Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Erasmus: studiowanie sztuki w Szkocji

26.05.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 1 komentarz ]
Piotr Gardecki podczas studiów w Edinburgh College of Art

Piotr Gardecki podczas studiów w Edinburgh College of Art
Źródło: Piotr Gardecki

Zagraniczne studia często wydają się być świetnym wyborem dla studiujących zarządzanie lub stosunki międzynarodowe. Warto jednak pamiętać, że zagraniczne studia kuszą również artystów.

Zagraniczny wyjazd z ErasmusemPiotr Anuszczyk, TwojaEuropa.pl: Co studiowałeś w Polsce i skąd pomysł wyjazdu do Szkocji?
Piotr Gardecki, uczestnik programu Erasmus: We Wrocławiu studiowałem na ASP,na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, którą ukończyłem w 2010 r. W pracowni malarstwa u prof.Krzysztofa Skarbka i prof. Pawła Jarodzkiego, spotkałem prof. Richard Demarco (otrzymał doktora h.c. wrocławskiej uczelni). Jego osobowość i zaangażowanie w kulturę polską zainspirowały mnie do wyjazdu na stypendium zagraniczne do Edinburgh College of Art. Zacząłem starania o uzyskanie stypendium Erasmusa, gdyż wrocławska uczelnia ma podpisana umowę z ECA.

Rozumiem, że załatwienie tego wyjazdu było zwykłą formalnością?
Rekrutacja do programu Erasmusa nie jest prosta, ponieważ trzeba pokonać długą drogę administracyjną. Wielu studentów ubiega się o wyjazdy zagraniczne i liczba miejsc jest limitowana. Na początku trzeba zdać egzaminy językowe, potem przygotować portfolio z pracami. Trzeba przepisać wszystkie oceny z macierzystej uczelni i aplikować do wybranej szkoły, wybrać przedmioty, które chce się studiować. Nie jest to łatwe szczególnie jak się nie było jeszcze na danej uczelni zagranicznej. Później trzeba czekać na wynik Komisji zarówno ze strony polskiej jak i brytyjskiej.
Następnie zostaje podpisana umowa trójstronna pomiędzy studentem, uczelnia macierzystą i wybraną uczelnią zagraniczną. Potrzebnych jest wiele podpisów i trzeba się sporo nachodzić od drzwi do drzwi.
Terminy są ruchome i najlepiej jest kontaktować się bezpośrednio z koordynatorem studiów zagranicznych. W przypadku ECA jest to obecnie: Hetty Lancaster.
Ze strony wrocławskiej ASP była to Beata Ludwiczak, która przyjechała do Edynburga i spotkała się ze stypendystami Erasmusa z rodzimej uczelni.

Koszty zagranicznych studiów


Jeśli uda się dostać na zagraniczny wyjazd to jak on wygląda od strony finansowej?
Stypendium Erasmusa, które otrzymałem (2008/2009) wynosiło w sumie 2620 euro na 8 miesięcy i nie wystarczyło na utrzymanie się w dosyć drogiej Szkocji. Ponieważ miałem dodatkowo tylko stypendium naukowe Akademii Sztuk Pięknych w wysokości 450 PLN miesięcznie to musiałem myśleć o jeszcze innych źródłach dofinansowania wyjazdu.
Ewa Tuszakowska z Departament Plastyki Wydziału Kultury we Wrocławiu pomogła mi w formalnościach uzyskania stypendium na studia zagraniczne Prezydenta m. Wrocławia Rafała Dutkiewicza, które wyniosło 2.400 PLN przyznano mi je na 4 miesiące. I to były wszystkie moje źródła utrzymania.
Za pośrednictwem Carolyn Dougan koordynatora z ECA zostałem skontaktowany ze studentką, która została zakwalifikowana na wymianę do ASP we Wrocławiu. Ja mieszkałem w jej pokoju a ona w moim we Wrocławiu. Ponosiłem jedynie koszty wody, ogrzewania domu i elektryczności.
Jedzenie nie jest drogie jeżeli gotujesz sam. Kuchnia była doskonale wyposażona. Mieszkałem niedaleko Szkoły wiec dojeżdżałem rowerem który dostałem w prezencie od rodaków tam mieszkających od lat, więc odpadały koszty transportu.

Gdybyś miał jeszcze raz podejmować decyzję o wyjeździe, ponownie skorzystałbyś z tej możliwości?
Z mojego pobytu jestem bardzo zadowolony ponieważ uczelnia dużo wniosła w moje widzenie sztuki. Spotkałem wiele ciekawych osobowości, szkole zależało na tym aby jak najlepiej przygotować studenta do wyjścia w świat i radzenia sobie w nim praktycznie. Otrzymałem podstawy intelektualne do pisania programów, do oceny innych prac czy wreszcie do uzasadnienia swojej sztuki. Zastanawiam się poważnie czy nie podjąć tam dodatkowych studiów podyplomowych w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

...

Odsłon: 5209 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Erasmus: studiowanie sztuki w Szkocji :

Komentarz

Piotr gardecki |

2010-05-27, 15:28

witam wszystkich i zapraszam do następnej części artykułu, w której opiszę bardziej szczegółowo profil szkoły i system edukacji.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy