Eurowybory w państwach członkowskich UE: Francja
09.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Francji?
- Zarezerwuj hotel we Francji
- Wynajmij samochód we Francji
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Na bakier z prawem - oskarżony Nicolas Sarkozy
- Quo Vadis Europo? - eurosceptyczne nastroje w Europie
- Wybory do Europarlamentu: PO jednak pokonuje PiS
- Francja - inne artykuły:
- O tym, jak szpilki z czerwonymi podeszwami podbiły kobiecy świat
- Ranking Miast Gospodarzy EURO 2016
- Przewodnik kibica UEFA EURO 2016 - Lyon
Jak wyglądają wybory europejskie w państwach członkowskich UE? Czy tak samo jak w Polsce? Na jakich kandydatów stawia Europa Zachodnia, Skandynawia, Bałkany? Kto wygrał ostatnie wybory w tych regionach? Kto ma szansę wygrać je teraz?
Francja – kadencja 2004-2009
W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, najwięcej mandatów (31) we Francji uzyskała Partia Socjalistyczna, która w europarlamencie należy do Grupy Socjalistycznej. Drugie miejsce zajęła wtedy Unia na rzecz Ruchu Ludowego (18 mandatów), należąca do Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, a trzecie Partia Demokratyczna (10 mandatów), która zasiada w ławach Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.
Poza tym do PE weszły także następujące ugrupowania polityczne: Europa Ekologiczna/Zieloni, Zjednoczona Demokracja Martyniki i Partia Komunistyczna Francji, Ruch na rzecz Francji wraz ze Zjednoczeniem na rzecz Niepodległości i Niezależności Francji oraz Front Narodowy.
Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiadają tacy politycy francuscy jak: Joseph Daul, Harlem Desir, Marielle de Sarnez, Marie Hélène Aubert, Francis Wurtz, Paul Marie Coûteaux, Bruno Gollnisch, Jean – Marie Le Pen.
Nowa kadencja – nowi kandydaci
Francuzi do Parlamentu Europejskiego wybiorą 72 deputowanych. Jak wynika z sondażu IPSOS przeprowadzonego dla tygodnika „Le Point”, największą szansę na wygrania tegorocznych wyborów, ma rządząca obecnie we Francji prawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego, która może liczyć na 27% głosów. Wyprzedza ona Partię Socjalistyczną z 24 % poparciem, centrowy Modem – 10%, Nową Partię Antykapitalistyczną i Europę Ekologiczną – 9%. Front Narodowy i Lewica komunistyczna mogą liczyć na 6% poparcie.
O reelekcję ubiega się Jean- Marie Le Pen, poza nim do PE startują także pełniący obecnie funkcje ministrów Michel Barnier (minister rolnictwa) i Rachida Dati (minister sprawiedliwości) oraz Jean Francis Kahn – znany dziennikarz.
Kampania
Unia na rzecz Ruchu Ludowego, chce wykorzystać w kampanii sukcesy rządowe na arenie międzynarodowej, przede wszystkim francuską prezydencję w UE (lipiec - grudzień 2008), szczyt G20, mediację w sprawie kryzysu gruzińskiego. Partia liczy także na wsparcie prezydenta Nicolasa Sarkozy-ego.
Partia Socjalistyczna z nowym przywódcą na czele, Martinem Aubry’m, pokonała wewnętrzny kryzys i idzie do wyborów pod hasłem „Europa lewicy”. Największą niespodzianką czerwcowych wyborów może być Nowa Partia Antykapitalistyczna Oliviera Besancenot’a, który w ostry sposób wypowiada się przeciwko polityce ekonomicznej rządu.
Przeczytaj informacje o wyborach w innych krajach Unii:
- Włochy
- Niemcy
- Wielka Brytania i Irlandia
- Europa Wschodnia - Litwa, Łotwa, Estonia
- Austria, Węgry, Słowenia
- Malta i Cypr
- Kraje Beneluxu - Luksemburg, Holandia, Belgia
- Skandynawia - Szwecja, Norwegia, Finlandia
- Hiszpania i Portugalia
- Czechy i Słowacja