupiony na Szkole Malarstwa.
Oto wszystkie kierunki (oryginalne nazwy w języku angielskim): animation, architecture, architectural conservation, art, space & nature, contemporary art theory, fashion, film directing ,glass, graphic design, illustration, interior architectural design, intermedia art, jewellery & silversmithing, landscape architecture, painting, performance costume, photography, printmaking, product design, sculpture, textiles,urban design, visual culture,visual & material culture

Dodatkowe linki:
https://eportal.eca.ac.uk/index.cfm?
http://dp.eca.ac.uk/


...

Odsłon: 8394 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Studiowanie w Edinburgh College of Art nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr gardecki Piotr gardecki Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca pielęgniarka fizjoterapeuta 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pielęgniarka 04.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwerin

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy