Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Myśliwi wśród polityków

29.05.2010 Autor: Maciej Gach[ 6 komentarzy ]
Prezydent Mościcki z niedźwiedziem zabitym podczas jednego z polowań (1937)

Prezydent Mościcki z niedźwiedziem zabitym podczas jednego z polowań (1937)
Źródło: wikipedia

Polowanie ilustracja do IV księgi Pana Tadeusza autorstwa Franciszka Kostrzewskiego z 1886

Polowanie ilustracja do IV księgi Pana Tadeusza autorstwa Franciszka Kostrzewskiego z 1886
Źródło: wikipedia

Mościcki z Hermannem Göringiem na wspólnym polowaniu w 1937

Mościcki z Hermannem Göringiem na wspólnym polowaniu w 1937
Źródło: wikipedia

Pod wpływem krytyki, Bronisław Komorowski, który jest kandydatem na prezydenta, zamienił broń myśliwską na aparat fotograficzny. Ale nie od dziś Polska jest dla polityków wymarzonym krajem do polowań.

Pod wpływem krytyki i ogólnego przypodobania się pewnej części wyborców, Bronisław Komorowski, który jest kandydatem Platformy Obywatelskiej, zamienił broń myśliwską na aparat fotograficzny. Warto w związku z tym przedstawić jak to w Polsce wielu polskich jak i zagranicznych mężów stanu zabawiało się trzymając w reku strzelbę.

Zamiłowanie polityków do polowania daje przede wszystkim możliwość pewnej nieformalnej atmosfery - otaczający las, mocne trunki, brak przypadkowych świadków, to wszystko sprawia, że od razu przechodzi się na ty. Wspólne polowanie wytwarza więzy krwi, stąd bierze się charakterystyczne poczucie przynależności do bractwa, elity.

Ignacy Mościcki- król myślistwa II RP


Ignacy Mościcki należał do ścisłej czołówki polujących polityków. Zaczął we wczesnej młodości. Przyszły prezydent, jako młody chłopak, ćwiczył jak należy władać szablą, jeździć konno i oczywiście jak należy strzelać. Jednak zmiłowaniu temu mógł spokojnie oddać się dopiero, jako prezydent Drugiej Rzeczypospolitej.

Polował między innymi w Białowieży, Puszczy Nadnoteckiej, w Puszczy Rudnickiej, na Huculszczyźnie, w Wiśle czy Iwacewiczach. Znany był z tego, że miał pewną rękę i celne oko. Na słynnych polowaniach dla dyplomatów, którzy przebywali w Polsce, Mościcki najczęściej bywał mistrzem polowania.

I tak w 1936 roku znalazł czas choćby na 10 wypraw myśliwskich. Z takich łowów przekazał do Lasek 25 zajęcy, marszałkowi Śmigłemu prezydent podarował 5 zajęcy, marszałkowej Piłsudskiej tyle samo, a do kuchni w Spale, gdzie Mościcki wypoczywał 10 szaraków. W tym samym miesiącu na kolejnym prezydenckim polowaniu ówczesna głowa państwa sama ubiła 12 dzików, 2 rysie i wilka. Natomiast naczelny wódz Marszałek Edward Śmigły-Rydz wraz z ambasadorem Francji trafili po 1 dziku. Zaś premier Prus Hermann Göring 2 dziki i 2 wilki. Adiutant prezydenta ubił 14 dzików, 1 wilka i 2 lisy. A zamkowy kapelan upolował zaledwie jedną sztukę ale za to rysia.

Poza tym w Białowieży polowały takie osobistości jak ambasador USA John Cudahy, minister spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano czy regent Węgier Miklos Horthy.

Jak polowano w PRL-u


Za PRL-u zapalonym myśliwym był pierwszy powojenny sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Bolesław Bierut, który podczas polowań uwielbiał fotografować się z oswojoną sarenką. Polowali także Władysław Gomułka i Edward Gierek.

Pierwsi sekretarze Komitetu Centralnego PZPR, mieli do dyspozycji tak zwane pałacyki myśliwskie, czyli posiadłości na terenach należących do Rady Ministrów. Pałacyki te były chronione drutem kolczastym, budkami strażniczymi, aby przypadkiem jakiś intruz się tam nie przyplątał.
Oprócz PRL-owskich notabli, na polowania przybywali mężowie stanu z wielu krajów jak Josip Broz Tito(komunistyczny prezydent Jugosławii po 1945 roku), Reza Pahlawi(Szach Iranu), Valery Giscard D’Estaing (prezydent Francji), a także Nikolae Caucescu (komunistyczny dyktator Rumunii), który, jak fama głosiła, miał znamienite trofea, wśród nich najdłuższe w całym obozie socjalistycznym szable (kły dzika). Ponoć budziło to wielką zazdrość i podziw.

Piotr Jaroszewicz (premier za czasów Edwarda Gierka) ustrzelił swego czasu w jednym z takich ośrodków niedźwiedzia, który, wypchany, stoi do dziś w miejscowym muzeum na pamiątkę tamtego miłego wydarzenia.

Aż do końca władze PRL-u składały się głównie z myśliwych. Jak głoszono polowanie było sensem życia Czesława Kiszczaka (minister spraw wewnętrznych, jeden z najważniejszych polityków PRL-u w latach 80-tych) Mówiono także że tak naprawdę w PRL-u nie rządzi PZPR, tylko PZŁ - Polski Związek Łowiecki.

Warto także dodać, iż Józef Stalin nie polował, ale lubił zwierzęta jak i pracę w ogródku. Co innego jego następca Nikita Chruszczow, który narzucił modę na polowania. Natomiast za kadencji Leonida Breżniewa była to podstawa, więcej spopularyzował ten sport w całym bloku wschodnim. Co ciekawe, w momencie obejmowania władzy Breżniew był przystojnym, wysportowanym sześćdziesięciolatkiem, który świetnie jeździł konno, ale jednak jego największą pasją były ekskluzywne samochody.

Dziś w Rosji tradycje polowań kultywuje Władimir Putin, wystarczy przypomnieć jakie zainteresowanie wywołało pojawianie się oficjalnych zdjęć wysportowanego i muskularnego rosyjskiego przywódcy przechadzającego się bez koszulki na tle dzikiej przyrody czy jak uratował ekipę telewizyjną strzelając do zagrażającego jej niedźwiedzia pociskiem usypiającym.

Jak się dziś poluje


Janusz Palikot przyznał się, że to dzięki polowaniom zbliżył się do Bronisława Komorowskiego, gdyż jak wielu potwierdza, przystępując do partii myśliwych, można dotrzeć do każdego.

Także zamiłowania do łowiectwa znany jest metropolita gdański, były kapelan Wojska Polskiego abp Sławoj Leszek Głódź, który za rządów SLD był w konflikcie z Andrzejem Karkoszką, wówczas wiceministrem obrony narodowej. Arcybiskup nie dostawał od niego zgody na budowę kaplic polowych. Podczas jednej z kolacji rzucił do ministra: Widziałem pana w mojej lunecie. Ładnie pan wyglądał. Zgromadzeni myśliwi oniemieli, bo luneta jest częścią broni myśliwskiej, a więc biskup brał ministra na cel. Po krótkim czasie minister dał się przekonać do wyłożenia funduszy na budowę kaplic.

Łowiectwo pomaga nie tylko na podwórku krajowym, ale również na szczeblu międzypaństwowym. Stanisław Żelichowski, gdy był ministrem środowiska, zapraszał na polowania wielu zagranicznych polityków. Wszystko to miało ich skłaniać do podpisywania ważnych umów międzynarodowych i co ważne, dawało efekt pozytywny

Do polityków-myśliwych należą także: Waldemar Pawlak, Wojciech Olejniczak, Włodzimierz Cimoszewicz, Radosław Sikorski, Dariusz Rosati, Elżbieta Radziszewska, Jan Kulczyk, a także wielu ambasadorów. Fachowcy przyznają, że w obecnej kadencji poluje około setka parlamentarzystów.

W końcu Bronisław Komorowski miał mieć wszelkie pozory wizerunku kandydata prawicy a więc: sarmacki wąs, dwururka, dworek, kuchnia ziemiańska[, ale ze strachu przed brakiem poparcia części elektoratu przymus marketingowy zmienił dotychczasowe upodobania marszałka.

Na podstawie:
dziennik.pl, newseek.pl, krytykapolityczna.pl, rp.pl, adamczewskiblog.polityka...

Odsłon: 10363 | ranking >>


Komentarze: 6 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Myśliwi wśród polityków :

Komentarz

Łowczy WP

2010-06-17, 11:35

Brednie! Bierut polował rzadko, Gomułka tylko na zdjęciach, a Gierek w ogóle.


Komentarz

Maciej Gach |

2010-06-24, 13:52

Nowa Premier Finlandii, Pani Mari Kiviniemi, zapowiedziała że w ramach poprawy relacji z Rosją, zaprosi Władimira Putina na wspólne polowanie na łosie do Finlandii, gdyż jako córka rolnika, polowanie nie są jej obce.

Jak widać w Finlandii politycy nie wyrzekają się swoich pasji, w przeciwieństwie do Bronisława Komorowskiego, który w imię politycznej poprawności, chce za wszelką cenę zdobyć parę punktów procentowych.

Zastanawiające jest to, czy jakby w Polsce na czele rządu stanęła kobieta i do tego zajmująca się w wolnych chwilach myślistwem, to też mielibyśmy takie moralistyczne oburzenie części komentatorów, jak to było w przypadku marszałka Komorowskiego.
http://wyborcza.pl/1,75477,8054612,Premier__ktora_ustrzeli_losia_z_Putinem.html

A tu stosowny komentarz Rafała Ziemkiewicza pod rozwagę z którego posłużyłem się cytatem w powyższym artykule.
http://www.youtube.com/watch?v=xHxkdQwSBLcKomentarz

apostata

2010-12-25, 18:17

Każdy który zabija zwierzęta dla czystej przyjemności jest dla mnie zwykłym mordercą.


Komentarz

lisia :)

2011-01-02, 19:57

Nie czytałam komentarzy ani nie oglądałam filmiku ale wystarczy mi twoje ostatnie zdanie i wiem o co chodzi...POZDRO wszystkim którzy to czytają! ;)


Komentarz

racjonalizator

2014-01-01, 11:22

myśliwi powinni zająć się regulacją populacji wron i kruków, bo to się już wymyka spod kontroli, albo niech zajmą się tym specjalnie wyznaczone osoby, wyposażone w mocną broń pneumatyczną, np. stażyści w kołach myśliwskich


Komentarz

Marzenna

2015-01-08, 21:28

Myślistwo to obrzydliwe hobby.Jak może sprawiać radość uśmiercanie zwierzęcia ?
, Skąd taka potrzeba zadawania bólu żywej istocie,panicznie przerażonej ,czującej co ja czeka?
Te brednie o regulacji i selekcji zwierząt ,to tylko usprawiedliwianie siebie.Nie mieści mi sie w głowie dlaczego tylu poluje i również kobiety. Jest to dla mnie odrażające .
Nie żal mi idiotów co się na wzajem postrzela, żal mi bezbronnych zwierząt,które nie mają szansy ucieczki i obrony.
A te zdjęcia z martwym zwierzęciem to po prostu wstyd!!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk budowlyny, Niemcy 12.06.2019 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

pakowacz 18.06.2019 Kraj: Holandia Miasto: VENLO

Pielęgniarka - Praca w Niemczech 29.05.2019 Kraj: Niemcy

Opiekunka osób starszych - Praca w Anglii bez doświadczenia 29.05.2019 Kraj: Wielka Brytania

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy